2025.01.15., szerda - Lóránt, LorándZalaegerszeg időjárása

Archivum

Együttműködve eredményesebb

2011. május 10. kedd, 16:00
Címkék:

– A Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház Nonprofit Kft. az elmúlt időszakban kialakított egy szoros, előremutató kapcsolatot az Országos Sportegészségügyi Intézettel – ismertebb nevén a Sportkórházzal – közölte lapunkkal dr. Szekeres László orvos-igazgató.
 

A fővárosi sportkórház és a hévízi reumakórház

Elmondta: az együttműködés révén már több hónapja végzik a sportkórházban kezelt betegek és sérültek rehabilitációját Hévízen. A szakmai kooperáció nem csupán a gyógyításra terjed ki, de a közös betegellátás egymással való elvárásainak egyeztetése mentén időről-időre a fővárosban és a fürdővárosban gyógyító szakdolgozók is ellátogatnak a másikhoz, megvizsgálva hogyan és mitől működik jól és eredményesen egy-egy gyógyítási szakterület. Egymás munkáját megismerve mindkét intézmény szeretne egységes, magas szakmai színvonalat képviselni.

Ennek jegyében január végén dr. Szekeres László és dr. Tóth Gyula orvosok valamint Varga Terézia és Kőrös Renáta gyógytornászok utaztak Budapestre, május elején pedig két gyógytornász: Torma Krisztina és Mogyorósi Katalin érkezett gyógyfürdőhelyi tapasztalatcserére.

 

heviz_gyogytorna_7.jpg

 

Varga Terézia, a reumakórház vezető gyógytornásza szerint a kedves fogadtatáson túl jó érzés volt látni, hogy milyen magas elvárásoknak megfelelve dolgoznak a fővárosi kollégák is. Rendkívül jól képzett, profi csapattal találkoztak. Különösen érdekes volt az olimpiai rendelő hangulata, miliője. Az élsportolók gyógyulását segítő eszközök szemléje során megnézték és kipróbálták a fájdalomcsillapításra kifejlesztett lökéshullámgépet; a korai rehabilitációs időszakban a koordináció, izomerő és stabilitás fejlesztésére szolgáló vibrációs gépet; egy izokinetikus erőmérő és erőfejlesztő gépet; illetve egy kitűnő vállmozgató berendezést.

Dr. Kovács Péter, a Sportkórház kutató osztályának vezetője remek előadást tartott élsportolók terhelés élettani vizsgálatával kapcsolatosan. Végigkövették dr. Bondár Gábornak, a mozgásszervi és rehabilitációs osztály reumatológus szakorvosának a rendelését is, ahol az elektro-, mágnes- és lézerterápiás eszközöket is megtekinthették működés közben.

Bártfai Judit vezető gyógytornász pedig a gyógytornakezelések lényegi vonatkozásaira, a helyi specifikumokra világított rá. Más beteganyag, más munkakörülmények, más munkaszemlélet – röviden így jellemezhetők a két gyógyító hely különbözőségei.

A hatalmas mennyiségű, a különböző végtagsérülések és terhelhetőség szerint külön csoportokba osztott, közös térben – egy hatalmas sportcsarnokban mozgó beteganyag szokatlan volt a hévízieknek. A Sportkórházban kezelt betegek átlagban sokkal fiatalabbak, élsportolók, hobbisportolók. A sportba történő minél gyorsabb visszaállás számukra nagyon fontos, és ez igen komoly kihívást jelent a gyógytornász számára is. Éppen ezért a rövid ideig tartó egyéni foglalkozásokat hetekig, hónapokig tartó csoportos tornáztatás, inkább edzés követi.

Sportágspecifikus gyakorlatokkal próbálják minél gyorsabban visszaállítani a kiesett funkciókat, visszaszerezni a tökéletes izomerőt. Sokkal intenzívebb terhelést kapnak az ott kezelt sérült sportolók, mint Hévízen az átlag betegek. Bár már Hévízről sem lehet elmondani, hogy csak az idős korosztály jár ide gyógyulni, itt is egyre gyakrabban és egyre nagyobb számban találkoznak huszonéves, akár több gerincműtéten átesett fiatalokkal.

Az ottani gyógytornára edzés, vagy munkaidő után, illetve ezek előtt jelentkeznek be nagyobb számban, az üdülőváros kórházában közel egyenletes a gyógytornászok terhelése. A hévízi gyógytornászok mindemellett bepillanthattak a közvetlen műtét utáni rehabilitáció kórtermi gyakorlatába és a rehabilitációs osztály mozgásterápiás részlegén is láttak egy-egy kiscsoportos kezelést.

A két fővárosi gyógytornász elmondta: pácienseiktől sokat hallottak a hévízi komplex balneoterápia rendkívüli hatásáról, a gyors és profi gyógyítás sikereiről, és elmondták, hogy nekik a vízi torna és a hévízhez köthető speciális balneológiai kezelések lehetősége hiányzik.

Éppen ezért a két intézmény gyógytornászai arra a megállapodásra jutottak, hogy Hévíz a közvetlen műtét utáni időszakban, a korai rehabilitációban tudna hatékonyan közreműködni a sportolók kezelésében.
A gyógyvízben történő tornáztatás átlendíthetné a sportolókat azon a kellemetlen időszakon, amikor még komoly fájdalom, esetleg mozgáskorlátozottság a jellemző.

A vízben történő mozgás ellazítja a feszes izomzatot, a víz tehermentesítő közegében nincs akkora fájdalom, mint szárazföldi körülmények között, a mozgáshatárok is nagyobbak. Kölcsönösen várják a két intézmény együttműködését, és természetesen nagyon fontosnak tartják egy közös szakmai protokoll kidolgozását, hagy azonos szemlélettel történjen a sportolók kezelése.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK