2025.01.20., hétfő - Fábián, SebestyénZalaegerszeg időjárása

Archivum

Kerékpárút és civilek háza

2009. december 15. kedd, 16:55
Címkék:

Zalaszentiván önkormányzata a Zala völgye kerékpárút települési szakaszának kiépítésére 198 millió forintot nyert a közelmúltban. Ez a pályázati eredmény a megvalósítandó beruházás nagyságrendjét tekintve a település elmúlt húsz esztendejének legnagyobb sikere a közműfejlesztések mellett, mondja Dormán Miklós polgármester, akit az önkormányzati ciklus elmúlt három évének értékelésére kértünk. Elsőként a kötelező feladatellátásokat vettük sorba.

Településfejlesztési beruházások és szándékok Zalaszentivánon

Dormán Miklós– Az oktatási és nevelési intézmények minden település számára fontosak, de különösen a falvaknak, ahol kultúraközvetítő, közösségerősítő szerepük is nagyobb hangsúlyt kap. A legtöbb falu és kisváros iskolája, óvodája létszámhiánnyal küzd. Véleményem szerint ha nem engednék, hogy a városok elcsábítsák a gyerekeket, az már sokat javítana a problémán. A gyermeklétszám csökkenése miatt iskolánk az egervári iskola tagintézményévé vált. Ez az együttműködési forma a biztonságosabb működtetést tette lehetővé számunkra.

Január elsejével Pethőhenye kilép a fenntartók köréből, ami miatt az eddigieknél jóval több saját pénzeszközt kell hozzátennünk az iskolai normatívához. Szeretném felhívni a figyelmet, pethőhenyei diákjainknak továbbra is helye van intézményünkben, önkormányzatunk ugyanis szívesen állja a kieső normatívát. Nagyon sajnáljuk, hogy nem sikerült támogatást nyernünk az iskola korszerűsítéséhez. A tető és a nyílászárók cseréje, a külső szigetelés és vakolás nemcsak a megjelenés, hanem az energiatakarékosság miatt is ráférne az épületre.

– Az egészségügyi szolgáltatások terén azonban sikerült megvalósítani a kitűzött célokat.
– Amikor átvettük az orvosi rendelőt, csak ideiglenes működési engedélye volt. A beruházás során a körjegyzőség épületében kialakított új helyre költöztettük az orvosi rendelőt, melynek felszereltségét uniós színvonalra fejlesztettük. A régi épületben a Pharmanova Zrt. gyógyszertárat és fogorvosi rendelőt létesített, melynek köszönhetően két új egészségügyi szolgáltatás áll a település és a környező falvak lakosságának rendelkezésére.

A szolgáltatások körét tovább bővítve pályáztunk egy bölcsőde létesítésére. A két csoportszobához 570 négyzetméter alapterületű intézményt kell megépítenünk, melynek várható költsége 168 millió forint. Támogatásként ennek az összegnek csak felét kaphatjuk meg, ezért szeretnénk elérni azt, hogy a pályázat kiírói változtassanak a feltételeken.

Integrált közösségi szolgáltató tér – ilyen lesz, ha elkészül.

– Fejlesztési szándékaikban közösségi beruházásokat is elhatároztak?
– Egy többfunkciós közösségi épület kialakítására több pályázatot is beadtunk. Nem sikerült nyernünk, ezért az egyházközséggel karöltve magunk fogtunk bele a beruházásba. A templom szomszédságában megkezdtük az építkezést, melynek eddigi költségeit önkormányzati saját erőből valamint egyházi, lakossági adományokból álltuk.

Az épületben plébániahivatalt és egy konferenciatermet alakítunk ki. A volt közösségi ház teljes felújítására azonban sikerült 10 millió forintot nyerni. A támogatást mintegy 7 millióval egészítjük ki, és még az idén megkezdjük a beruházást, mely során közösségi funkcióval a civilek háza épül meg.
A régi iskola épületét is felújítanánk. Az Élhetőbb Zalaszentivánért Közhasznú Egyesület pályázott az integrált közösségi szolgáltató tér kialakítására, amit az egyházközséggel együtt kíván megvalósítani.

Az elmúlt három évben járdáinkat, útjainkat is fejleszteni tudtuk. A Zrínyi utcában megújult a gyalogos úttest. Egy újabb pályázatnak köszönhetően pedig végre megépülhetett a kisfaludpusztai településrészben az aszfaltos út és kerékpárút, amire hazai forrásból 6 milliós támogatást kaptunk melynek összköltsége 18,6 millió. 

– Kerékpárutat említett. A Zala völgye kerékpárút fejlesztése részeként Zalaszentivánon 5,7 kilométeres szakasz épülhet meg pályázati sikerüknek köszönhetően.
– Nagy örömünkre szolgál ez a pályázati eredmény, mely egy 260 milliós beruházás megvalósítását teszi lehetővé településünkön. 

– A munkahelyteremtés tekintetében elmaradtak a befektetői beruházások.
– Ez valóban így van. A gazdasági válság visszavetette a befektetői kedvet, de csak egyelőre. Érdeklődés most is van, ezért továbbra is bízunk abban, hogy benépesülhet ipari parkunk. A betelepülést és a helyi vállalkozásokat segítően tervezzük, hogy jövőre felére csökkentjük az iparűzési adót. A foglalkoztatás miatt tartjuk rendkívül fontosnak a közmunkaprogramot is, ami sokak számára egyedüli munkalehetőség, mellyel jövedelemhez juthatnak. A település javát szolgálja az általuk elvégzett munka értéke, mely pénzben kifejezve eléri a 20 millió forintot.

A lakosság letelepedését is segíteni kívánjuk. A fiatal családokat támogatva építenénk egy 12 lakásos ifjúsági társasházat. Meghatározott időszakra azok kapnának benne helyet, akik vállalják az előtakarékosságot, a helyben letelepedést, és hogy gyermekeiket helyi intézményekbe járatják.

Támogatást nyert a pályázat – megújulhat a volt közösségi ház Zalaszentivánon.

Hasonló céllal építenénk egy 3 x 4 lakásos társasházat nagycsaládosok számára, meghatározott pénzügyi feltételek mellett. Azt is fontolóra vesszük, hogy a háromgyermekes építkezőknek a megszüntetett „szocpol” helyett önkormányzatunk biztosítaná a 3 millió forintot. Vásároltunk még egy területet. A 2,3 hektáron első körben 24 építési telket kívánunk kialakítani.

Az önkormányzat tevékenységének, a település fejlődésének egyik fokmérője a lakosság elégedettsége, amit – a plébániahivatal és konferenciaterem építését kísérő széles társadalmi összefogásból ítélve – úgy tűnik sikerült kivívnunk. Eddig is keményen dolgoztunk, a jövőben sem kívánunk másképp cselekedni, hogy településfejlesztési szándékaink megvalósulása rajtunk ne múljon, hangsúlyozta Dormán Miklós.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK