2025.01.19., vasárnap - Sára, MárióZalaegerszeg időjárása

Archivum

Energiaracionalizálás – gelsei módra

2010. február 16. kedd, 19:29
Címkék:

1995-ben a közvilágítás korszerűsítésével indult az önkormányzat energiamegtakarításra irányuló intézkedéssorozata. Ezt 2000-ben az intézmények fűtésrekonstrukciója követte: az eltérő fűtési rendszereket ekkor egységesen a gázkazánon alapuló cirko-fűtés váltotta fel. (Míg 1997-ben egy fűtési szezon az óvodában 5-6 millió forintba került, ez most nem éri el a 6-700 ezer forintot.) Ezt követte az épületek nyílászárócseréje és hőszigetelése, ami további megtakarítást jelentett.

A most elnyert, közel 500 millió forintos KÖZOP-os pályázat öt fő elemből áll: ezek az új iskolaszárny építése, a meglévő iskola energiaracionalizálása, a tornacsarnok külső-belső rekonstrukciója (hőszigetelés, a használati melegvíz napkollektoros megoldása, a kazánok, radiátorok cseréje illetve az árnyékolástechnika), valamint az uszoda és az óvoda energiaracionalizálása, a pályázat két kiegészítő eleme: egy műfüves fut-sal pálya és egy játszótér megépítése.

Az energiaracionalizálás a pályázatnak itt is fontos része, a költségek közel húsz százalékát teszi ki. A teljes intézményhálózatban kiépítésre kerülnek napkollektorok: a 10 ezer literes puffer rendszernek a használati melegvíznél, fűtésnél, a fürdő esetében pedig a medencék fűtésénél van szerepe (évi 15 millió forintos megtakarítást eredményezve).

A napkollektorok legjobban az április–október közötti időszakban használhatók ki, de egy téli napsütéses napon is 30-40 fokra melegíti a vizet. Szintén a beruházás keretében a közvilágításban is lesznek változások: az eddigi világítótesteket led-izzók váltják majd, amelyeknek a fogyasztása egyharmada az eddiginek.

A fürdőnél a villamos energiával működő berendezések esetében jelenleg is folyamatban van egy optimalizálási eljárás, amellyel a túltervezett teljesítményű gépek lecserélését tűzték ki célul. Ezzel az intézkedéssel a felhasznált energia mintegy 30 százalékát sikerül megtakarítani (havi szinten 600 ezer forint).

Ehhez jött egy előnyös megállapodás, melyet az E.ON-nal kötött a Termál Kft. Az eddigi 28 Ft/kWh helyett az idei évtől 20 forintot fizet a kft. a fürdő villamosenergia-felhasználása során, amely szintén 30 százalékos megtakarítást (éves szinten 8 millió forintot) eredményez. Erre a megállapodásra a fürdő miatt nyílt lehetőség, ugyanis nagyfelhasználóvá lépett elő a kft.

A tervek is a további energiaracionalizálásról tanúskodnak: Gelse ugyanis egy 50 kW-nyi napelem felszerelésére is pályázott – nagyrészt Eu-s támogatást remélve –, a berendezés megépítését követően éves szinten 100–130 ezer kW teljesítmény leadására lesz képes. Ez majdhogynem fedezi az intézmények teljes villamos energia igényét. Itt fontos tárgyalási alapot képez majd, hogy a település milyen áron tudja átadni az épp „nem felhasznált” energiát.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK