2025.01.16., csütörtök - GusztávZalaegerszeg időjárása

Archivum

Bölcsőde épül Zalaszentivánon

2011. január 26. szerda, 09:00
Címkék:

Zalaszentiván ismét építési beruházásba fogott, a több mint ezerfős településen ezúttal új bölcsödét létesítenek. 2010. december 30-án adták át a kivitelezőnek az építési területet, ahol már látszanak az alapok. A helyiek az elmúlt évet bátran hívhatják az építkezések évének, hiszen felépült, bár nincs még befejve a plébániahivatal és konferenciaterem, de elkészült a települést átszelő kerékpárút, valamint a civilek háza. Valamit tudhatnak a pályázatírók, hogy az egyik építkezésből a másikba kezdenek Zalaszentivánon, ahol a 2011-es esztendőt a pezsgős koccintás mellett a bölcsőde építésének munkálataival is köszönthették. 

 

 Tóth Tibor, Sömenek István, Dormán Miklós és Baracskai József a bölcsőde alapkőletételének ünnepségén.

Az építkező település legújabb beruházásaként

Az önkormányzat pályázatot nyújtott be „Cseperedő Bölcsőde Zalaszentivánon” címmel az Új Magyarország Fejlesztési Terv Nyugat-Dunántúli Operatív Program támogatási rendszeréhez. Az NYDOP-5.1.1/B-09-2009-0007 jelű pályázatát a Regionális Operatív Programok Irányító Hatóság vezetője 79.452.222 forint összegű támogatásra érdemesnek ítélte. A beruházás várható összköltsége 166.823.838 Ft.

Dormán Miklós polgármester e fontos adatok közlésével kezdte köszöntőjét a bölcsőde alapkőletétele alkalmából rendezett ünnepségen.
– Településünkön jelenleg nem működik sem magánbölcsőde, sem családi napközi, így a hároméves kor alatti gyermekek napközbeni nevelése nem biztosított. Ugyanakkor a kisgyermekes anyukák, akik vissza szeretnének menni munkahelyükre, szívesen fogadnák, ha lenne egy ilyen intézmény. Előzetes közvélemény-kutatások ezt az igényt támasztották alá, a demográfiai számok pedig azt mutatják, bőven lenne lakója a bölcsődének. Zalaszentivánon jelenleg a nullától háromévesek 24-en vannak, míg a vonzáskörzetben (tíz másik településen) összesen 126 ilyen korú gyermek él.

A demográfiai mutatókat elemezve látható, hogy az állandó lakosság növekedése mellett a 0-3 éves gyermekek száma is tendenciálisan növekszik településünkön. A létesülő bölcsőde 20–24 kisgyermek gondozását teszi lehetővé, de már most dupla az igény a férőhelyekre. A gyermek a jövő, nekünk, önkormányzati vezetőknek pedig az a feladatunk, hogy megteremtsük jólétüket.

 

A bölcsőde látványterve

 

A bölcsőde létesítésével tizennégy éves korig biztosítottak az oktatási és nevelési intézmények, ami településünk értékét, élhetőségét is növeli, de nem csak az itt élők szemében. Hét új munkahely is létesül a zöldmezős beruházással, amit városok nem mertek felvállalni, ezen okok miatt is nagy jelentőségű, példaértékű Zalában és nyugat-dunántúli régióban egyaránt – hangsúlyozta a polgármester.

– A sok sikeres pályázat és építkezés bizonyítja, hogy Zalaszentivánon bátran és bizakodva tekintenek a jövő elé. A lakosság közérzete fontos az önkormányzat számára kiderül abból is, hogy a megvalósult beruházások a helyi szolgáltatások körét gyarapítja és valamennyi korosztály javát szolgálja – méltatta a fejlesztést Baracskai József országgyűlési képviselő, Zalaszentgrót polgármestere.

– A térségi összefogás jó példája a bölcsőde építése, ami valós igényeken alapuló közszolgáltatási funkciót lát majd el – hangsúlyozta Bali József, a Zala Megyei Fejlesztési Tanács igazgatója.  
Tóth Tibor, a kivitelezést elnyerő Inter-Alp Kft. műszaki vezetője ígéretet tett arra vonatkozóan, hogy a bölcsőde épületét jó minőségben adják át a július 30-i határidőre.

– Évtizedekkel ezelőtt a falvakban még álmodni sem mertek arról, hogy bölcsőde létesüljön, hiszen óvodák sem voltak, ezek az intézmények is jóval később épülhettek meg. De elérkezett a csoda, Zalaszentivánon valóra válhat az álom a bölcsőde megépítésével. A Teremtő azzal ruházott fel bennünket, hogy törekedjünk a többre, tegyük a világot jobbá és szebbé.  Ez a feladata az embernek, amelynek eleget tesznek itt Zalaszentivánon – hangoztatta Sömenek István plébános, érseki tanácsos.

A köszöntőket követően Dormán Miklós, Baracskai József és Sömenek István elhelyezte a beruházás alapkövét, amit az atya megáldott.
A projekt keretében egy gondozási egységes (A-fokozatú) bölcsődét alakítanak ki, mely két csoportszobában 20-24 csecsemő illetve kisgyermek elhelyezését teszi lehetővé. A tervezett épület nettó alapterülete 535 négyzetméter, míg a bruttó alapterülete több mint 700 négyzetméter.

– Az új építésű bölcsődében a hozzátartozó helyiségekkel komplett orvosi rendelőt, valamit több más funkciójú (irodai, gazdasági és szociális) egységeket kell létesíteni az új jogszabályok szerint, amelyek a korábban épültekben nincsenek meg. Mindez jelentősen megemeli a beruházás, ugyanakkor a fenntartás költségeit is. A hatalmas kiszolgáló épületrészt is fűteni, világítani, meleg vízzel ellátni kell, ami plusz és felesleges kiadás.

 

Megkezdődött az építkezés.

 

A jogszabályalkotóknak el kellene gondolkodni azon, valóban szükségesek ezek a szigorú egészségügyi előírások, melyek ilyen kiadásokat eredményeznek. Ellentmondást látok, amikor számos fórumon környezetünk szennyezésére és az energiahordozók túlzott használatára hívják fel figyelmünket – hangsúlyozta Dormán Miklós polgármester.

A projektpénzügyek kezelését – az eddigi szakmai tapasztalatokat figyelembe véve – az önkormányzat zökkenőmentesen vezényli. Az önkormányzat informatikai rendszere képes kezelni a projektfinanszírozáshoz kapcsolódó feladatokat. A pályázati felhívás 80 millió forintban állapította meg maximális támogatási összeget, így ez a projekt 47,62 százalékos támogatással, valamint 52,38 százalékos saját forrással valósulhat meg. Az önrész bankszámlapénzből és hitelből áll össze. Az önkormányzat tervezi, hogy az önerő biztosításához a megyei önkormányzat valamint a megyei területfejlesztési tanács segítségét is igénybe veszi.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK