2025.01.20., hétfő - Fábián, SebestyénZalaegerszeg időjárása

Archivum

A termelés és a termelők biztonságáért

2009. június 30. kedd, 14:10
Címkék:

Az őszi árpa aratását részben elkezdték, és hamarosan megkezdhetik a repce és a gabonafélék betakarítását a Baki Agrocentrum Kft. integrátori körének gazdálkodói. Az aratás az egyik legfontosabb munka a mezőgazdaságban, tennivaló és aggodalom azonban addig is akad bőven, amíg a gabona a kasza alá érik. Balogh Rudolf ügyvezető igazgatótól elöljáróban arról érdeklődünk, milyen felkészülés előzte meg a 2009-es esztendőt.

A Baki Agrocentrum Kft. integrátorként harcol

– Idén a felkészülés a korábbiaknál sokkal nagyobb körültekintést kívánt meg a 2008 őszétől jelentkező gazdasági világválságból adódóan. A nemzetközi terménypiaci árviszonyok jelentősen meghatározzák a hazai értékesítés eredményességét, mivel a megtermelt évi 14–15 millió tonna gabona felét exportálnunk kell. Jó példa erre a 2008-as év. A felvásárlási árak az év végére zuhanásszerűen visszaestek, ami jelentős árbevétel-csökkenést hozott.

A zalai gazdák többsége nullszaldós eredményt ért el. Idén sem felhőtlen a helyzet, ugyanis a gabona- és takarmányfélék, valamint az olajos növények év eleji kedvező felvásárlási árai máris meginogtak. Az előrejelzések szerint Európában tíz százalékkal csökken a búza termése, azonban ennek a terméskiesésnek árfelhajtó hatását  Magyarországon egyelőre nem lehet érezni.

– A Baki Agrocentrum idén fő szlogenjének a termelés biztonságát választotta. Mit jelent ez a gyakorlatban?
– Minden termelő a kiszámítható hosszú távú eredményességre törekszik, amit természetesen számos tényező befolyásol, jó néhány olyan is, amire sajnos nincs ráhatásunk. Mi integrátorként a befolyásolható termelési tényezőkre helyezzük a hangsúlyt, elsődlegesen a növénytermesztési szakmára, amely messze túlmutat a termelőink vetőmag-, műtrágya-, és növényvédőszer-ellátásán.

Partnereink folyamatos szaktanácsolásban részesülnek a napi határszemlék során, logisztikai tevékenységünket nem a nyitvatartási időhöz, hanem a termelők igényeihez igazítjuk. Nemzetközi kapcsolathálózatunknak köszönhetően a gabonapiacot befolyásoló információkat igény esetén gyorsan el tudjuk juttatni a termelőknek, ezzel csökkentve a termények értékesítésének kockázatát.
Napjainkban a terményértékesítés egyre kevésbé kereskedelem és értékesítés, sokkal inkább egy kockázatkezelési tevékenységként írható le.

Ez alatt az értjük, hogy a terményárak évről évre egyre jelentősebben a nemzetközi tendenciáknak vannak alárendelve, amelyeknek a napi szintű követése felkészült kollégákat és első kézből kapott nemzetközi információkhoz való hozzájutást követel meg. Integrátori szerepünkhöz hozzátartozik termelőink alkalmankénti likviditási problémáinak áthidalása is, és emellett számos színvonalas rendezvénnyel járulunk hozzá a termelők naprakész szakmai felkészültségéhez. Tevékenységünket összességében az innováció és a folyamatos megújulás jellemzi – tette hozzá Balogh Rudolf.

– Milyen időszakot éltek meg a növénykultúrák az aratásig?
– Jó áttelelés után késői kitavaszodás következett. Emiatt később történt meg a fejtrágyázás, de a tápanyagfelvétel a korai aszály miatt is elhúzódott. A túlzott forróság a repcénél a kötődést, a kalászosoknál pedig a bokrosodást hátráltatta. Mindazonáltal jelenleg kedvezőnek tűnik a helyzet más megyékhez viszonyítva, de nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a jégverés és a viharos szél sok helyen kárt, terméskiesést okozott a repcében és a kalászos kultúrákban, Dél-Zalában pedig a kukoricában tett óriási kárt.

A csapadékosabb időjárás kedvez a gombabetegségeknek. A termésveszteség csökkentése érdekében alapvető a gombaölős védekezések megismétlése. Kedvező értékesítési átlagárat ugyanis csak a megfelelő mennyiségű és minőségű áruval lehet elérni a piacokon. Az esőzések miatt nagyon fontos az is, hogy az aratás során a betakarított termés minél előbb a raktárakba kerüljön.

– Milyen termés várható a nyári betakarítású növénykultúráknál?
– Repcéből a tavalyi 3,2 tonna helyett hektáronként 3 tonna körüli, a kalászosoknál pedig hektáronként 5 tonna körüli átlagtermésre számítunk. Ennek értékesítési bevétele azonban még nem hoz jövedelmet a gazdáknak, hiszen a hektáronkénti ráfordítási költség meghaladja a 200 ezer forintot, az intenzív repcetermelésnél elérheti a 250 ezer forintot is. Annak érdekében, hogy a gazdák minőség szerint el tudják különíteni a termést, akkreditált gabonalaborunk akár 48 órán belül elvégzi a szükséges méréseket. Mindez az értékesítés eredményességét javíthatja – hangsúlyozta Balogh Rudolf.

– Mit üzen a termelőknek a 2009-es év hátralévő nem könnyű részére?
– Kitartást és optimizmust, mert ez a két dolog a nehéz időkön is átsegíti az embert – mi ebben hiszünk és tesszük ezt 15 éve. A nemzetközi gabonapiacon a mai kiélezett versenyhelyzetben integrátor és termelő csak szorosan együttműködve, egymást segítve tud talpon maradni hosszú távon.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK