2025.01.19., vasárnap - Sára, MárióZalaegerszeg időjárása

Archivum

Vélemények a költségvetésről

2010. február 16. kedd, 20:12
Címkék:

Lapunk múlt heti számában beszámoltunk arról, hogy a zalaegerszegi közgyűlés elfogadta a 2010-es költségvetést. A büdzséről közel háromórás vitát folytattak a képviselők, miután dr. Gyimesi Endre polgármester tájékoztatta a testületet a költségvetés céljáról, a fontosabb bevételi és kiadási számokról, a normatívák alakulásáról, a feltüntetett hiány okáról. Mint mondta, az önkormányzat felelősségteljes gazdaság- és pénzügypolitikát folytat. A költségvetés végrehajtható, előremutató, és jelentős prioritásokat fogalmaz meg a munkahelyteremtés érdekében, a szociálpolitikában a városban lakók érdekében. Az idén is mindent elkövetnek azért, hogy a betervezett működési hiány felvételére ne kerüljön sor.

 

Legfontosabb a munkahelyteremtés

Devecserné Óvári Ibolya (MSZP) azután érdeklődött, mekkora a város hitelállománya, milyen az adósságszolgálat, és milyen kötelezettségek vannak ezzel kapcsolatban? Mint fogalmazott, a költségvetés elfogadásakor figyelembe kell venni az ország gazdasági helyzetét, amely érinti Zalaegerszeget is. A fejlesztési hitelek felvételénél egy rangsort kellene felállítani – amiben mindkét politikai oldal egyetért – és ebben előtérbe helyezni a munkahelyteremtő beruházásokat.

Dékány Endre (Fidesz) arról szólt, hogy a koncepcióhoz képest – főleg a műszaki ágazat oldaláról – sokkal jobb a végleges költségvetés. Elsősorban azért, mert a fejlesztés és a felújítási sorok megnövekedtek. A beruházási célú kiadások 3,6 milliárd forinttal szerepelnek a büdzsében. Nagyon fontos fejlesztésnek tartja a Béke Ligeti Iskola komplex akadálymentesítésének a megoldását pályázati segítséggel, a Zala jobb partjához közeli városrész csapadékvíz-elvezető hálózatának rekonstrukcióját, a Göcsej–Mártírok út csomópontjának kiépítését és az Inkubátorház létrehozását, amely egy jelentős munkahelyteremtő beruházás.

Joó Gábor (MSZP) a kormány válságkezelő munkáját dicsérte. Úgy fogalmazott, két év múlva a magyar gazdasági növekedés a leggyorsabb lehet a térségben, ennek alapjait teremtette meg az idei központi költségvetés. Szólt ennek részleteiről is, megjegyezve, a zalaegerszegi büdzsé „egy kicsit választási költségvetés, a súlyponti kérdések nem minden esetben kerülnek előtérbe”. Visszautasította azt a fideszes véleményt, amely szerint a kormány „nemzetromboló politikát folytat”.

Dr. Tóth László (Fidesz) reagált az elhangzottakra, és mint fogalmazott: a kormány teljesítménye nem csak papír és számok kérdése, hanem az is, hogy az emberek ebből mit látnak, mit éreznek. Utalt arra, hogy közel 700 millió forinttal kevesebb támogatást kap az önkormányzat. A megszorításoknak a vesztesei az intézmények, az önkormányzati fejlesztések és tulajdonképpen az egész város. Az nem megy, hogy egyik oldalon azt mondják, ne vegyenek fel működési hitelt, míg a másik oldalon sorakoznak a működési célú kiadások iránti javaslatok.

Tombi Lajos alpolgármester (Fidesz) arról beszélt, hogy az önkormányzatnak soha nem volt feladata a direkt munkahelyteremtés. Az önkormányzat nem tud gyárat építeni, ez nem is kötelessége. De az kötelessége, hogy mindazokat a feltételeket biztosítsa, hogy beruházások jöjjenek létre a városban, és a befektetők idetelepüljenek. Az idei költségvetésben is prioritás a munkahelyteremtés, a kis- és középvállalkozások segítése.

Rigó Csaba (Fidesz) szerint óriási különbség van a központi és a helyi költségvetés között. Míg, a város egy évre vállal felelősséget, a kormány csak néhány hónapra, azután leköszön, és ügyvezető kormányként működik még. Zalaegerszeg költségvetése a válság ellenére évek óta „kitaposott és elfogadott menetrend szerint készül”. Ebben a stratégiában benne van a takarékos működés, a működési hiány pedig nem több, mint 5 százalék, ami talán kigazdálkodható. Mint fogalmazott, ő bízik ebben.

Baján Antal (MDF) arra hívta fel a figyelmet, hogy a pályázatoknál figyelni kell arra, hogy csak megtérülő fejlesztéshez vállaljon önrészt a város az adófizetők pénzéből. Fontosnak tartja a munkahelyteremtést, szerinte a bevásárlóközpontok idetelepedése ezt a célt igazából nem szolgálja. Az arányos városfejlesztéssel egyetért, de úgy gondolja, összehangoltabban kellene a feladatokat megoldani.

Gyutai Csaba alpolgármester (Fidesz) az eladósodás kérdésével foglalkozott. Szerinte érdemes megnézni ebből a szempontból a többi megyei jogú várost, melyeknek lényegesen nagyobb hitelállományuk van. A város azt tartotta szem előtt, hogy olyan hitelekkel dolgozzon, hogy ezekkel fontos várospolitikai célok valósuljanak meg. Így lesz ez az idei évben is. Az ipari park fejlesztési koncepciója elsősorban a gépiparra, a mechatronikára, elektronikára alapul. Már épül az Inkubátorház és mellette egy kisebb gyógyszereket előállító üzem. 

Kiss Ferenc (MSZP) szerint „jó a költségvetés, hiszen minden olyan igény kielégítésére jutott pénz, amit a Fidesz-frakció eldöntött, semmi oka és indoka nincs a képviselőknek a kormányra, a válságra hivatkozni, hiszen ez a költségvetés nem azt mutatja, hogy a zalaegerszegi önkormányzatnál válságos időszak lenne”. Úgy véli, hiába mutogatnak államra, kormányra, önkormányzatokra, munkahelyeket a piac, a keresleti és kínálati viszonyok tudnak teremteni. Ehhez csupán a feltételeket tudja egy város megteremteni.

Herkliné Ebedli Gyöngyi (Fidesz) a peremkerületi orvosi rendelők helyzetéről beszélt. Nagyon rossz állapotban vannak, szükség lenne a felújításukra, de az idei költségvetésben erre nem lát pénzt. Kéri, foglalkozzanak ezzel a kérdéssel. Tolmácsolta a csácsi városrész lakóinak kérését: a parkerdőtől épülő kerékpárút folytatását.

Dr. Ribiczey Pál (EZE) jelezte: idén 10. alkalommal rendezik meg a Skanzenben az Egerszegi búcsút, melyen évente több ezren vesznek részt. Kéri, hogy azt a támogatási összeget, amit az elmúlt években kaptak a rendezvényre, azt most is biztosítsa az önkormányzat.

 Szűcsné Dóczi Zsuzsanna (MSZP) hiányolta a költségvetésből a köztemetők aszfaltozására szánt pénzt. Mint mondta, nem látja a büdzsében a megszorításokat. Szerinte több tétel esetében is lehetett volna takarékoskodni, ennek ellenére inkább emelkedtek az összegek még a koncepcióhoz képest is. A prioritások sem felelnek meg az elvárásoknak, fogalmazott.

Horváth László (MSZP) úgy vélte, nem a sportágazat éve a 2010-es, de ennek ellenére a sportbizottság igyekszik megfelelő módon támogatást nyújtani, elsősorban a szabadidős és diáksportnak.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK