2025.01.18., szombat - PiroskaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Város napi kavalkád Zalaegerszegen

2010. május 31. hétfő, 13:24
Címkék:

1885. május 13-a óta rendezett tanácsú város Zalaegerszeg. A rendszerváltozás után ez a nap hivatalosan is a város napja lett. Az első nagyobb megemlékezésre 1993-ban került sor, ekkor került felavatásra Zalaegerszeg új zászlaja, címere. A város napi ünnepségsorozat az évtizedek alatt az immár hagyományosnak számító Egerszeg Fesztivállá nőtte ki magát.
 

 Ünnepi közgyűléssel emlékeztek

Néhány hete a hagyományokhoz híven Kovács Károly egykori polgármester emlékművének megkoszorúzásával, majd ünnepi közgyűléssel vette kezdetét május 13-án a város napi programsorozat. Idén Zalaegerszeg rendezett tanácsú várossá nyilvánításának 125. évfordulójára (1885. május 13.) emlékeztek.

A városi díszteremben megrendezett ünnepségen az önkormányzati képviselőkön kívül megjelentek a város díszpolgárai, Pro Urbe díjasai, az intézmények, szervezetek vezetői, valamint Zalaegerszeg testvérvárosainak delegációi is.

Dr. Gyimesi Endre polgármester ünnepi beszédében a rendezett tanácsú várossá nyilvánítás 125. évfordulójára emlékezett. Mint mondta: bízik benne, hogy sokan ma is a nagy elődök szellemében tevékenykednek a városban.

A 19-20. század fordulóján az első polgármester, Kovács Károly és társai, majd utóda, Botfy Lajos alapozták meg a város robbanásszerű fejlődését: kórház, ipartestület, kisdedóvó, pénzügyigazgatóság, Arany Bárány Szálló, vasút épült. Bár Kovács Károly nagy adósságot halmozott fel, ő és utódai kijelölték számunkra a követendő utat, melyen – ha takarékos körülmények között is – haladnunk kell.

A díszközgyűlés további részében, a kulturális produkciók után „Pro Urbe Zalaegerszeg“ kitüntető címet kapott a Csány László Közgazdasági Szakközépiskola tantestülete, évtizedeken keresztül végzett példaértékű pedagógiai tevékenységéért, valamint az informatikai és közgazdasági szakemberek képzésében folytatott színvonalas munkájáért. Az oktatási intézmény elődje éppen 125 esztendővel ezelőtt létesült. A díjat az iskola igazgatója, Molnár Ernő és Rákosiné Fábián Katalin, a Közalkalmazotti Tanács elnöke vette át.
Az idei évben „Zalaegerszeg Város Díszpolgára“ címet nem adott ki a közgyűlés.

Tárlat és látványraktár

Hat évtized példaértékű munkájának összegzéseként nyílt meg az Egerszeg Fesztivál keretében, május 13-án Németh János Munkácsy-díjas keramikusművész állandó kiállítása. A Göcseji Múzeum újonnan kialakított Németh János-termébe – mely korábban a Mecénás Galériának adott helyet – 170 alkotás került.

A kiállítótér ünnepélyes megnyitása előtt, a Deák Ferenc Megyei Könyvtárban mutatták be azt az új művészeti albumot, mely szintén a keramikusművész munkássága előtt tiszteleg. A Vitrin Művészeti Kiadó gondozásában megjelent, gazdag képanyaggal illusztrált kötetet a Vitrin Kortárs Képző- és Iparművészeti Egyesület részéről Péntek Imre és Horváth M. Zoltán szerkesztette.

A könyvbemutatót követően az ünnepség a Göcseji Múzeumnál folytatódott, ahol többek között felszólalt dr. Gyimesi Endre polgármester, Nagy Kálmán, a megyei közgyűlés alelnöke, dr. Lovag Zsuzsa művészettörténész, valamint Vadász György Kossuth- és Ybl-díjas építész.

A tárlat közös összefogással – a Zala Megyei Önkormányzat, a zalaegerszegi önkormányzat és a Göcseji Múzeum támogatásával – elkészült állandó kiállítás. A város önkormányzata közel 40 millió forinttal támogatta a kiállítóhely létrehozását, a megyei önkormányzat pedig 17 millió forinttal járult hozzá a kulturális projekthez. Remélik, hogy ez újabb turisztikai vonzerőt jelent a megye és a megyeszékhely számára.

A megnyitó után Boncz Barnabás, a tárlat egyik kurátora érdeklődésünkre elmondta: az állandó kiállítás két részből áll. Egy hagyományos kiállításból, és egy „látványraktárból“, mely polcokra rendezve mutatja be Németh János korai, kísérleti műveit. A tárlatrendezők szándéka az volt, hogy olyan letisztult kiállítást hozzanak létre, mely hűen tükrözi Németh János eddigi – ám korántsem teljes – életművét.

Újabb kutatások  városról

A Zala Megyei Levéltár Várostörténeti konferenciával emlékezett meg Zalaegerszeg rendezett tanácsú várossá válásának 125. évfordulójáról.
Az „Újabb fejezetek Zalaegerszeg történetéből“ című tudományos szakmai napon 12 előadás hangzott el. A város dísztermében megrendezett tanácskozáson Molnár András levéltárigazgató elmondta: öt évvel ezelőtt, a város 120. évfordulóján volt egy hasonló konferencia, melynek anyaga azóta könyv formájában is megjelent (Végvárból megyeszékhely – Tanulmányok Zalaegerszeg történetéből).

2007-ben pedig elindult egy négyéves program – dr. Gyimesi Endre polgármester kezdeményezésére, az önkormányzat és a Millecentenáriumi Közalapítvány támogatásával –, melynek célja, hogy az újabb tanulmányokat egy átfogó várostörténeti monográfiába rendezze. A mostani konferencia tulajdonképpen az eddig elkészült kutatások anyagát tárta a hallgatók elé.

Testvérvárosok  fesztiválon

A város napi ünnepségekhez valamint az Egerszeg Fesztiválhoz kapcsolódóan Zalaegerszeg önkormányzata több közös programot kínált testvértelepülései delegációinak is. Zalaegerszeg és Marl testvérvárosi kapcsolata kitűnő példa lehet más európai városoknak, hangzott el azon az ünnepségen, melyen dr. Gyimesi Endre valamint Werner Arndt polgármesterek aláírták a tízéves testvérvárosi kapcsolat megerősítéséről szóló jubileumi oklevelet.

A zalaegerszegi Szent Család Óvoda és a Marli Egyházközség közti jó viszony hozta létre azt az együttműködést, mely tíz évvel ezelőtt a testvérvárosi szerződés megkötéséhez vezetett, idézte fel a múltat dr. Gyimesi Endre. Zalaegerszeg polgármestere visszatekintett az elmúlt egy évtized közös programjaira, amelyek a két város és lakossága közti barátságot fűzték szorosabbra.

Tíz évvel ezelőtt elültettek egy fát, amely szépen fejlődött, és gyümölcsöket hozott – jellemezte szimbolikusan a két város példásan jó kapcsolatát Thomas Hüwe plébános, a Marl–Zalaegerszeg Testvérvárosi Egyesület elnöke, majd bejelentette: egymillió forintot ajánljanak fel a Szent Család Óvodának berendezései, eszközei fejlesztésére.

Nyílt nap bábokkal

Tágra nyitotta kapuit a gyerekek és a felnőttek előtt a Griff Bábszínház is. A színpadon túli világ is felfedte magát a kíváncsi természetűeknek az Egerszeg Fesztivál alkalmából rendezett nyílt napon. „Szerettük volna megmutatni nagy vonalakban, hogy’ készül egy bábelőadás, hogyan működnek a bábok, milyen a bábszínészek élete” – mondta Báthory Gábor bábszínész. „A gyerekek bekukkanthattak a színfalak mögé és kipróbálhatták a bábkészítést is.

Első alkalommal szerveztünk nyílt napot, de szeretnénk, ha lenne folytatása, és hasonló programmal kivonulhatnánk az általános iskolákba is.“ Báthory Gábor utalt rá, hogy gyereknapra még készülnek egy bemutatóval, de igazából azt szeretnék, hogy ne csak ez a korosztály látogassa az előadásokat, hisz mint mondta a felnőttek is megtalálhatják itt a maguk örömét.

Prószák urai (és hölgyei)

Egy óriási serpenyővel avatta dr. Gyimesi Endre polgármester a „Prószák Urává“ a zalaegerszegi Űrhajós úti Óvoda csapatát a XVI. Göcseji Prószafesztiválon.
A töretlen népszerűségnek örvendő eseményre idén közel 20 csapat jelentkezett, s a Dísz téri fesztiválsátor zsúfolásig megtelt az Egerszeg Fesztivál záró napján.

A kinti cudar idő ellenére lelkesen sütötték a csapatok a jellegzetes zalai ételt; ki-ki saját ízlése szerint fűszerezve, és díszítve a serpenyőkben piruló krumpliprószákat. A versenyzőknek ki kellett sütniük Magyarország egy-egy megyéjét is. A zsűri (melynek elnöke Tóth Endre mesterszakács volt) ezen kívül az ételek ízét, a csapatok lelkesedését és az asztalok díszítését is figyelte.

A megmérettetés végén 14 különdíj talált gazdára. Ami a fődíjakat illeti, a 2010-es fesztivál „legfinomabb prószáját“ a Nefelejcs Nyugdíjasklub sütötte; „a legvidámabb csapat” a Schneider Electric egervári üzeme lett; „a legszebb asztalt“ az Áll a zászló – Kisbucsa csapata készítette; „a Prószák Ura“ pedig az Űrhajós úti Óvoda csapata lett, ők egy évig viselik ezt a megtisztelő címet.

Eső mosta programok

Az Egerszeg Fesztivál szervezői a szűnni nem akaró eső miatt szombaton este úgy döntöttek, hogy a szabadtéri koncertek a Széchenyi téri nagyszínpadról beköltöznek a Dísz téri fesztiválsátorba. A változtatás vasárnapra (május 16.) is érvényes volt, sőt az országos közlekedési helyzet miatt néhány fellépő le is mondta a koncertet.

A szervezők érdeklődésünkre elmondták: a Presidance és a Budapest Bár előadása elmaradt, mert a táncosok és a zenészek nem indultak el a fővárosból, leginkább azért, mert a sörsátor színpada kicsi lett volna az ő produkcióik számára. Harcsa Veronika koncertjére a Dísz téren került sor 18 órától, őt a Magashegyi Underground követte.

Az Egerszeg Fesztivál zárásaként a Lorenzó zenekar játszott este fél 10-től. Szombaton este a Leslie Night Band, a Kowalski meg a Vega, a Magna Cum Laude koncert, és az azt követő D.J. Dominique party a szabadtéri nagyszínpad helyett szintén a sörsátorban került megrendezésre. A Keresztury ÁMK-ban nagy érdeklődés előtt zajlott le szombaton a XV. Kárpát-medencei Verbunkverseny.
A zord időjárás ellenére a programokat nagy érdeklődés kísérte, s a fedett helyen zajló rendezvényeken szépszámú közönség vett részt.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK