2025.01.20., hétfő - Fábián, SebestyénZalaegerszeg időjárása

Archivum

Úgy adnak, hogy elvesznek

2009. november 24. kedd, 19:52
Címkék:

Rendkívüli kórházgondokról, a pénzügyi helyzet romlásáról, a betegellátást érintő kérdésekről tájékoztatta a sajtó képviselőit Manninger Jenő, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke és dr. Csidei Irén, a Zala Megyei Kórház főigazgatója. Mint elhangzott, az egészségügyi szolgáltatásokra vonatkozó finanszírozás változása nem csak a megyei önkormányzatot, mint fenntartót és a kórház gazdálkodását érinti, hanem a betegellátásban is gondokat jelent.

Várólistára kényszeríti a kormány a kórházakat

Manninger Jenő elmondta: az egészségügyi miniszter is elismerte, hogy az a pénz, amit jelen pillanatban adnak az egészségügyi intézményeknek, ebben a struktúrában nem lesz elegendő a kórházak fenntartására. De, hogy milyen struktúra lenne jó, arról nem beszél a szaktárca. A súlyponti kórházak esetében nem lehet nagy átalakításokat végezni, mivel az osztályok bezárása nem lenne célszerű és nem is tervezik.

– A kormány 4,5 milliárd forint többletforrást ígért a kórházaknak, amelyből a zalaegerszegi megyei kórház októberben 80 millió forinthoz jutott, ez azonban a tartozás töredékének kiegyenlítésére volt elég. A pénz nem lesz elegendő, ráadásul lényegesen kevesebb áll rendelkezésre 2010-ben, mint az idei évben.

A decemberi és a januári pénz arra lesz elegendő, hogy a 30 napon túli szállítási tartozások számát lehet csökkenteni, hogy a kórház ne kerüljön csődhelyzetbe. Ez május környékén az egészségügyi szférában bekövetkezhet. Mindennek következménye az egészségügyi szolgáltatások terén a visszalépés.

A kórház eddig minden igyekezetével azon volt, hogy a várakozási idő minél rövidebb legyen, de a kormányzati intézkedések a betegforgalom korlátozására kényszerítik az intézményt – fogalmazott a közgyűlés elnöke.

Megdöbbenve értesültek arról, hogy a novemberi finanszírozás az előző hónaphoz képest 113 millió forinttal csökkent. Ez azt jelenti, hogy a kormány egy fillér többletforrást sem adott a betegellátás számára. 2009-ben várhatóan 923 millió forinttal ad kevesebbet az Országos Betegbiztosítási Pénztár a kórháznak, mint az elmúlt évben.

korhazjpg.jpg

Manninger Jenő hangsúlyozta: az egészségügyi ellátás színvonalának csökkenése súlyos egészségkárosodáshoz vezethet, így a sürgősségi ellátás és a daganatos betegek ellátása elsőbbséget élvez. Ugyanakkor a radiológiai vizsgálatoknál, így például az ultrahangnál is a betegek arra számíthatnak, hogy az ellátásra várni kell, az eddigi 2-3 hetes előjegyzési idő több hónaposra nőhet.

Elhangzott, egyetlen ágazat sincs az országban, amelyiknél a finanszírozást annyiszor változtatták, mint az egészségügyben. A TB finanszírozás jövő évi számainak előzetes ismeretében úgy gondolják, hogy az ellátórendszer nem tartható fenn abból az összegből, melyet az egészségügyi intézményeknek szánnak.

Dr. Csidei Irén utalt arra, hogy csupán tűzoltásra, a lejárt szállítói tartozások kiegyenlítésére elég a pénz. Sérelmezte, hogy újra teljesítmény-volumenkorlátot kaptak az intézmények. Bár ennek az előnye, hogy tervezhető a bevétel, de a TVK-t olyan alacsony szinten állapították meg, hogy 12 százalékkal csökkent az a volumen, amit finanszíroznak. Ez egyhavi bevételkiesést jelent, ami kigazdálkodhatatlan, hiszen  a korábbi időszakban is csak a plusz forrásokkal tudták egyensúlyban tartani a pénzügyi helyzetet.

– A teljesítményvolumen-korlát meghatározza a betegforgalmat, amely várhatóan 10–11 százalékkal lesz alacsonyabb a következő hónapokban. Havonta meghatározzuk az osztályok számára a betegfelvételt. Régiós szerepre törekedtünk éveken keresztül, most novembertől nincs területen kívüli betegellátás a megyei kórházban, mivel a betegforgalmat korlátoznunk kell.

 Szeretném hangsúlyozni, hogy a kialakult helyzetért nem a fenntartó, nem a kórház és nem az orvosok a felelősek. Arról van szó, hogy az OEP nem fizeti a működés költségeit – fogalmazott a kórház főigazgatója.

A megyei közgyűlés elnökével közösen hangsúlyozták: nem egyedi jelenség a zalaegerszegi kórházban kialakult helyzet, az ország valamennyi egészségügyi intézményében hasonló állapotok vannak. Sajnálatos, hogy a kormány elvonásai miatt nincs pénz fontos műtétek és vizsgálatok elvégzésére.

Ami biztos, a sürgősségi ellátást és a daganatos betegségek kivizsgálását még az adósság növelésének árán is el kell végezni, de ha a kormány továbbra is csak ennyi pénzt ad, május végén már erre sem lesz elég pénz.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK