2025.01.19., vasárnap - Sára, MárióZalaegerszeg időjárása

Archivum

Számos fejlesztés, beruházás indul 2010-ben

2010. április 13. kedd, 15:34
Címkék:

Az elmúlt esztendőt záró beszélgetésünk során Marton István, Nagykanizsa polgármestere úgy nyilatkozott lapunknak: a következő év az avatások, átadások, ünnepségek éve lesz. Néhány hónap elteltével állíthatjuk: a megyei jogú városnak minden esélye megvan arra, hogy a fenti reményeket teljesítse. Számos fejlesztés, beruházás indulhat és fejeződhet be 2010-ben – ezekről beszélgettünk a város polgármesterével.

 

Beszélgetés Marton Istvánnal, Nagykanizsa polgármesterével

Marton István– Hamarosan elkészül a Térségi Integrált Szakképző Központ (TISZK) a város középiskoláinak, a Pannon Egyetem Nagykanizsai Telephelyének, a Csapi Általános Iskolának és a térség vállalkozásainak bevonásával – így Marton István.

– Ez az intézmény a nagykanizsai szakképzés színvonalának emelését biztosítja majd, és az lesz a legfontosabb feladata, hogy a szak- és felnőttképzés fejlesztésével a munkaerő-piaci keresletre jól és rugalmasan reagáló fiatalokat „képezzen“.

A polgármester jelezte: A TISZK átadását követi majd ez évben a kiskanizsai Egészségház új épületének átadása, hiszen ott az épületszárnyak építése már zajlik, melynek összköltsége közel 143 millió forint.

– Erőteljes lobbi tevékenységének köszönhetően 60 millió forint európai uniós támogatást nyert el a város az „Egészségház kialakítása Nagykanizsa–Kiskanizsa városrészben” a NYDOP-5.2.1/A pályázaton a kiskanizsai egészségház építésére. 

Marton István jelezte: az önkormányzat szándékainak megfelelően a Bajcsy–Zsilinszky utcában működő orvosi rendelőket és a védőnői szolgálatot az új épületrész megépítésével és a régi épületek részbeni elbontásával, felújításával teszi alkalmassá az egészségház funkcióinak ellátására.

– Jogos igénye volt már a lakosságnak az egészségház rendbe tétele – ismerte el a polgármester. – Ez az épület már 1950 óta üzemel, tíz évvel a megépítése után még egy épületrésszel megtoldva. A rendelők állaga erősen leromlott az utóbbi években, és az akadálymentesítés kívánalmainak sem felelt meg.

Most, az újonnan épített szárnyban helyezzük el a két orvosi és a gyermekorvosi rendelőt, a megmaradó épületrészben pedig a jelenleg rendelőnek használt részt újítjuk fel, a mostani védőnői szolgálat ellátását biztosító toldalék épületet pedig elbontották. Bízom benne, hogy augusztus 20-án felavathatjuk a megújult rendelőt.

kiskanizsa100329_004.jpg

Marton István az átadások következő fontos állomásának ez év szeptemberét jelölte meg, amikor is a tervek szerint már a Bolyai-iskola felújított épületét bocsáthatják a pedagógusok, diákok rendelkezésére.

– Az intézmény felújítását a „Lehetőség kell a jelennek, hogy legyen esély a jövőnek“ – Infrastruktúra és szolgáltatás fejlesztése a nagykanizsai Bolyai János Általános Iskolában” nevet viselő, NYDOP-5.3.1/2/2F-2f-2009-0006 nyertes pályázat segítségével végezzük el, valamivel több mint 220 millió forintból, melyből a költségvetés közel 90 százaléka az elnyert támogatás.

– A Bolyai-iskola a 18. században épült, koraeklektikus stílusú, és műemléki védettség alá tartozik. Az elmúlt 10–15 évben kisebb javítások ugyan történtek, ám a felújítás már halaszthatatlanná vált – így Marton István. – A korszerűsítésnek természetesen a műemléki, szakmai, környezeti szempontokat szem előtt kell tartania.

Ebből kiindulva nyolc tantermet alakítunk ki, egy funkcionálisan alakítható közösségi teret, sőt, a mozgáskorlátozottak számára is biztonságos épületrészt hozunk létre, és a fűtési és világítási rendszert korszerűsítjük. Mindezeken túl eszközbeszerzésre is nyílik lehetőségünk, így a gyerekek modern oktatási-nevelési környezetben tanulhatnak. Jelenleg a közbeszerzési eljárást folytatjuk le, a munkákat az iskolaidő befejeztével kezdenénk.

Szeptember végén átadjuk a mintegy félmilliárd forintból megvalósuló inkubátorházat is, mely a mikro-, közép- és kisvállalkozások számára nyújt segítséget kedvező bérleti konstrukciókkal.

Mindezek mellett a polgármester bízik abban, hogy végre elindíthatják a 12 milliárd forintos szennyvízprojektet is, illetve – az elmúlt évben történt támogatási szerződés aláírása után – startolhat a városközpont 2 milliárd forintos rehabilitációs program első ütemének, a belső körgyűrű hiányzó szakaszának megépítése, és folytatódhat az Erzsébet tér rekonstrukciója is. Marton István optimista a kórház teljes felújítása érdekében benyújtott pályázat sikerét tekintve is.

bolyai.jpg

– A pályázatot ez év elején nyújtottuk be, nagyon bízunk abban, hogy a több ütemben megcélzott több mint 4 milliárd forintot el is nyerjük a kórház teljes megújítására.

Kecsegtető lehetőség a volt Olajbányász pályára – mely tavaly decemberben került önkormányzati tulajdonba – egy nemzetközi méretű sportcsarnok építése is. Nem titok, hogy a város a pályázatokhoz szükséges önerőt fejlesztési célú hitelekből biztosította és kívánja biztosítani a jövőben is. A város ugyan jelentős adóssággal bír az előző testület „jóvoltából“, de óriási eredmény, hogy például a 2008-ra 627 millió forintra nőtt tőke- és kamattörlesztését úgy fizette,  hogy  sem akkor, sem 2009-ben az önkormányzat nem vett igénybe folyószámla-hitelt.

– Fontos azonban, hogy olyan fejlesztéseket hajtunk végre, melyek közvetlenül, vagy közvetve a jövő érdekében valósulnak meg, és ezekre büszkék lehetünk – fogalmazott Marton István.

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK