2025.01.16., csütörtök - GusztávZalaegerszeg időjárása

Archivum

Sokáig lappang

2010. december 14. kedd, 15:58
Címkék:

A dohányzásról nagyon nehéz leszokni, ezért ne szokjon rá – egy a cigisdobozokon található feliratok közül. Nagy igazság ez, mivel egyes állítások szerint lehetetlen leszokni a dohányzásról, viszont rászokni nagyon könnyű, így sokkal inkább a rászokást a nem dohányzásra kellene kipróbálni. Az ember soha ne gyújtson rá – véleményen van dr. Tehenes Sándor, a zalaegerszegi megyei kórház pulmonológiai osztályának vezető főorvosa, akivel a tüdő éve kapcsán beszélgettünk a légzőrendszer betegségeiről.

 

Beszélgetés dr. Tehenes Sándorral a tüdő éve kapcsán

– Az európai kampány célja, hogy felhívja a szakma és a társadalom figyelmét a tüdőbetegségekre, megelőzésük illetve hatékony kezelésük fontosságára. Az öt nagy tüdőbetegség a tüdőrák, az úgynevezett COPD – amely magyarul – krónikus obstruktív tüdőbetegség, az asztma, a tüdőgyulladás és a tuberkulózis A tüdőrák mellett a COPD érdemel kiemelt figyelmet, mivel folyamatosan növekvő haláloki tényező a világon. Idült, lassú lefolyású, egyre súlyosbodó betegség, ami a hörgők tartós szűkülete miatt lép fel. Megkülönböztethető az asztmától, mert ebben a betegségben a légúti szűkület terápiával visszafordítható, ezért jól kezelhető.

– Mitől ennyire veszélyes megbetegedés a COPD?
–  Sokáig lappang, csendben, alattomosan pusztítja a tüdőt, és panaszt többnyire csak akkor okoz, ha a légzési teljesítmény közel fele már elveszett. A beteg leggyakrabban a tartós köhögés, köpetürítés és fulladás miatt keresi fel orvosát, de addigra eltelhet akár húsz év is. Általában negyven év felett jelentkezik, elsősorban a dohányzókat sújtja, de érinti azokat is, akik munkájuk során port és egyéb szennyezőanyagot lélegeznek be. Sajnos egyre gyakoribb, becslések szerint 2030-ra a harmadik leggyakoribb halálok lehet, megelőzve a daganatos és a szív- és érrendszeri betegségeket.

– Úgy tűnik, nem igazán érnek célba a dohányzás megelőzését szolgáló programok.
– A dohányzásmentes magatartásra már óvodás- és kisiskolás korban kellene ránevelni a fiatalokat, és tulajdonképpen ezeknek az egészségnevelő programoknak végig kellene kísérni az egész iskolás korszakot. Legfontosabb üzenetének pedig azt tartanám, hogy az emberek soha ne gyújtsanak rá. A dohányzás ugyanis nemcsak a tüdőt támadja meg, felelős lehet a szájüregi, gége-, nyelőcsőrákokért, a hólyag- és méhnyakrákért, a szív- és érrendszeri megbetegedésekért, agyi keringési zavarokért.   

– A tüdőgondozóban leszoktató program vehető igénybe.
– Igen, tudunk segíteni, de ehhez az egyén elhatározása is szükséges. Ez a szolgáltatás térítésmentesen vehető igénybe. Egy nagyon jó készítményt tudunk ajánlani, melynek hatékonysága 50–60 százalékos. A gyógyszer nem olcsó, de nem kerül többe, mint egy havi cigaretta ára. Egyébiránt leszokottnak azt tekintjük, aki egy év után sem dohányzik.

Itt hívnám fel a figyelmet az évenkénti tüdőszűrés fontosságára, mely negyven év feletti dohányosoknál különösen ajánlott. A dohányzás hihetetlen mértékben megnöveli a tüdőrák kialakulásának kockázatát. Elszomorítóak a számok. Hazánkban évente tíz-tizenegyezer új tüdőrákos beteget diagnosztizálnak, közülük hét-nyolcezer meg is hal az adott évben. Az ötéves túlélés tizenkét-tizenhárom százalék között mozog, ami szintén riasztó, egyben elgondolkodtató adat.

– A tüdő éve kampány során a tüdőgyulladásra is kiemelt figyelmet fordítottak.
– A tüdőgyulladás lehet otthon szerzett vagy közösségekben előforduló. Ez utóbbi közül a kórházi fertőzés során fellépő a legveszélyesebb, ami gyakori halálok az idős, legyengült immunállapotú betegek esetében. Az otthon szerzett tüdőgyulladások ellen létezik védőoltás, érdemes beadatni mindazoknak, akik jobban ki vannak téve a megbetegedésnek. 

– Gyakori megbetegedés az asztma is.
– Zalában több a tüdőasztmás megbetegedés, mint országosan. Allergének illetve valamilyen fertőzés indíthatja el, így két típusát különböztethetjük meg. Krónikus gyulladásos megbetegedés, amely folyamatos kezelést igényel. De ma már olyan gyógyszerek léteznek, melyekkel teljes értékű életet élhetnek az érintettek. A tüdőbetegségek kapcsán még megemlíthetjük a tuberkulózist. Zalában kicsi az előfordulása, ugyanakkor találkozunk nagyon súlyos kórformákkal. Ezen betegek többsége rossz szociális körülmények között él, és gyakran alkoholbeteg is.

– Helyes étkezéssel, mozgással segíthetjük-e tüdőnk működését?
– Természetesen, de felhívnám a figyelmet arra, hogy a dohányzás okozta károsodások nem enyhíthetők vitaminokkal. Amit viszont megtehetünk tüdőnk egészsége érdekében, hogy nem szokunk rá a dohányzásra, vagy ha már megtettük, mielőbb lemondunk erről a káros szokásról.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK