2025.01.19., vasárnap - Sára, MárióZalaegerszeg időjárása

Archivum

Nőtt az álláskeresők száma

2010. január 26. kedd, 14:45
Címkék:

2008 szeptembere óta a pénzügyi, gazdasági válság negatív hatásai jelen vannak a munkaerőpiacon. Ennek egyértelmű jele a regisztrált álláskeresők számának emelkedése. Zala megyében 2008 októberétől 2009 áprilisáig folyamatosan emelkedett, majd tetőzött a munkanélküliek száma. A 18 ezer 967 fő a munkaügyi szervezet 1990 óta tartó működésének a legmagasabb száma. A foglalkoztatási válságkezelésről és a megye közfoglalkoztatási helyzetéről a Zala Megyei Közgyűlés decemberi ülésén számolt be Kiss Ambrus, a Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ főigazgatója.

Zalában kevesebb pályázat nyert

A válság hatására az álláskeresők összetételében kismértékben történt csak változás. Ez azt jelenti, hogy kissé jobban nőtt a férfi álláskeresők száma, mint a nőké, a 25 éven aluliak aránya megközelítette a 17 százalékot, miközben az 50 éven felüliek aránya csökkent.
A legdinamikusabban a szakmunkások, így értelemszerűen a szakmunkásképzőt, szakközépiskolát, technikumot végzettek száma emelkedett a regisztráción belül. Jellemző módon a járadékosok száma több mint 50 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi állapotot.

A közel két évtized alatt megfigyelt tendencia 2009-ben is érvényesült, vagyis hiába emelkedett a csoportos létszámleépítések száma, a munkaügyi szervezetet felkeresők döntő többsége nem ebből a körből kerül ki.

S hogy milyen lehetőségei vannak a munkaügyi szervezetnek a válság negatív hatásainak csökkentésére? Nos, a legfontosabb a munkaügyi főigazgató szerint, hogy a munkáltatókkal fennálló kapcsolatrendszert fenntartsák és ennek következtében minél több embert vissza tudjanak vezetni a munka világába.

Az adatok szerint a kiemelten figyelt álláskeresői célcsoportok (nők, fiatalok, 50 éven felüliek, tartós munkanélküliek, megváltozott munkaképességűek) közül a tartós munkanélküliséggel küzdők álláskeresési esélyei estek vissza leginkább a válság hatására. Az álláskeresőkből foglalkoztatottá válási arány a régióban 20 százalék alá esett, ám még így is közel 5 százalékkal kedvezőbb az országos átlag adatánál.

Válságkezelésre több fordulóban több pályázati kiírás született, részben minisztériumi, részben OFA (Országos Foglalkoztatási Közalapítvány) döntési kompetenciával. A pályázati alapok értéke 17 milliárd forint. Az elsődleges cél a munkahelymegőrzések támogatása volt.
A kiírásokra Zala megyéből 142 darab pályázat került benyújtásra, közel 1,75 milliárd forint értékben, több mint 2 ezer 100 munkahely közvetlen, összesen (közvetett létszámhatásokat is figyelembe véve) közel 5000 munkahely megőrzésre.

Pozitív döntés született 44 pályázó esetében, akik közel 580 millió forint megítélését kérték, ebből több mint 374 millió forintot hagytak jóvá. Ezzel 753 munkahely megőrzésére került sor. Az OFA kiírására beérkezett Zala megyéből 95 pályázat 1,1 milliárd forint értékben. Harminc nyertes pályázatról értesült a munkaügyi szervezet, amelyek 328 millió forint támogatást nyertek, közel 700 munkahely megőrzésére.

Sajnos a tapasztalatok azt mutatják, és a munkáltatói visszajelzések is, hogy a döntési folyamatok, pénzügyi kifizetések jelentősen elhúzódtak. Ezzel szemben a döntéshozók azzal érveltek, hogy gyakori volt az olyan pályázó, amely nem a válság következtében került nehéz helyzetbe. Az összes központi források 4,1 százalékát nyerték el zalai vállalkozások, amely Zala megye lakosság-arányánál nagyobb, de mégis kevesebb, mint a régió két másik megyéje. (Régiós szinten ez a szám 20 százalék.)

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK