2024.11.30., szombat - András, AndorZalaegerszeg időjárása

Archivum

Károsít a vastúltengés

2010. március 30. kedd, 15:43
Címkék:

A vérszegénység általánosan ismert kórállapot, mely többnyire a vashiány miatt alakul ki. A vas azonban fel is szaporodhat a szervezetben a bélrendszerből történő felszívódás zavara következtében. Az emberek rendszerint értetlenül állnak a probléma előtt, azt kérdezik, miért gond ez, amikor sokaknak inkább túl kevés.

 

Betegség, amely vérlevétellel gyógyítható

A szervezet ezen építőkövével azonban az a legnagyobb gond, hogy sokkal nagyobb a baj, ha túl sok van belőle. A vérszegénységhez hasonlóan gyengeség, fáradékonyság lehetnek kezdeti tünetei. Szinte észrevehetetlen, sokszor csak akkor derül ki, amikor a májban, a szívben és az ízületekben lerakódva komoly szervkárosodásokat okoz. A hemokromatózis olyan betegség, amely jól gyógyítható megfelelő mennyiségű vér rendszeres lecsapolásával.

– A hemokromatózis, a vasanyagcsere veleszületett rendellenességei következtében alakul ki. Azok az emberek, akik 6. kromoszómapárjából csak az egyik hordozza a kóros génváltozatot, általában egészségesek, legfeljebb mérsékelten fokozott a vasfelszívódásuk, azok viszont, akiknek mindkét kromoszómájuk hibás gént tartalmaz, hemokromatózisban szenvednek – mondja dr. Gasztonyi Beáta Ph.D, a zalaegerszegi megyei kórház belgyógyászati osztályának vezető főorvosa.

Dr. Gasztonyi Beáta– A vastúltengés azonban nemcsak veleszületett, hanem szerzett megbetegedés is lehet. Ez a heamodiserosis, amit vérképzőszervi betegségek, nagyszámú vérátömlesztés, krónikus C-vírus hepatitis, alkoholos májbetegségek és a túlzott vasbevitel okozhat.

– A nők vagy a férfiak érintettebbek?
– Az első tünetek legkorábban 20 éves, de általában 40–60 éves kor után mutatkoznak meg. Férfiak körében öt-tízszer gyakoribb, mint a nők esetében, akiknél sokszor csak az 50. életév után válik nyilvánvalóvá, ami a rendszeres havi vérzés, mint „természetes vasvesztő terápia” megszűnésével áll összefüggésben.

– Milyen tünetekkel jelentkezhet a megbetegedés?
– Az elváltozásnak kezdetben nincsenek észrevehető tünetei, ezért az érintetteknek nincs betegségtudatuk. Ennek hátterében többek között az áll, hogy a szervezet 10–15 g-os vastartalma mellett még nem észlelhetők panaszok, bár a máj szövettani vizsgálatával a sejtekben már kimutatható a vasfelhalmozódás. Az egészséges emberben egyébiránt a napi 1–1,5 mg vasfelszívódás felel meg a vasvesztés mértékének, a felszívódás és kiválasztás ekkor van egyensúlyban.

– Mely szervek károsodását okozza még a hemokromatózis?
– Károsodhat a hasnyálmirigy, ezért cukorbetegség alakulhat ki. A két fontos tünet, a cukorbetegség és a bőr sötét elszíneződése miatt bronzdiabétesznek is hívják. Megbetegítheti a nagyízületeket, a szívizmot. Az agyalapi mirigy érintettsége miatt különböző hormonális zavarok, a mellékvesekéreg, pajzsmirigy, herék és petefészkek csökkent működése léphetnek fel. Mivel sokrétűek a panaszok, gyakran hosszú ideig felfedezetlenül marad a betegség, melynek legsúlyosabb, az esetek harmadában egyben halálos kimenetelű következménye a májzsugor és ennek talaján kialakult májrák.

– Hogyan tudjuk igazolni a betegséget, és mi lehet a kezelése?
– A vérből elvégzett laboratóriumi vizsgálatokkal megállapítható az emelkedett szérum vasszint, valamint a teljes vaskötő kapacitás, a transzferrin-telítettség és a ferritinszint eltérése. Alapos klinikai gyanú esetén genetikai vizsgálatot is kell végezni. A máj szövettani vizsgálatával (biopsziájával) a diagnózis egyértelművé tehető.

A diagnózis felállítását követően a lehető leghamarabb el kell kezdeni a kezelést, melynek célja a felesleges mennyiségű vas eltávolítása a szervezetből, valamint a kialakult szervkárosodások célzott kezelése. Mivel a vas kizárólag csak a vérrel tud távozni, a betegtől 2–3 éven keresztül hetente, kéthetente mintegy 400–500 ml mennyiségű vért vesznek le, amivel körülbelül 200–250 mg vastól szabadul meg a szervezet. A panaszmentes érintettek ezért nyugodtan adhatnak vért. Egyéb kezelésre (desferoxamin vénás adására) csak ritkán kerül sor.

Ezen túlmenően elengedhetetlen a speciális vasszegény diéta, a vörös húsok, állati belsőségek valamint egyes, relative sok vasat tartalmazó lekvárok (áfonya, szilva) fogyasztásának kerülése. Fontos a szigorú alkoholtilalom.

Tartózkodni kell a különböző multivitamin-készítményektől, mert rengeteg vasat és annak felszívódását elősegítő C-vitamint tartalmaznak. Továbbá fel kell hívni a betegek figyelmét arra, hogy vaskészítményeket semmiképpen nem szedhetnek.

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK