2025.01.19., vasárnap - Sára, MárióZalaegerszeg időjárása

Archivum

Fejlesztésekről a megyei közgyűlés vezetőivel

2010. március 09. kedd, 18:23
Címkék:

Az elmúlt négy évben 1,3 milliárd forinttal csökkent Zala megye központi támogatása. A 2006-os esztendőhöz képest pedig 3,7 milliárd forint Zala bevételkiesése. Mindez a kormány megszorító politikájának következménye. A Zala Megyei Önkormányzat vezetői eddigi fejlesztéseikről és jövőbeni elképzeléseikről számolnak be.

A nehézségek ellenére

Manninger Jenő, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke elmondta: a nehézségek ellenére eddig és ezután is mindent megtesznek azért, hogy az elvonások hatásait csökkentsék, a zalai emberek megtarthassák munkahelyüket, megfelelő és színvonalas egészségügyi ellátásban részesülhessenek, a fiatalok olyan szakmákat tanulhassanak, melyekkel el is tudnak helyezkedni és ezáltal a megyében maradva jövőt tudnak építeni.

Manninger JenőÉppen ezért a megyei önkormányzat ösztöndíjrendszer bevezetésével támogatja a hiányszakmák (többek között: bútorasztalos, festő, mázoló és tapétázó, burkoló, élelmiszer- és vegyiáru-kereskedő, járműfényező) tanulását. A tanulmányi átlagtól függően 3–12 ezer forint ösztöndíjban részesülhetnek a diákok, amit az előzetes felmérések alapján a megyei fenntartású intézményekben több mint 100 tanuló vehet majd igénybe.

A Zala Megye Visszavár ösztöndíjban azok a hallgatók részesülnek, akik állandó zalai lakóhellyel rendelkeznek és Zala megyén kívüli felsőoktatási intézményben tanulnak. Ezzel is ösztönözve azt, hogy a zalai fiatal diplomások tanulmányaik után visszatérjenek, szaktudásukat itt kamatoztassák. Ez elengedhetetlen szempont a megye jövőjére, a gazdasági fejlődésére nézve.

Másik központi kérdés az egészségügy jövője. A kormányzati elvonások és a költségvetési hiány ellenére fontosnak tarjuk a zalai emberek egészségét és azt, hogy az egészségügyi szolgáltatásokat minél magasabb színvonalon és korszerű körülmények között vehessék igénybe a betegek.

A Zala Megyei Kórház súlyponti kórház, fontos szerepet tölt be megyei szinten, ezért is  igyekszünk minden pályázati lehetőséget megragadni – folytatta Manninger Jenő. – Így a sürgősségi osztály kialakításához pályázati önerőt biztosítottunk, közel 80 millió forintot, továbbá 500 millió forint pályázati önerővel támogatjuk a fekvőbeteg-szakellátás fejlesztését.

Új kardiológiai és szívsebészeti centrumot hozunk létre és megújul számos kórházi osztály. Korszerű műszerek beszerzésére lesz lehetőség és a modern technikai és orvosi feltételeknek is megfelelő műtők állnak majd rendelkezésre. Támogattuk továbbá a digitális röntgenpark és digitális archiváló rendszer létrehozását is. Pályázat segítségével megújulhat a rendelőintézet is. Mindezek nem kötelező, hanem önként vállalt feladatai az önkormányzatnak.

Megújult az állandó kiállítás a Balatoni Múzeumban.

Nem feledkezünk meg az idős korosztályról sem. Szepetneken, Zalabaksán és Sármelléken adtunk át idősotthonokat, összesen 150 férőhellyel, ahol korszerűen felszerelt és családias környezetben élhetnek a szépkorúak. Sajnos a kormány a fenntartási költség egyre kevesebb részét téríti meg. A megyei önkormányzat kipótolja ezt a hiányt, kötelességünknek érezzük ugyanis, hogy gondoskodjunk az idős korosztályról is. Pályázatokkal a lakókörülmények javítását kívánjuk elérni.

Szem előtt tartjuk továbbá a hagyományaink, kulturális és muzeális értékeink megőrzését is. Így kerülhetett sor a Balatoni Múzeum állandó kiállításának megújítására és pályázunk a zalaegerszegi Göcseji Múzeum épületének felújítására is.

* * *

Megyei támogatás a kistelepüléseknek

Pintér LászlóA vidék fejlődési lehetőségeiről Pintér László alelnök is elmondta véleményét. Ahhoz, hogy a kistelepülések pályázati pénzekhez juthassanak, saját forrásra, önerőre is szükségük van, melyet szűkős kereteikből sok esetben nem tudnak finanszírozni.

A megyei önkormányzat számos zalai kistelepülésnek biztosított anyagi forrást, hogy ne essenek el a pályázati lehetőségektől. 2009-ben 22 település részesült támogatásban 23 millió forint összegben. Eddig ebben az évben 8 település kapott ilyen jellegű segítséget 6,7 millió forint értékben.

Ezek között több alkalommal is támogattuk óvodaépület felújítását, bölcsődék és közoktatási intézmények infrastrukturális fejlesztését, valamint közösségi buszok beszerzését, orvosi rendelő felújítását, akadálymentesítését, továbbá általános iskolai eszközfejlesztésekre, szabadidőpark kialakítására, útburkolatok, faluház-könyvtár felújítására kerülhetett sor – fogalmazott Pintér László alelnök.

– Ahol lehetőség van, és a feltételek biztosítottak, elsődleges feladat lenne az óvoda és általános iskola helyben tartása, amire sajnálatos módon a kisfalvak képtelenek.

Fontosnak tartom, hogy a megyében lévő kistelepülések megtartó ereje megerősödjön, gondolok itt a családokra, a fiatalokra, a biztos munkahelyteremtésre. Nem szabad hagynunk, hogy a családok elköltözzenek, elnéptelenedjenek a falvak.

A vidék életben maradásához a munkahelyek megőrzésére, és ehhez a mezőgazdaság és az élelmiszer-értékesítés-kereskedelem átszervezésére is szükséges lenne. A mezőgazdaság vonatkozásában a jogszabályi környezetet olyanná kell tenni, hogy minél több termék tudjon piacra kerülni és minél több család tudjon megélni belőle. Támogatni kell a családi gazdaságokat, valamint a kis- és középvállalkozásokat. Különösen azokat, amelyek a feldolgozásban, az élelmiszeriparban működnek, illetve működhetnének.

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK