Archivum
Fejfáktól a sziklakertig
„Ez a város legsűrűbb temetője” – mondja Herczeg András, a Városgazdálkodási Kft. kegyeleti ágazatának vezetője, akivel a Göcseji úti temető főbejáratánál találkoztunk. A kaput Nikolaus Lenau osztrák költő sorai díszítik: „Ahogy halottainkat tiszteljük, úgy viselkedünk az élőkkel is.” A jelmondat nemcsak a temetőn belüli, hanem az azon kívüli cselekedeteinkhez is afféle erkölcsi útmutatást kíván nyújtani.
A beszélgetés apropóját a közelgő mindenszentek ünnepe adja, és hogy a Göcseji úti temető idén éppen 90 esztendős. A látogatás így felér egy művelődéstörténeti vagy helytörténeti kirándulással is.
„1916-ban kezdődött meg a város egykori temetőjének (ma Városi Strand) felszámolása, és a sírok exhumálása. A holttestek egy részét átszállították az akkor épülő Göcseji úti temetőbe, mely hivatalosan 1920-ban nyitotta meg kapuit” – meséli Herczeg András. Göcseji út persze akkor még nem volt, az utcát 1928-tól Temető utcának hívták, egészen a ’60-as évekig. Jelenleg több mint 8500 sír van az alig kéthektáros területen, ezért nevezhető „sűrűnek” a belváros temetője.
Zalaegerszeg közigazgatási területén 11 temető és hét lezárt temetkezési hely található, ezenkívül az olai egyházi temető és a kertvárosi altemplom temetőjének kezelését végzi a VG Kft. A sírhelygazdálkodás a Göcseji úti temető esetében a legnehezebb, de mindig találni új helyet. Sok ugyanis a lejárt, meg nem váltott sír, melyek újrahantolhatók, eladhatók. Az ágazatvezető szerint ezért a temetkezés itt mindig folyamatos lesz.
A történethez visszatérve: a temető kéthektáros határa már a kezdetektől adott volt. Az első évtizedekben a „szélektől” befelé indult meg a temetkezés, az utakat is ekkoriban alakították ki, melyek aztán kijelölték az egyes negyedeket. A régi temetőből áthozott sírokat és síremlékeket az első és második negyedben helyezték el. Így fordulhat elő, hogy bár a temető 1920-ban nyílt, vannak ennél sokkal régebbi sírok is.
A régi sírok jó része védett, bár nem elsősorban a síremlék kora, sokkal inkább a benne fekvő elhunyt személye dönti el a védetté nyilvánítás kérdését. Díszsírhellyé az önkormányzatok minősíthetnek egy-egy emléket, javaslat alapján. Ilyen a város összes temetőjében van. A Göcseji útiban meg is nézünk ezek közül néhányat: a színházalapító Ruszt Józsefét, a népzenész és népdalgyűjtő Vajda Józsefét, a város híres építészének, Morandini Tamásnak a védetté nyilvánított sírját, vagy éppen Árvay Sándor királyi járásbíró síremlékét, amit a régi temetőből hoztak át a tízes évek végén.
A sort persze hosszan lehetne sorolni. Ahogy Herczeg András mondja, több mint száz évet átölelő történelmi korszak elevenedik meg a temető falai között. A kiegyezés időszakától kezdve, a századelőn és a két világháborún, majd a kommunizmus évtizedein át, egészen napjainkig.
„Az önkormányzat egy közszolgáltatási szerződés keretében lehetőséget ad a kiemelt sírok rendbetételére. A többi sír esetében azonban nincs ilyen jogosítványunk, hiszen a sírhely fölött az a személy vagy család rendelkezik, aki megváltotta a helyet; tíz-, huszonöt vagy hatvanéves időszakra.” Ha ez az idő lejár, és senki nem kér hosszabbítást, némi várakozási idő és a hozzátartozók sikertelen felkutatása vagy felszólítása után lehet csak a sírt exhumálni, s a helyet értékesíteni. Ilyenkor az elbontott sírban fekvő személy maradványai a csonttárba, vagy más néven osszáriumba kerülnek.
A temetkezési szokások sokat változtak az elmúlt kilencven esztendőben. „A századelőn a temetés kizárólag egyházi privilégium volt. A polgári temetés csak az 1950-es évektől vált szokássá. Manapság nagyon gyakoriak a vegyes temetési szertartások” – mondja az ágazatvezető. Hozzáteszi: Zalában az esetek 70 százalékában még mindig hagyományos módon, földbe és koporsóba temetkeznek. A hamvasztások aránya 30 százalék (ez a szokás nagyon lassan terjedt, hiszen az egyház sokáig nem engedte a holttestek elégetését). Szórásos temetés pedig egy-két esetben fordult eddig csak elő.
A sírok anyagával, díszítésével kapcsolatban is számos érdekességet rejtenek magukban az egyes évtizedek. A századelő magasra nyúló, időtálló gránit és márvány sírköveit az 1950-es évektől felváltotta az olcsóbb és sérülékenyebb műkő. Ebben az időszakban gyakori volt, hogy az elhunyt fotójával díszítették a fejkövet. Ma már – köszönhetően a fényképezési szokások változásának és a digitalizációnak – ez egyre ritkább. A feliratokat régen vésték, majd fújták, most egyre inkább bronzbetűkből ragasztják őket.
A felirat maga fontos kommunikatív értékkel bír: van, hogy sok adat kiderül az elhunytról, van azonban, hogy csak egy családnév díszeleg a sírkövön, vagy csak annyi: „Szüleink”. „A kegyelet szót – bár van szótári meghatározása – egyénenként vagy családonként máshogy értelmezik. Személyiség, identitás, érzékenység, szemérmesség kérdése is, hogy ez kinek mit jelent, s mit hoz a világ tudomására”.
A temetőkben manapság kevés a hagyományos sírhant és fejfa. Ez csak az exhumálás utáni sírhelyek ismételt betemetésénél fordul elő; ekkor ugyanis újra kell hantolni a sírt. Ilyenkor egy-két évig sírhant áll, kereszttel, ám ez egy idő után megsüllyed, s a hozzátartozók ezt követően vagy a bekerítés vagy a befedés mellett döntenek.
A műkő szintén kezd feledésbe merülni, s ismét egyre többen készíttetnek márványból síremléket. A kopjafa pedig szintúgy ritka, csak a ’80-as, ’90-es években volt egy rövid fellángolás az erdélyi temetkezési szokások irányába. A 21. század az eklektikus megoldások korszaka: modern elemek keverednek archaikus szimbólumokkal. Egyre gyakoribbak ezenkívül sziklakertszerű elrendezések is.
Néhol látni faragásokat, szobrokat, ez utóbbi főleg akkor fordul elő, ha fiatalon, váratlanul hal meg valaki. Bár ezek a megoldások elég költségesek. Herczeg András szólt a romák fantasztikus halottkultuszáról is. Náluk még most is gyakori a kriptás temetés, aminek mágikus okai vannak. A romák ugyanis hisznek abban, hogy az elhalt lelke mozgásban van, aminek teret kell adni. Emiatt tárgyakat is temetnek az elhalt mellé.
A kegyeleti ágazat vezetője hiszi: a temetőüzemeltetés közös ügy. A cég elvégzi a temetők gondozását, parkosítását, a terület rendezését, ám a látogatók is sokat tehetnek a rendért, szépségért, tisztaságért. Mondjuk úgy, hogy nem szemetelnek, nem hagynak a temetőben műanyag flakonokat, s figyelnek egymás értékeire.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Falumúzeum kialakítását tervezik Leharapta felesége ujját, majd otthagytaKinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőben -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázóVig Balázs: A rettegő fogorvosVictoria Aveyard: Vörös királynőDanielle Steel: Tékozló fiú Almási Kitti: Bátran élni M. J. Arlidge: Ecc peccA mennyország létezikA Szent Johanna gimi 8. 1-2. - Örökké top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban