2025.01.16., csütörtök - GusztávZalaegerszeg időjárása

Archivum

Az erőgyűjtés költségvetése

2011. február 01. kedd, 19:39
Címkék:

Zalaegerszeg idei évi költségvetés tervezete 18 milliárd 71 millió 371 ezer forint főösszeggel számol. Ez körülbelül megfelel a tavalyi év induló költségvetésének. Mire lesz elegendő a városi büdzsé, mely területek kapnak prioritást, és hol kell egy kicsit szigorítani? Gyutai Csaba polgármesterrel a város költségvetéséről beszélgettünk, természetesen a teljesség igénye nélkül, és arról, mire számíthatnak 2011-ben a zalaegerszegiek? 
 

Mit mutatnak a számok? – Beszélgetés Gyutai Csaba polgármesterrel

– A tervezett költségvetés főösszege természetesen emelkedni fog, mert pénzmaradványok jönnek még hozzá, és a futó szennyvízprojekt költségei is. Amennyiben pedig év közben a város önkormányzata nyerni tud pályázatokon, akkor a pályázati pénzek is emelhetik a főösszeget, amely várhatóan 20 milliárd körül alakul az idei évben.

Első ránézésre nem olyan rosszak ezek a számok, de ha a költségvetés belső szerkezetét nézzük, találunk olyan számokat, melyek továbblépésre, változtatásra kényszerítenek bennünket. Gondolok például a gyermeklétszám csökkenésére – évről évre kevesebb kisgyerek születik –, amiből következik az intézményrendszerünk finanszírozása is. Jól láthatóan a középiskolai rendszerben vannak feszültségek.

– A csökkenő születésszám, a kevesebb gyermek az elmúlt években az általános iskolák létszámában okozott gondot, a folyamat most elérte a középiskolákat. Mi várható?
– Elkerülhetetlen – de meg kell várnunk az állami szándékokat az átszervezéseket illetően –, hogy jó néhány szakmánál megszüntessük a kis létszámú osztályokat, és gazdaságosabb szerkezetre álljunk át. Természetesen prioritásként kell kezelni néhány iparágat, így a gépipart, ahol az elhelyezkedés a fiatalok számára megfelelő, és a város jövője szempontjából stratégiai kérdés, hogy a fiatalok munkát kapjanak a város gépipari cégeinél. 

Takarékosan, pontosan tervezve ez az év végigvihető úgy, hogy jelentős fejlesztések is lesznek Zalaegerszegen. Úgy is jellemezhetném a 2011-es költségvetést, hogy „az erőgyűjtés költségvetése”.

– Mit tart a legfontosabbnak?
– Prioritás a költségvetésben a Deák Ferenc gazdaságélénkítő programunk: 200 millió forintot szánunk arra, hogy zalaegerszegi vállalatok, cégek hozzáférhessenek a Széchenyi-terv pályázataihoz, melynek forrásai többségében a gazdaságfejlesztést célozzák meg, ami viszont több adóbevételt jelent egy városnak. Így több lesz az elosztható pénz is. Reményeink szerint több milliárd forint forrás is juthat Zalaegerszegen működő, elsősorban magyar tulajdonú kis- és középvállalkozókhoz. 

– Mire nem jut pénz?
– Nincs pénz a különleges sporttámogatásokra, amire számos sportegyesület részéről igény lenne, és nem jut a színház különleges igényére sem, de az intézmény támogatása nem csökken.

– Ha a számokat nézzük, 934 millió forint fejlesztésihitel-felvétellel számol a költségvetés. Ez pontosan mit jelent?
– Ez nem új hitel, újat nem veszünk fel. Ez egy korábbi években meghatározott hitelkeret, csak nem használtuk fel, ezzel most a fejlesztések önrésze biztosított, elsősorban a belvárosi rekonstrukció és az intézményfejlesztések területén.

– Mekkora működésihitel-felvételt terveznek?
– Működési hitelt az elmúlt években, így 2010-ben sem vettünk fel. Ismét tervezve van mintegy 640 millió forint, de az a célunk, hogy idén se kerüljön sor, működési hitel felvételére. Ez az összeg egyébként még kevesebb lenne, ha nem jöttek volna olyan tételek, melyekkel korábban nem számoltunk. Ilyen például, hogy a gyermekvédelmi ellátások jogilag a városhoz kerültek, de ezt a feladatot a megyei önkormányzat látja el, amiért húszmillió forintot fizetünk a megyének. A másik, hogy a számviteli főiskolából önálló kar lesz, ennek kialakítására biztosítunk 25 millió forintot.

– Az intézményi fejlesztések közül mit emelne ki?
– Megindul a Zárda utcai orvosi rendelő kiváltása, egy új épül a Mátyás király utcában. Ha ez a beruházás elkészül, akkor tulajdonképpen végigértünk a városban a rendelőfelújításokon. Elkezdődött a Kis Utcai Tagóvoda fejlesztése, a Csillagközi Székhelyóvoda rekonstrukciója, a Béke ligeti iskola komplett akadálymentesítése, és dolgoznak a Fogyatékosotthon kiépítésén is.

– Hol tart a belvárosi rehabilitációs program végrehajtása, mi várható az idén?
– A Piac tér felszíni munkálatainál a kivitelezési munkák március 8-án kezdődnek, a befejezési határidő, május 30. Egyeztetések történtek a kereskedőkkel, többségük elfogadta a kialakult helyzetet. A közgyűlés még a múlt év végén úgy döntött, hogy 72 darab felszíni parkolót kell kialakítani a Budai Nagy Antal utca és a Várkör közötti, önkormányzati tulajdonban lévő területen.

Elindult a zalaegerszegi északi tehermentesítő út első üteme a Batthyány utcától a Vágóhíd utcáig, az építési engedélyek rendelkezésre állnak. Ennek keretében kétirányú forgalom lesz végig a Munkácsy utcában, javulnak a kanyarodási ívek a Jákum utcában. Várhatóan lesz az északi tehermentesítő út építésének második üteme is, ennek keretében a Kazinczy tér kerülne átépítésre. Az ezzel kapcsolatos egyeztetések folynak.

– Önt az elmúlt héten az M9-es Térségfejlesztési Tanács egyik alelnökévé választották. Évek óta téma a gyorsforgalmi út kialakítása. Várható, hogy felgyorsulnak az események?
– Remélem. Most komplex megvalósíthatósági tanulmány készül. Ez egy kis siker, de legalább elmozdulás történt az ügyben. Szükség van az észak–déli, Soprontól induló (Szombathely– Zalaegerszeg–Nagykanizsa– Szekszárd) gyorsforgalmi útra. Prioritást kell élveznie a Szombathelytől délre Zalaegerszeg irányába történő autóút kiépítésének.  Annál is inkább szükség van az M9 fejlesztésére gyorsforgalmi útként, mivel ez kapcsolhatja be Zalaegerszeget Ausztria felé a gyorsforgalmi úthálózatba.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK