2025.01.19., vasárnap - Sára, MárióZalaegerszeg időjárása

Archivum

Periférián az irodalom

2010. március 23. kedd, 11:06
Címkék:

A közelmúltban Zalaegerszegen megtartott irodalmi műhely a Vas megyei kulturális életbe engedett bepillantást. A rendezvény helyszíne a Deák Ferenc Megyei Könyvtár, mely a Pannon Írók Társaságával közösen tavaly ősszel hívta életre a peremvidéki irodalmi életet feltáró rendezvénysorozatot. Az est két vendége osztotta meg néhány gondolatát lapunk olvasóival.

 

Rendezvénysorozat a könyvtárban

Dr. Bokányi Péter, az „Életünk” című folyóirat főszerkesztő-helyettese vitatta a téma pontos meghatározását. Szerinte peremvidék nem létezik, csak különböző vidékek vannak, a rájuk jellemző sajátosságokkal. Ilyen a nyugat-dunántúli régió vagy közkedveltebb nevén a Pannon vidék, mely mindig is inspirálta az írókat. Ezt egy hamarosan megjelenő antológiával is vissza kívánják tükrözni.

– Vas és Zala ilyen szempontból nem áll messze egymástól, hiszen ugyanannak a dombnak a két oldalát nézegetik az itt lakó emberek. És hasonló az ezzel járó életforma is, mint a szőlőhegy, a tájék jellegzetessége, mely megjelenik az irodalomban úgy is, mint az alkotások helyszíne, és mint azok témája – mondta a főszerkesztő-helyettes. Majd néhány szóval méltatta a zalaiak kulturális folyóiratát, a Pannon Tükröt, mely a helyi alkotásokra fókuszál.

Hasonló pozitív véleményt fogalmazott meg dr. Fűzfa Balázs, a Savaria University Press Kiadó vezetője. Ő arra törekszik, hogy „mentés másként” előadás-sorozatával némiképp visszahozza az irodalmat a mindennapi életbe.

– Az irodalom perifériára szorul az életben és az oktatásban is. Hihetetlen, de ma már szégyen egy diáknak, ha magyarból akar továbbtanulni. De ha egy picit az irodalmi élményt közelebb sikerül vinni a gyerekekhez, akkor valami még menthető. Előadásaim során erre törekszem, azzal, hogy olyan új szempontokat igyekszem előtérbe helyezni, melyről sem a szakirodalom, sem az oktatás eddig nem beszélt. Az irodalom – amióta írásbeliségbe költözött – elitista dologgá vált. A

mikor csak szóban létezett, erősebb volt a szórakoztató jellege, jobban a mindennapok része volt. De vannak olyan országok, ahol nem tanítják az irodalmat. A magyar gyerekek több Shakespeare-t és Goethe-t olvasnak, mint az angolok vagy németek. A német társadalom ki meri mondani, hogy az iskolában olvasni és szöveget érteni, s megtanulni, hogy Goethe majd 40 éves korban lesz aktuális. Nálunk 15 évesen Homéroszt és Madáchot olvastatni tévedés.

– Az Énekmondó együttes révén nálunk szájról szájra is járnak a dalok.
– Kezd erősödni a megzenésítés. Akár rockosítva Arany balladái. Ez nagyon izgalmas, ez is egyfajta mentés – másként. Ez is jobb, mintha egyáltalán nem ismernék a műveket.

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK