Archivum
Pálcázás a káromlásért
„Fene egyen meg ebadta kurva, hol voltál ennyi üdeig, hogy a menkü meg nem ütött volna azon utadban.” Hát alaposan elunhatta a várakozást, aki imígyen kelt ki magából. Mindemellett a fejvesztés terhét vette magára, méghozzá szó szerint, mivel a káromkodást halállal is büntették. Már pálcaütés járt az ebadtáért, sőt, akit másodízben is trágárságon kaptak, stílusosan kivágtak egy darabkát a nyelvéből, ha már úgyis azzal követte el a szerencsétlen.
Valamikor büntették a „szóbeli erőszakot”
A drákói szigor azonban nem akadályozta meg fejlődését, napjainkig fennmaradt. Humoros tartalmát, ízes voltát azonban elveszítette, obszcén szavak egymásutánjává vált. Eredetileg az indulat levezetését szolgálta, de hamar átcsapott bántalmazásba, a másik ember ok nélküli sértegetésébe, leminősítésébe. Ma a nyelvi agresszió virágkorát éljük.
– A káromkodás egyidős az emberisséggel, írott formában azonban csak elszórtan maradt fent. Hogyan káromkodtak eleink – erről a zalaegerszegi Czigány László írt egy érdekes tanulmányt – azt a levéltárakban őrzött bűnügyi dokumentumokból ismerhetjük meg leginkább, ugyanis a XIX. század közepéig szigorúan büntették a trágár beszédet, így azok bekerültek a hivatalos iratokba – mondja Gerencsér Katalin, a Kölcsey Ferenc Gimnázium magyartanára.
– „Mindazok, akik Istent, a szentségeket és a lelket káromolják, első ízben megvesszőztessenek, másodízben megbotoztassanak, harmadízben pedig gyilkosok módjára halállal büntettessenek” – az 1563-as pozsonyi országgyűlés rendelkezett így, később arról is, hogy vágjanak ki egy darabkát az elkövető nyelvéből. Sajnos, azt kell, hogy mondjuk, nem vezetett eredményre, hiszen mostanra a káromkodás szinte nyelvi divattá vált.
Egyik tanítványomtól megkérdeztem, miért beszél csúnyán? Azt mondta, miért tiszteljek másokat, ha őt sem tiszteli senki. Nagy megkönnyebbülésemre hozzátette, itt az iskolában és családjában érzi a szavakban megnyilvánuló tiszteletet, de máshol: utcán, boltban, rendezvényeken folyamatosan trágár megszólításokkal találkozik. Ha a káromkodás „természetrajzát” vizsgáljuk, megállapíthatjuk, hogy erős stílusváltáson ment át az évszázadok alatt, bár korábban is használtak vulgáris kifejezéseket, de talán mégsem ennyire közönséges módon, mint manapság.
A cirkalmas jelző is azt bizonyítja, hogy a hajdani káromkodásoknak volt legalább valami ízük, nyelvi furfangjuk, hiszen durvaságuk ellenére megmosolyogtatta az embereket. Ma semmi nevetnivalót nem találhatunk bennük. Sőt, úgy vélem, ma már nem is az indulatok levezetésére használják, sokkal inkább a másik ember szidalmazására, szóbeli bántalmazására, ami legalább olyan súlyos lelki következményekkel jár, mint a tettlegesség. A durvaság, a káromkodás, a csúnya beszéd miatti nyelvi ellaposodás a közbeszédben sajnos tetten érhető, ami meghatározza társas kapcsolatainkat is.
– A káromkodás, a szitkozódás az agresszió szóbeli formája. Mint minden agresszió, így a verbális is, támadó jellegű tudatos vagy indulati magatartás. Az agresszív viselkedésnek azonban lehet pozitív, előremutató hatása is, amikor például meg kell védeni magunkat, vagy másokat – szól hozzá a témához dr. Harkány Éva pszichiáter, pszichoterapeuta.
– Mindemellett a káromkodás vagy szitkozódás működhet szelepként is, hiszen a bennünk felgyülemlett feszültséget le kell vezetni. Prózai, de ismert a példa, vezetés közben mégsem mehetünk neki a másiknak, hát inkább valamelyik felmenőjét emlegetjük. Ennek ellenére nem sorolom a káromkodást a legideálisabb feszültséglevezető technikák közé, mivel nem oldja meg a problémát. Sőt, a folyamatos szitkozódás csak növeli a bennünk lévő indulati töltöttséget.
Nehéz meghúzni a határvonalat az agresszió és az erőszak között, pedig a különbség nagy. Az erőszak egyértelműen destruktív – romboló, pusztító – magatartás. Egyik formája a szóbeli erőszak: a másik fél bántására, megnyomorítására szolgáló, a másikat sértő beszéd. A szóbeli bántalmazás legalább olyan súlyos következményekkel jár, mint a fizikai, főleg abban az esetben, ha számunkra fontos személytől, és hosszan tartóan szenvedjük el.
Pszichiáterként azt tapasztalom, hogy a párkapcsolatokban és a munkahelyi vagy egyéb társas kapcsolatokban is gyakori a másik ember szándékos szóbeli leminősítése, megalázása. A következményeket tekintve fontos tényező az időtartam is, hiszen ha például egy gyerek állandóan azt hallja, hogy ilyen és ilyen (és most szándékosan nem használtam csúnya kifejezést), előbb-utóbb azonosul a rávetített képpel.
A szóbeli bántalmazás súlyosságát bizonyítja, hogy a szenvedő fél gyakran évtizedekig hordja magában a lelki következményeket. De nem kell ahhoz káromkodni, szitkozódni, hogy szóbeli erőszakot kövessünk el. A beszélgetés akadályozása, vagy a viccnek álcázott odamondogatások is eszközei a másik ember folyamatos kritizálásának, megfélemlítésének. Sajnos a megfélemlítés és legyőzés szintén célja e magatartásnak. Különös jelenség a passzív agresszió. Aki így viselkedik, állandóan panaszkodik, de semmi megoldásra nem vevő, csak azt hajtogatja, hogy a felkínált lehetőségek mennyire nem segítenek neki.
Azt azonban tudnunk kell, hogy biológiailag determináltan mindnyájukban ott van az agresszió! Az emberi természetből eredően időnként meg kell jelenítenünk személyiségünknek ezt a rossz oldalát is, lehetőség szerint szabályozott, civilizált módon. De semmi sem igazolhatja az erőszakot, sem a tettlegességet, sem az érzelmi, sem pedig a szóbeli bántalmazást – hangsúlyozta dr. Harkány Éva.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Tisztújítás a zalaegerszegi FidelitasnálMilliós értékű, védett fajnak számító kockásliliomot károsítottak meg ZalábanÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanForgalmi akadály van a 74-es úton, Nekeresd közelében Még lehet jelentkezni a Keresztury SzavalógáláraMűszakilag hibás sparhelt miatt izzott a korom egy becsvölgyei kéménybenBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélA kiszáradt karácsonyfa veszélyeire figyelmeztet a katasztrófavédelemFelhívás zalaegerszegi és zalai képző- és fotóművészek, designerek részére -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Egy korszak vége: megszűnt a Betti cukrászdaJól sikerült jubileumi évet zárt a BogáncsFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozÚj gyalogosátkelő és buszmegálló a Baross ligetnélA lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélLegyen-e Petőfi-szobor Zalaegerszeg belvárosában?Baleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcában2025 a felismerések és a szárnyalás éve lesz