2025.01.19., vasárnap - Sára, MárióZalaegerszeg időjárása

Archivum

Lakberendezés felsőfokon

2010. április 13. kedd, 14:32
Címkék:

A zalaegerszegi sportcsarnok adott otthont a hétvégén a régiós V. Pannon Design Bútor, Lakberendezési és Lakótér Kiállításnak, mely eddig Sopronban került megrendezésre.

Energiahatékonyság és innováció

A szervezők – Pannon Fa- és Bútoripari Klaszter (PANFA), Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (ZMVA) és a Zline Design Kft. – célja az volt, hogy egy olyan új szakvásár és bemutató létesüljön a városban, ami képes felsorakoztatni a dunántúli belsőépítészeti trendeket, a formatervezés, lakberendezés legújabb termékeit.

A kiállításon – melyen 50 vállalkozás képviseltette magát – teret kaptak képzőművészeti alkotások, prototípus-termékek és textilek is. Ahogyan az a vásár első napján, a hivatalos megnyitót megelőző sajtótájékoztatón elhangzott: a mostani esemény akár egy sikertörténet kezdete is lehet.

Nagy András, a ZMVA elnöke és a PANFA tagja úgy látja, hogy Magyarországon még nem megszokott dolog a lakberendezés, fa- és bútoripar valamint a belsőépítészet együttműködése, Nyugat-Európában azonban már régi hagyománya van az efféle szakmai kapcsolatoknak. Mindez azért is fontos, mert a gazdasági válságból egyfajta kivezető utat is jelenthet az, ha sikerül a kis- és közepes vállalkozásoknak teret adni, bemutatkozási lehetőséget biztosítani számukra.

 

zeg51.jpg

 

A vásáron – melyet a város önkormányzata is támogatott – kiemelt figyelmet kapott a fa- és bútoripar, annál is inkább, mert a régióban 134 tagja van a klaszternek. Az idei év ezenkívül az innovációról és az energiatakarékos építkezésekről szólt.

Szabó Zoltán, a helyi Zline Kft. ügyvezetője, a szakmai programok koordinátora szerint is meghatározó cél, hogy javítsák a régió vállalkozásainak versenyképességét, amelynek alapja a termékek bemutatása, propagálása és az egymással kiépített szakmai kapcsolatok. A hétvége programjait ezért ennek megfelelően állították össze: sok szakmai fórum mellett a lakosság számára is készültek néhány meglepetéssel. A szombati nap a családokat célozta meg elsősorban. A fővárosi Csodák Palotájának interaktív kiállításából érkezett néhány „elem” Zalaegerszegre, felvonultatva a legfrissebb innovációs találmányokat.

Hogy hogyan fér össze energiatakarékosság és formatervezés? Szabó Zoltán szerint az, hogy egy otthon energiatakarékos, nem befolyásolja a designt. Sőt, a mostani tervezők, építészek, belsőépítészek egy-egy ilyen ház kialakításánál fokozott figyelmet tudnak fordítani olyan dolgokra, melyek eddig elsikkadtak, vagy nem kerültek fókuszba.

Ilyen például a korszerű fűtés vagy szigetelés kérdése, melyek szakszerű tervezése és kivitelezése nélkül elképzelhetetlen egy energiatakarékos ház vagy lakás. A témáról a látogatók bővebb felvilágosítást is kaphattak a három nap alatt, s több fűtéstechnikával, szigeteléssel és korszerű konyhával is megismerkedhettek.

Nagy András mindehhez hozzátette, hogy energiahatékonyság terén van még mit tanulnunk, s elsősorban az osztrákoktól. Ott jelenleg körülbelül 5000 passzívház van, nálunk alig néhány darab. Ezenkívül kevés a magyar szakember, aki ilyent fel tud építeni, így a jövőben a klaszter és az alapítvány kiemelt szerepet szán a képzéseknek.

A kiállításon részt vettek helyi alkotók is. Kiss Ágnes Katinka festőművész, valamint Tóth Norbert grafikus képei díszítettek egy enteriőrt, László Edina iparművész egyedi tervezésű párnákat és más lakástextileket mutatott be. Hadnagy György szobrász tervei alapján pedig tanítványai, (Deák-szakközépiskola diákjai) készítettek térelemet.

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK