2025.01.18., szombat - PiroskaZalaegerszeg időjárása

Archivum

A hasznosítható tudásért

2010. június 08. kedd, 09:46
Címkék:

A zalaegerszegi TIT Öveges József Ismeretterjesztő és Szakképző Egyesület a „Zala új gyöngyei: műveltség és tudás” címmel beadott pályázatával közel 70 millió forint támogatáshoz jutott. A megyeszékhelyi szervezettel együtt az országban nyolc TIT-egyesületnek nyílt lehetősége 70 és 90 millió forint közötti támogatás igénybevételére a TÁMOP  3.2.3. kódszámú pályázatán. 

 

Kulturális menedzsmentképzés a Támop keretében

A közművelődés fejlesztését szolgáló konstrukció céljáról dr. Németh Jánossal, az Oktatási és Kulturális Minisztérium közművelődési főosztályának vezető főtanácsosával beszélgettünk.
– A kulturális – könyvtári, közművelődési és múzeumi – szakterületek fejlesztésére egyedülálló nagyságrendben sikerült támogatásokat lehívni az uniós strukturális alapokból. A szerződött projekteket tekintve mindez 120 milliárd forint lekötött forrást jelent ez idáig.

Ebbe a körbe tartozik a TÁMOP „Építő közösségek”, közművelődési intézmények az élethosszig tartó tanulásért – a közművelődés a nem formális és informális tanulás szolgálatában című 3.2.3. kódszámú pályázata, mellyel olyan évszázados hagyományokkal rendelkező, akkreditált felnőttképző szervezetet hoztunk helyzetbe, mint a TIT.

A kiírásnak köszönhetően a Zala, Fejér, Vas, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok, Békés, Pest megyei egyesületek, valamint a TIT Országos Központja nyert támogatást projektje megvalósítására, melyben kettős célt határoztak meg.

Az egyik a kulturális menedzsmentképzés a kulturális és közművelődés területén tevékenykedők számára, a másik a gyermek- és ifjúsági tehetséggondozás, ami a már egyébként is működő szaktárgyi versenyek, szakkörök, táborok palettájának bővítésére épül.

– Milyen gyakorlati haszonnal jár az ingyenes képzés elvégzése a kulturális szakemberek számára?
– A kulturális projekt ciklus menedzsment akkreditált képzést elvégzők számára tevékenységük bővítésére nyílik lehetőség azzal, hogy a megszerzett tudást szervezetük illetve saját maguk javára fordíthatják. Az itt szerzett tanúsítvánnyal ugyanis szakemberként vehetnek részt a kulturális pályázatok értékelésében és monitoringjában, segítve ezzel az irányító hatóságok munkáját a 2013-ig rendelkezésre álló uniós források felhasználásában.

A képzés hozadéka, hogy bekerülnek a szakértői nyilvántartásba, és a helyi feladatok mellett olyan pályázatok bírálatában is közreműködhetnek, mint az Agóra-programok. A képzési tematika négy fő – általános kultúraelmélet, az általános vezetéselmélettől a projekt ciklus menedzsmentig, a pályázatírás és lebonyolítás alapjai, a kultúra gazdaságtana – elemre épül.

– Országosan hol tart a projekt megvalósítása?
– A pályázó TIT-egyesületeknek külön-külön száz szakember képzését kellett felvállalniuk. Az első csoportok – 25 fővel – már minden helyszínen elindultak. Van, ahol már megvan mind a száz résztvevő, máshol, még lehet jelentkezni a kurzusokra, melyek jövő május-júniusra – a projekt zárására – fejeződnek be. Az egész életen át tartó tanulásra is hangsúlyt fektet a képzés, ami olyan szakismereteket nyújt, melyek jelenleg hiányoznak a felsőoktatás képzési tematikájából.

A térítésmentes képzés azért bír nagy jelentőséggel, mert a hallgatók alkalmazható ismeretek birtokába jutnak az európai kulturális „projekt-kultúráról” – mondta végül dr. Németh János, aki egyebek mellett részt vett az országos közművelődési stratégia összeállításában.

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK