2025.01.19., vasárnap - Sára, MárióZalaegerszeg időjárása

Archivum

Megszerettetni a muzsikát

2010. február 16. kedd, 18:39
Címkék:

A fennállásának 45. évfordulóját tavaly ünneplő Festetics György Zeneiskola kapta meg idén az önkormányzat által alapított Pro Cultura Keszthely kitüntető címet, melyet Ruzsics Ferenc polgármester és Csótár András, az oktatási és kulturális bizottság elnöke adott át Bánhidai Tamásnak, az iskola igazgatójának a Magyar Kultúra Napja alkalmából rendezett ünnepségen.

„Pro Cultura Keszthely” a Festetics zeneiskolának

Az igazgató több százezer olyan ember nevében is köszönetet mondott, akiknek muzsikálhattak az elmúlt 45 esztendőben. Az eltelt közel fél évszázad eredményes szakmai munkájának, folyamatos fejlődésének köszönhetően a zeneiskola mára Keszthely és környéke kiemelt jelentőségű intézményévé vált.

A cselló és bőgő tanár 1983 óta próbálja ösz-szekovácsolni a muzsikát kedvelő helyi és környékbeli ifjakat és idősebbeket. Bánhidai Tamás 1992 óta igazgatóként irányítja az óraadókkal együtt 24 tanárt és 412 gyereket foglalkoztató iskola munkáját.

– Nem átlagos tehetségű tanári kart irányítok – mondja az igazgató. – Legtöbben szólistaként is kitűnően szerepelnek a pályán, és persze pedagógusként is remekül helyt állnak. Nevet szereztünk a nagytérség zenei és zeneoktatási életében, de ismerik és elismerik az intézményt a megyehatárokon túl is. A diákok által elért eredmények, nívódíjak, különdíjak igazolják, hogy jó úton járunk.

Az iskolánkból zenei pályára kerültek jól megállják helyüket, legyen szó mondjuk egy nagyzenekarról, vagy egy külföldi zenepedagógusi állásról. A leghitelesebb visszaigazolásnak számít, ha egy volt növendék arról mesél, hogy milyen sok előnnyel jár életében az, hogy zenét tanult, vagy mondjuk az a megjegyzés, hogy „milyen kár, hogy abbahagytam”.

5-1.jpg

Az orgonán és hárfán kívül gyakorlatilag az összes hangszeren való zenélés tudományának okítását felvállaló iskola keretein belül olyan kiváló közösségek működnek, mint a Zalai Balaton-part Ifjúsági Fúvószenekar, melynek már a megalakulásában is részt vettem. Az Ifjúsági Vonószenekarunkra is büszkék vagyunk, és a pedagógusainkból verbuvált zenekarra, vagy az egyre népszerűbb Boombatucada ütőegyüttesre.

Együtteseink nemcsak a régióba, de az ország számos városába, fesztiválokra is meghívást kapnak, sőt külföldön is gyakorta megfordulunk. Olaszország, Franciaország, Németország, Ausztria, Svájc, Hollandia, Dánia, Belgium, Lengyelország, Csehország, Románia és Horvátország, Spanyolország is felkerült arra a listára, ahová rendszeresen hívnak minket.

Az elmúlt évek során, az egyes partneri kapcsolatok erősödésével Vonyarcvashegy, Zala-szántó, Cserszegtomaj, Zalaapáti zenei életének is főszereplőivé váltunk. A Zeneiskola Baráti Kör a legfontosabb anyagi és erkölcsi segítőnk. A környéken nemigen múlik el rendezvény, kiállításnyitó, városi program, ahol ne szerepelne tanári-, vagy növendékekből álló kamaracsoportunk, esetleg szólistánk.

A zene, mint segítő eszköz szerepet kap azoknál a karitatív céllal szervezett jótékonysági koncerteknél, amelyekből egyre többet vállaltunk az elmúlt időszakban. Szerencsére az országos elismerések sem kerülnek el bennünket. A klarinétos Liszjuk Valentin sikere örömteli, de a hegedűsök, fafúvósok, zongoristák, vonósok is eljutottak országos megmérettetésekre. Itt már maga a közreműködés is nagy eredménynek tekinthető.

A szülők szerepvállalása is erőt ad a mindennapokhoz. Nagyon örülünk a kitüntetésnek, de a gazdasági környezet állapotát ismerve annak még inkább, hogy az önkormányzat nem kérdőjelezte meg a zeneiskola létét. Bízunk benne, hogy a zeneoktatás megmarad a jövőben is legalább ilyen színvonalon, mint jelenleg. Továbbra is nyitottak vagyunk arra, hogy rendezvényeinkkel, saját csoportjainkkal, muzsikánkkal színesítsük, gazdagítsuk Keszthely zenei életét.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK