Archivum
Gyógyszer a távollátás ellen?
Ausztrál kutatók bejelentették, hogy felfedeztek egy olyan gént, amely összefüggésbe hozható a távollátással. Az eredmény olyan gyógyszeres kezelések kifejlesztéséhez vezethet, amelyek felválthatják a szemüveget. Egy egészségügyi portálon tették közre a melbourne-i szemészeti kutatóközpont felfedezéséről szóló hírt, melyről véleményt kértünk dr. Szalczer Lajostól. A Zalaegerszegi Megyei Kórház szemészeti osztályának vezető főorvosa elöljáróban megjegyezte, ahhoz, hogy ebből a felfedezésből gyógyszer lehessen, akár húsz év is eltelhet.
Dr. Szalczer Lajost kérdeztük a tudományos felfedezésről
– Mi is az a távollátás?
– Elsőször nézzük meg, hogyan viselkedik a normál méretű szem. A normál szemben a szaruhártya 43 dioptriás, a szemlencse 21 dioptriás törőerőt képvisel. A kettő együtt adja a 64 dioptriás össztörőerőt, amely rendszer pontosan az éleslátás helyére, a retinára vetíti a képet – mondja dr. Szalczer Lajos, miközben le is rajzolja a folyamatot.
– Tudnunk kell azt is, hogy szemünk növekedése optimális esetben 7–8 éves korra fejeződik be. A távollátó szemnél ez a nyúlás, növekedés előbb leáll, ezért kisebb méretű a normál szemnél, de ugyanúgy 43 illetve 21, vagyis 64 dioptriás össztörőerővel rendelkezik. A képpontok azonban a retina mögött egyesülnek. Ezt a fénytörési hibát gyűjtőlencsével korrigáljuk, ami a képet előre hozza az éleslátás helyére.
– Mitől lehet kisebb a szem?
– Az okát pontosan nem tudjuk, de valószínű, hogy a távollátó szemnél a külső burok kötőszövetei erősebbek, ami kisebb nyúlást tesz lehetővé. A rövidlátó szemnél mindez fordítva történik. A kötőszöveti gyengeség, nyúlás miatt nagyobb méretű a normál szemnél, de ugyanúgy (43+21) 64 dioptriás össztörőerővel bír. A képpontok a retina előtt és nem azon egyesülnek. Ezt a fénytörési hibát szórólencsével korrigáljuk. A rövidlátó szem esetében a nyúlás 20–24 éves korra áll le, de előfordulhat, hogy eltart az egész élet folyamán.
– Ezek alapján hogyan értelmezhetjük az ausztrál kutatási eredményt, miszerint megtalálták a távollátás génjét?
– Úgy vehetjük, hogy megtalálták azt a gént, mely befolyással bír a külső burok kötőszövetének rugalmasságára, vagyis erősségére illetve gyengeségére. De mire ebből gyógyszer (tabletta, csepp, kenőcs) lesz, számos kutatást, kísérletet kell elvégezni.
Meg kell tapasztalni többek között azt, hogy az adott anyagot (gyógyszert) milyen mennyiségben és meddig kell adni. A gyógyszer hatásaként mikor áll le, illetve egyáltalán leáll-e a szem nyúlása. A probléma nagyon összetett. Egy új készítmény kifejlesztése egyébiránt eltarthat akár 15–20 évig is. Tehát az elkövetkező időszakban biztosan nem szedhetünk gyógyszert távollátásunkra.
– A szemüveg és a kontaktlencse mellett milyen műtéti eljárásokkal korrigálhatóak jelenleg a fénytörési hibák?
– A refraktív sebészeti műtétek jöhetnek szóba 18 éves kor fölött. Távollátásnál a szaruhártya centrumát domborúbbá, a rövidlátó szemnél pedig laposabbra, vékonyabbra formáljuk a lézersugárral. A szem nagyobb fénytörési hibái ma már műlencse-beültetéssel is korrigálhatók. Fiatal korban a speciális műlencsét az eredeti szemlencse elé tudjuk beültetni.
Idősebb korban a szemlencse azonban elveszti rugalmasságát. Ilyenkor (ahogy a szürkehályog-műtéteknél) eltávolítjuk az eredeti szemlencsét a műlencse-beültetéskor. A szürkehályog-műtét kivételével ezek a sebészeti beavatkozások is (mint a szemüveg és kontaktlencse) önköltségesek, ugyanis a társadalombiztosítás nem finanszírozza a kiadásokat.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Szalagkorlátnak csapódott egy autó az M7-es autópályán, NagykanizsánálTisztújítás a zalaegerszegi FidelitasnálMilliós értékű, védett fajnak számító kockásliliomot károsítottak meg ZalábanÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanForgalmi akadály van a 74-es úton, Nekeresd közelében Még lehet jelentkezni a Keresztury SzavalógáláraMűszakilag hibás sparhelt miatt izzott a korom egy becsvölgyei kéménybenBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélA kiszáradt karácsonyfa veszélyeire figyelmeztet a katasztrófavédelem -
rovatunk hírei
Szalagkorlátnak csapódott egy autó az M7-es autópályán, NagykanizsánálTisztújítás a zalaegerszegi FidelitasnálMilliós értékű, védett fajnak számító kockásliliomot károsítottak meg ZalábanÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanForgalmi akadály van a 74-es úton, Nekeresd közelében Még lehet jelentkezni a Keresztury SzavalógáláraMűszakilag hibás sparhelt miatt izzott a korom egy becsvölgyei kéménybenBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélA kiszáradt karácsonyfa veszélyeire figyelmeztet a katasztrófavédelem top 10
Egy korszak vége: megszűnt a Betti cukrászdaJól sikerült jubileumi évet zárt a BogáncsFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozÚj gyalogosátkelő és buszmegálló a Baross ligetnélA lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélLegyen-e Petőfi-szobor Zalaegerszeg belvárosában?Épül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonRómeó és Júlia a Hevesi Sándor Színházban