2025.01.19., vasárnap - Sára, MárióZalaegerszeg időjárása

Archivum

Az időskorúak védelmében

2010. május 04. kedd, 08:47
Címkék:

Az időskorúak védelmében az őket fenyegető bűnesetekre és baleseti helyzetekre hívták fel a figyelmet a rendőrség munkatársai a közelmúltban Zalaegerszegen. Nem véletlenül. 

Ne legyenek hiszékenyek!

A nyugdíjasok magányos életmódjuk, jóhiszeműségük és könnyen elterelhető figyelmük miatt célpontjai a bűnelkövetőknek, akik ezeket kihasználva gyakran használnak pszichikai kényszert, fogalmazott az idősek részére összehívott fórumon Bükiné Papp Zsuzsanna rendőr százados. Elsőként felhívta a figyelmet, a magukat rendőrnek álcázó elkövetőkre. Mindenkinek jogában áll a rendőrigazolványt ellenőrizni, melyen azonosító számnak kell lennie.

Ügyelni kell a rezsiköltségből visszajárót vagy egyszeri segélyt, „nyereményt” hozó „munkatársakra”, illetve a házalókra, szerelőkre, bármilyen okból segítséget kérőkre (pohár víz, telefonálási lehetőség, pénzkérés ismerős nevében „értékes” cseretárgyért).

Utcáról beállító embereknek semmiféle papírt ne írjunk alá. A jóhiszeműség helyett „egészséges gyanakvással” kell élni. De általában legyen tanulság, hogy legyünk kedvesebbek a szomszédainkkal (ne csak akkor tudjunk egymásról, amikor már baj van), és tartózkodóbbak az idegenekkel. Már gyanús körülmény esetén is értesítsük a rendőrséget
(107-es telefonszámon).

A besurranók nagy érzékkel szúrják ki, ha valaki csak éppen „kiugrik” egy percre a lakásból. Az ajtót minden esetben zárjuk, illetve legyen több biztonsági zár is az ajtón. Nagyobb értéket ne tartsunk otthon, ezekről készüljön leltár és fotó az esetleges azonosíthatóság miatt. Fontos tudni, hogy bűncselekmény esetén ne takarítsunk a rendőri helyszínelés előtt.

Zseblopások a tömegközlekedési eszközökön, gyógyfürdőkben, kórházakban, bevásárlóközpontokban, illetve ezek parkolóiban jellemző. Ne tartsuk egy helyen a fontos azonosító iratokat (igazolvány, lakcímkártya) és a lakáskulcsot, bankkártyát és annak kódját, utastérben ne hagyjunk értéket. Férfiak ne a nadrágzsebben hordják pénztárcájukat, mert ez könnyű célpont lehet, akár lépcsőn járáskor is.

A baleset-megelőzési tudnivalókról Horváth László rendőr százados beszélt. Statisztikák alapján elmondta, vezető baleseti tényező a gyorshajtás, az ittasság és a passzív védőeszközök (biztonsági öv) mellőzése. Ez utóbbival kapcsolatban jó tudni, hogy a balesetek 67 százaléka lakott területen történik, tehát, ha csak kis szakaszon utazunk is („csak a boltig megyek”), használjuk a biztonsági övet.

Légzsákos autóban mellőzni kell a szemüvegviselést és a pipázást, mert ezek pluszsérülést okoznak a légzsák kinyílásakor. Bár a balesetek 63 százalékát személygépkocsi-vezetők okozzák, kerékpárosként és gyalogosként is fokozott figyelem szükséges az utakon. Pozitívum, hogy Zala jó helyen áll a baleseti statisztikák terén, és hogy ezen esetek jelentősen csökkentek a néhány évvel ezelőtti helyzethez képest.

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK