2024.11.30., szombat - András, AndorZalaegerszeg időjárása

Archivum

Sokkoló (mobil)internet-számlák

2010. május 11. kedd, 08:21
Címkék:

Hosszú idő telt el addig, amíg az utazóközönség megértette, kössön itthon biztosítást, mielőtt külföldre utazik. Amíg ez nem vált köztudottá, sokak fizettek ki horribilis összeget a külországi orvosi, kórházi ellátásért. Manapság a mind szélesebb körben terjedő mobilinternezés tarifái okoznak pénztárcát és idegeket nem kímélő meglepetéseket, ha külföldön tartózkodunk. 

 

Egy megabájt hatezer forintért!?

Bár az unión belül valamelyest szabályozták a díjszabást, mégis érdemes az utazás előtt tájékozódni, de egyenesen kötelező, ha Horvátországba utazunk, mellyel kapcsolatban sokan elfeledkeznek arról, hogy déli szomszédunknál tartózkodva nem szerencsés mindenkinek felvenni telefonunkat, sem használni mobilinternetünket, mivel az ország nem tagja az európai szövetségnek, tehát nem vonatkozik rá az uniós árszabályozás.

– Esetemet azért mesélem el, hogy mások okuljanak belőle – mondja a zalai Németh László, aki cége megbízásából húsvét körül néhány napot tartózkodott Horvátországban. – Céges mobilinternetet használok, melynek itthon korlátlan forgalom mellett mindössze kétezer forint a havi díja. Hallottam, hogy Horvátországban drága a szolgáltatás, de azt még véletlenül sem gondoltam volna, hogy ennyire. A mobilinternetet két alkalommal, mintegy egy órán át használtam.

Ez idő alatt kizárólag a levelező programot nyitottam meg, ahová húsz e-mail érkezett, melyek közül kettőre válaszoltam. A kilencvenkét megabájt havi forgalomra, melyben a horvátországi 62 megabájtot tett ki, az itthoni szolgáltatóm jelezte, hogy mindezért 370 ezer forintos számla várható. Egyenesen irreálisnak tartom az összeget, melyről számlát még nem kaptunk, és ami ellen kifogást nyújtunk be.

Emberi oldalról tekintve a dologban az a fricska, hogy hozzászoktunk már a mindennapi internethasználathoz. Mivel nyitottak a határok, Horvátországba sem kell útlevél, így nem is gondolunk arra, hogy az internetezés díja más országban tíz- vagy akár több százszorosa is lehet az itthoninak.

– A külföldre utazóknak először is azzal kellene tisztában lenni, hogy a hazai, sok esetben valóban igen kedvező árú tarifacsomagok nem érvényesek külföldön. Példának okáért egy BKV-s metróbérlettel nem utazhatunk a párizsi földalattin. Mindazonáltal hatóságunk is érzékeli a csapdát, mely a bárhol-bármikor internethasználatban rejlik – mondja az esetre reagálva Márton György, a Magyar Hírközlési Hatóság szóvivője.

– Horvátországban egyébiránt két szolgáltató hálózatán is lehet barangolni, de mindkettő használata meglehetősen drága. Ezzel kapcsolatban is jó tanács, laptopunkat ne automata keresőre állítsuk, mert így nem tudjuk a számunkra inkább megfelelő szolgáltatót kiválasztani. Érdemes a külföldi tartózkodás idejére az automatikus szoftverfrissítéseket is kikapcsolni, mert ha nem tesszük, emiatt is kaphatunk horribilis összegű számlát.

Tudatosuljon bennünk, nem minden ország uniós, így Horvátország, Szerbia, Montenegró sem, vagy a szintén kedvelt Jordánia. Összességben, hogy ne járjunk pórul, csak egyet tehetünk, amit nem győzünk eléggé hangsúlyozni: tájékozódjunk a hazai szolgáltatónknál, mielőtt külföldre mennénk.

A fogyasztói tudatosságot hírközlési hatóságunk azzal is segíti, hogy működtetünk egy olyan meglehetősen egyedülálló weboldalt – www.tantusz.nhh.hu –, ahol mindenki maga tudja összehasonlítani a különböző szolgáltatók tarifáit, és ezen a tájékoztató, szolgáltatáskereső és tarifakalkulátor honlapon meg lehet nézni a roaming tarifákat is.

Márton György hozzáfűzte, idén március elsejétől a mobilszolgáltatóknak valamennyi, az EU területén mobilinternet-roamingot használó ügyfelük számára lehetővé kell tenniük, hogy a szolgáltatás igénybevételekor választhassanak egy olyan felső határt, amelynél az adott időszakban csak a fogyasztó külön kérésére lehet magasabb az adatforgalomért fizetendő számla.

Vagyis az alapértelmezett összeghatár a számlázási időszakban nem haladhatja meg a nettó 50 eurót, azaz a rendelet hatálybalépésekor megállapított árfolyamon számítva a mintegy bruttó 17 ezer forintot.

Ennek lehetőségét egyelőre kérni kell a szolgáltatótól, július elsejétől azonban ezen 50 eurós határ beállítását kötelezően alkalmazniuk kell minden olyan ügyfélnél, aki nem választott más értéket. Az uniós barangolásról szóló rendelet hatálya csak az EU tagállamokra, valamint Norvégiára, Izlandra és Liechtensteinre terjed ki, tehát, ha máshová utazunk, tájékozódjunk a tarifákról – hangsúlyozta a szóvivő.

Sok a panasz – mondja érdeklődésünkre Takács Péter, a hírközlési fogyasztói jogok képviselője, aki emiatt arra kér minden külföldre utazót, hogy tájékozódjanak útjuk előtt, mert az internetes barangolás ugyan nem helyhez kötött, de az adatforgalom árai viszont igen, melyek más országokban igencsak eltérőek az itthoniaktól.Érdeklődjenek tehát szolgáltatójuknál, ha pedig uniós államba utaznak, kérjék az 50 eurós felső limitet.

Mint fogalmazott, ezek lennének a megelőző megoldások. De ha úgy érzik, hogy ráfáztak, akár a mobilinternet, vagy a mobiltelefon kapcsán sérelmezik a kiállított számla összegét, első körben a szolgáltatóhoz nyújtsanak be kifogást. Ha nem tudnak megegyezni, forduljanak a Magyar Hírközlési Hatósághoz.

A www.nhh.hu honlapon a jobb oldali Fogyasztóknak feliratú piros fülre kattintsanak, majd a felugró következő oldalon az ügyintézés menüpontra, ahol minden információt és elérhetőséget megkapnak a panasz benyújtásának módjáról. Minden bejelentett ügyet megvizsgálnak a hatósági eljárás során. A szolgáltatókkal szemben többnyire érvényt tudnak szerezni panaszosaik követeléseinek, de a tájékozatlanságból eredő hibák ellen gyakran tehetetlenek – hangoztatta Takács Péter.
 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK