2025.01.16., csütörtök - GusztávZalaegerszeg időjárása

Archivum

Kőkemény harc az állásokért

2011. január 25. kedd, 10:51
Címkék:

Hetvenszeres volt a túljelentkezés Keszthelyen egy közelmúltban kiírt takarítónői állás betöltésére. A nemrégiben meghirdetett egyetlen helyre ugyanis hetvenen jelentkeztek. Bár az állás betöltéséhez nyolcosztályos végzettség is elegendő volt, több diplomás, idegen nyelveket beszélő jelentkező is akadt. Minderről az állást meghirdető cég vezető asszonya számolt be érezhető szomorúsággal alkalmi beszélgetőpartnerének a keszthelyi újévköszöntő polgármesteri fogadás alkalmával. Mint a hölgy elmondta, lelkiismeretével nehezen volt összeegyeztethető, hogy egymás után 69 embernek kellett nemet mondania.

 

A túljelentkezés minden hirdetésnél megszokott

Nem újdonság, hogy egy-egy meghirdetett állásra nagyon sokan jelentkeznek – ezt már a Vas Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központ Keszthelyi Kirendeltségének ügyintézője mondja, aki szerint hivatalukhoz is eljutnak olyan információk, hogy egy-egy állásra, állásinterjúra tömegével mennek el az álláskeresők. Arról, hogy melyik állásra hányan jelentkeznek, a kirendeltségnek csak akkor van pontos információja, ha a munkaadó azt kéri: bejelentett állásajánlatát ne hirdessék, hanem a közvetítő válassza ki a megfelelő embert vagy embereket. 

A munkaadó kérheti azt is, hogy a munkaügyi szervezet csak hirdesse meg ajánlatát az interneten, a helyi tévében, illetve a kirendeltségi faliújságon, de ne közvetítse ki számára az álláskeresőket. Egy-egy ilyen állásajánlatra nemcsak álláskeresők jelentkeznek, hanem olyanok is, akik jelenleg munkaviszonyban állnak. Ilyen esetben a munkaadó nevével, címével, telefonszámával jelennek meg a hirdetések, ezért csak a munkaadó tudja megmondani, hogy hányan jelentkeztek állásajánlatára.

– A közelmúltban a VÜZ Kft. több álláshelyre is várt jelentkezőket, és a meghirdetett pozíciókra sikerült megfelelő munkavállalókat találni” – állította Kindl György marketingigazgató, aki szerint az alacsony kvalifikációt elváró állások esetében 15–20-szoros túljelentkezés, a kvalifikáltabb munkák esetében pedig 5–6-szoros túljelentkezés jellemző. A legalkalmasabbnak titulált jelentkezőket több szűrőn keresztül mérik fel.

Mint érzékeltette: telefonos megkeresés (jelentkezés) esetén az alapkommunikáció és az érdeklődés hangvételéből már érződik, hogy valóban akar-e dolgozni a jelentkező. Általában kérnek önéletrajzot, ez már képet ad a munkavállalóról. Személyes elbeszélgetésre is behívják a jelentkezőket. Egy-egy munkavállaló esetében átlag 10–15 perc időtartamban adnak tájékoztatást az elvárásokról, munkakörülményekről, lehetséges juttatásokról, majd a közvetlen vezetők döntenek arról, hogy ki nyer felvételt. Ezt követően minden jelentkezőt értesítenek az eredményről.

Az idők során negatív és pozitív tapasztalatokat is szereztek. Az idősebb korosztály önértékelése miatt is jobban ragaszkodik a munkához, az ezzel elérhető önbecsüléshez, de sajnos sokakon érződik a kiábrándultság, és az ebből fakadó tudatmódosítók (alkohol) rendszeres használata is jellemző, ami 15–20%-ot meghaladó mértékben van jelen a 40 év feletti korosztály munkavállalóinál. A fiatalabbaknak nagyon magasak az elvárásaik, értékrendjük jobbára kialakulatlan.

Tapasztalatuk kevés, kitartásuk alacsony, folyamatos felügyeletet, irányítást igényelnek. Az idősebbek már tudnak önállóan dolgozni, de pont ezért néha nehezen viselik, ha a közvetlen vezető elvárásokat fogalmaz meg, illetve, ha a megszokott munkaritmuson változtatni kell. A legjobb munkaerőnek azok bizonyulnak, akik a versenyszférában már megmérették magukat.

– Két betöltendő álláshely kapcsán a közelmúltban megkerestük a helyi munkaügyi kirendeltséget, ahonnan nagyságrendileg hatvan fő jelentkezett a két lehetőségre. Közülük mintegy húsz, az adott pozícióhoz szükséges képzettséggel, végzettséggel rendelkező személyt hívtunk be elbeszélgetésre. Az egyik állás már betöltésre került, a másik kiválasztás még folyamatban van – árulta el érdeklődésünkre Kádár Gábor, az OBI keszthelyi áruházának vezetője.

Az OBI-nál egy kétfordulós (beadott dokumentum- és pályázati anyagelemzés, majd személyes meghallgatás) kiválasztás eredményének összevetése után döntenek a pályázókról. A tapasztalatokról szólva az áruház vezetője kiemelte: sokan sajnos nem olvassák el figyelmesen a pályázati kiírást, és olyan állásra is jelentkeznek, melyhez nincs meg a megfelelő képzettségük, nem rendelkeznek az elvárt dokumentumokkal, így sajnos nem tölthetik be a megpályázott állást.

– A hévízi Majerik Gyógyszállóban meghirdetett állások egy része még nyitott, mert a felvételi eljárás itt kicsit hosszabb, és egy-egy pozícióra 10–15-szörös túljelentkezést tapasztalunk – nyilatkozta Práger István igazgató, aki elmondta még: a szerződéskötés előtt szakmai fényképes önéletrajz leadását kérjük, majd személyes interjú, beszélgetés jön, utána mélyinterjú következik kérdőíves módszerrel. A kiértékelést követően születik meg a javaslat a munkáltatói jogot gyakorló vezető felé. A javasoltak kiválasztása csak ezután következik.

Próbamunkát is kérünk 3–4 alkalommal 2–3 óra időtartamban. Aki ezen a legjobban megfelelt, azzal tudunk szerződést kötni. A tapasztalatok szerint nem csak gyakorlottak jelentkeznek, hanem olyanok is, akik még nem dolgoztak a meghirdetett munkakörben. A jelentkezők között sok a túlképzett. A középfokú végzettséghez kötött állásokra felsőfokú végzettségűek is jelentkeznek. 

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK