2024.11.28., csütörtök - StefániaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Keszthely legrégebbi emlékei

2011. április 19. kedd, 12:41
Címkék:

Számos érdekes lelet került elő az elmúlt hetekben a keszthelyi főtér átépítését megelőző régészeti kutatásoknál. Az ásatások várhatóan május végén fejeződnek be, addig pedig kiderülhet, még bőven rejteget meglepetéseket, különlegességeket a föld mélye a templom környékén. 

 

 kh_11.jpg

 

Meglepetéseket rejt a föld

Vándor László nyugalmazott múzeumigazgató, a keszthelyi feltárás vezetője elmondta: azt korábban is tudták, hogy a főtéren lévő, 1386-ban Lackfi István nádor által építtetett kolostortemplom és mellette az eklektikus, barokk stílusú kolostorépület földszintje a középkori kolostor maradványait magában rejti.

Történelmi forrásokból teljesen egyértelmű volt, hogy ezt a 16. században, amikor a törökök hódítani kezdtek a Dunántúlon, várrá alakították, és a győri kapitánysághoz tartozó végvár lett belőle. A kolostort árokkal, falakkal vették körül. A korabeli élet nyomait néhány éve egy próbaásatásnál már felfedezték, így nagyjából tudták, hogy mire számíthatnak a mostani munka során. Akadtak azonban meglepetések is.

Az 1950-es évek közepe táján volt a templom környékén egy kutatás, amikor előkerült az egyházi hely elődjének, egy 11. századi kerektemplomnak a maradványa. Az akkori kutatás vezetője, dr. Sági Károly jelezte, hogy római kori maradványokat talált, amik esetlegesen egy nagyobb római épülethez tartoztak.

Most kiderült az is, hogy egymás fölött két különböző, akár évszázados eltérésű római építkezés nyomai vannak: egy, feltehetően második, vagy harmadik századi, biztosan még nem tudni, és egy negyedik századi kőépület maradványai kerültek elő. Ez nagy meglepetés volt a régészek számára. Sőt az elmúlt napokban világossá vált az is, hogy annak idején a templom is ráépült egy nagyobb római épületre. Azt a korábbi kutatások alapján már sejtették a hozzáértők, hogy késő neolitikus település volt a keszthelyi főtér helyén.

Most bebizonyosodni látszik, hogy ez a feltételezés helyes volt. Vándor László szerint ez a lelet a belváros legrégebbi történelmi emléke. Mint mondta, nem csak elszomorító, hanem egyenesen bűn, hogy a régebbi közműépítéseknél dolgozók egészen egyszerűen átvágták a falakat, anélkül, hogy bárkinek jelezték volna, mi van a földben.

A most megtalált épület- és egyéb maradványok miatt bizonyos fokig módosítani kell a korábbi terveket, amelyben éppen azon a részen komolyabb szintsüllyesztést terveztek. Az előkerült leletekről részletes dokumentáció készül, rajzok, filmek, fotók formájában, és ez hozzáférhető lesz a mindenkori kutatás számára. Arról az Örökségvédelmi Hivatal dönthet majd, hogy mindebből mi lesz bemutatva. Ha minden az elképzelések szerint alakul, akkor késő ősszel az ásatás eredményeiből kamarakiállítás nyílik a Balatoni Múzeumban.

Vándor László örömmel közölte még, hogy a napokban megtalálták a várba vezető híd cölöpjeit, illetve hídfőjét is. Amennyiben a másik oldalon is előkerülne a hídfő, akkor rekonstruálni is lehetne az építményt. A munkákról szólva az ásatás vezetője elmondta, hogy jelenleg a feltárások felénél tartanak, és ha az időjárás nem szól közbe, vagy nem kell még mélyebbre és még tovább ásni a múlt emlékeiért, akkor május végéig át kell adniuk a területet a kivitelezőnek. Addig azonban még újabb különleges leletek is előkerülhetnek a föld alól a városközpontban.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK