2025.01.19., vasárnap - Sára, MárióZalaegerszeg időjárása

Archivum

Kardiológiai centrumot álmodnak

2010. február 16. kedd, 17:42
Címkék:

Elfogadta a fenntartó, a Zala Megyei Közgyűlés a zalaegerszegi megyei kórház középtávú, 2015-ig tartó szakmai fejlesztési tervét, és egyúttal támogatja az intézmény struktúraváltoztatás és infrastruktúra-fejlesztés céljából benyújtott pályázatát.

 

Kórházfejlesztési tervek 2013-ig

A fejlesztési terv alapján a projekt végleges költségvetése mintegy 5 milliárd forint, melyhez 500 millió forint saját forrást biztosít a megyei önkormányzat. A pályázat feltételeiről tavaly októberi ülésén már tárgyalt a megyegyűlés.

A középtávú fejlesztési terv része a központi technológiai tömb kialakítása (az intenzív, diagnosztika, központi műtő, betegirányító egység, központi sterilizáló kialakítása, fejlesztése) és az ehhez kapcsolódó aktív ellátó egységek átalakítása, fejlesztése, továbbá a szív és érrendszeri központok, STROKE centrumok kialakítása, fejlesztése. A sürgősségi betegellátó osztály és az aktív fekvőbeteg-ellátást nyújtó osztályok a központi tömbbel való kapcsolódásának megteremtése.

Ezen kívül a krónikus típusú betegellátást nyújtó egységek infrastruktúra-fejlesztése, beleértve a gyermek-rehabilitáció fejlesztését is, valamint az egynapos sebészet bevezetését támogató fejlesztést is fontosnak tartják a kórház szakemberei.
A projekt megvalósítására 24 hónap áll rendelkezésre, de legkésőbb 2013. június 30-ig kell a közreműködő szervezet felé elszámolnia az intézménynek.

A megyei kórház középtávú szakmai fejlesztési tervéből

Zala megye demográfiai mutatói az ÁNTSZ adatai alapján romló tendenciát mutatnak. A korábbi 313 ezer lakos jelenlegi létszáma 280 ezerre becsülhető, ugyanakkor a halálozási arány 13 ezrelékről 14 ezrelék fölé emelkedett. A természetes szaporodás is csökkenést mutat, így összességében megállapítható a megye lakosságának elöregedése. 

A halandóság kor szerinti alakulását vizsgálva kitűnik, hogy mindkét nem tekintetében a 65 éves és annál idősebb népesség halálozása Zala megyében az országos átlagnál magasabb értéket mutat. Ugyancsak ezt a kedvezőtlen tendenciát erősíti, hogy a megye aprófalvas települései esetében a halandóság szintén meghaladja az országos átlagot.

Új lélegeztetőgép az intenzíven.

A halálesetek 91 százaléka öt nagy betegségcsoportra osztható: 53 százaléka keringési rendszer betegség, 24 százaléka daganatos megbetegedés, 5 százalék légzőszervi, 5 százalék emésztőszervi, és 4 százalék külső okok miatt következik be.

Ezeknek az adatoknak az ismeretében alakítja, illetve módosítja a zalaegerszegi megyei kórház szakmai tervét. Az intézkedések középpontjába állították a két kórháztelep struktúrájának kialakítását, a betegutak lerövidítését, a sürgősségi ellátás egy helyen történő kialakítását.

A 2005-ben elfogadott szakmai tervből eddig az alábbiak valósultak meg: a külső kórház területén az ágylétszámot 30-ra bővítve önálló onkológiai osztályt alakítottak ki, a rekonstrukció harmadik ütemeként elkészült a zalaegerszegi telephelyen egy új pavilon, amelyben kialakításra került a neurológia, a stroke betegek rövid időn belül kapnak megfelelő kezelést. Lehetővé vált a pózvai telephelyen a pszichiátriához tartozó, közel 100 éves épület lebontása, és az osztály a felszabadult, volt neurológia helyén működhet.

A megoldandó feladatok közé tartozik a fekvőbeteg-ellátás szakmai színvonalának növelésével egy időben az aktív ágyszám csökkentése. A zalai populáció elöregedése miatt szükséges kialakítani egy vagy két (akár a beteg által fizetős) ápolási osztályt a külső kórház területén.

A kórház különböző működési egységeinek építészeti adottságai és színvonala eltérő képet mutat. Míg a gyermek, és neurológiai osztály korszerű, a XXI. századi igényeknek megfelelő, addig más osztályok méltatlan körülmények között kénytelenek dolgozni. Igaz ez elsősorban a kardiológiai osztályra, valamint gyakorlatilag az összes külső telephelyen működő aktív ellátást végső szervezeti egységre.

A kórházfejlesztési tervek között a legfontosabb talán a kardiológiai-szívsebészeti centrum kialakítása, a kardiológiai aktív ágyak belső telephelyre telepítése és a kardiológiai rehabilitációt is a zalaegerszegi székhelyen képzelik el, ugyanúgy mint az onkológiai és pulmonológiai osztályt, valamint a szemészetet is.

Ez utóbbi épületét átalakítva kaphatna helyet a krónikus belgyógyászati rehabilitációs osztály és a geriátria. Szintén a tervek között szerepel az egynapos ellátások rendszerének kialakítása, a központi műtő felújítása, a diagnosztikai centralizáció.
A megyei kórház a pályázat elnyerésével korszerű intézménnyé válna, amely segítené a jobb és színvonalasabb betegellátást.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK