Archivum
Kardiológiai centrumot álmodnak
Elfogadta a fenntartó, a Zala Megyei Közgyűlés a zalaegerszegi megyei kórház középtávú, 2015-ig tartó szakmai fejlesztési tervét, és egyúttal támogatja az intézmény struktúraváltoztatás és infrastruktúra-fejlesztés céljából benyújtott pályázatát.
Kórházfejlesztési tervek 2013-ig
A fejlesztési terv alapján a projekt végleges költségvetése mintegy 5 milliárd forint, melyhez 500 millió forint saját forrást biztosít a megyei önkormányzat. A pályázat feltételeiről tavaly októberi ülésén már tárgyalt a megyegyűlés.
A középtávú fejlesztési terv része a központi technológiai tömb kialakítása (az intenzív, diagnosztika, központi műtő, betegirányító egység, központi sterilizáló kialakítása, fejlesztése) és az ehhez kapcsolódó aktív ellátó egységek átalakítása, fejlesztése, továbbá a szív és érrendszeri központok, STROKE centrumok kialakítása, fejlesztése. A sürgősségi betegellátó osztály és az aktív fekvőbeteg-ellátást nyújtó osztályok a központi tömbbel való kapcsolódásának megteremtése.
Ezen kívül a krónikus típusú betegellátást nyújtó egységek infrastruktúra-fejlesztése, beleértve a gyermek-rehabilitáció fejlesztését is, valamint az egynapos sebészet bevezetését támogató fejlesztést is fontosnak tartják a kórház szakemberei.
A projekt megvalósítására 24 hónap áll rendelkezésre, de legkésőbb 2013. június 30-ig kell a közreműködő szervezet felé elszámolnia az intézménynek.
A megyei kórház középtávú szakmai fejlesztési tervéből
Zala megye demográfiai mutatói az ÁNTSZ adatai alapján romló tendenciát mutatnak. A korábbi 313 ezer lakos jelenlegi létszáma 280 ezerre becsülhető, ugyanakkor a halálozási arány 13 ezrelékről 14 ezrelék fölé emelkedett. A természetes szaporodás is csökkenést mutat, így összességében megállapítható a megye lakosságának elöregedése.
A halandóság kor szerinti alakulását vizsgálva kitűnik, hogy mindkét nem tekintetében a 65 éves és annál idősebb népesség halálozása Zala megyében az országos átlagnál magasabb értéket mutat. Ugyancsak ezt a kedvezőtlen tendenciát erősíti, hogy a megye aprófalvas települései esetében a halandóság szintén meghaladja az országos átlagot.
A halálesetek 91 százaléka öt nagy betegségcsoportra osztható: 53 százaléka keringési rendszer betegség, 24 százaléka daganatos megbetegedés, 5 százalék légzőszervi, 5 százalék emésztőszervi, és 4 százalék külső okok miatt következik be.
Ezeknek az adatoknak az ismeretében alakítja, illetve módosítja a zalaegerszegi megyei kórház szakmai tervét. Az intézkedések középpontjába állították a két kórháztelep struktúrájának kialakítását, a betegutak lerövidítését, a sürgősségi ellátás egy helyen történő kialakítását.
A 2005-ben elfogadott szakmai tervből eddig az alábbiak valósultak meg: a külső kórház területén az ágylétszámot 30-ra bővítve önálló onkológiai osztályt alakítottak ki, a rekonstrukció harmadik ütemeként elkészült a zalaegerszegi telephelyen egy új pavilon, amelyben kialakításra került a neurológia, a stroke betegek rövid időn belül kapnak megfelelő kezelést. Lehetővé vált a pózvai telephelyen a pszichiátriához tartozó, közel 100 éves épület lebontása, és az osztály a felszabadult, volt neurológia helyén működhet.
A megoldandó feladatok közé tartozik a fekvőbeteg-ellátás szakmai színvonalának növelésével egy időben az aktív ágyszám csökkentése. A zalai populáció elöregedése miatt szükséges kialakítani egy vagy két (akár a beteg által fizetős) ápolási osztályt a külső kórház területén.
A kórház különböző működési egységeinek építészeti adottságai és színvonala eltérő képet mutat. Míg a gyermek, és neurológiai osztály korszerű, a XXI. századi igényeknek megfelelő, addig más osztályok méltatlan körülmények között kénytelenek dolgozni. Igaz ez elsősorban a kardiológiai osztályra, valamint gyakorlatilag az összes külső telephelyen működő aktív ellátást végső szervezeti egységre.
A kórházfejlesztési tervek között a legfontosabb talán a kardiológiai-szívsebészeti centrum kialakítása, a kardiológiai aktív ágyak belső telephelyre telepítése és a kardiológiai rehabilitációt is a zalaegerszegi székhelyen képzelik el, ugyanúgy mint az onkológiai és pulmonológiai osztályt, valamint a szemészetet is.
Ez utóbbi épületét átalakítva kaphatna helyet a krónikus belgyógyászati rehabilitációs osztály és a geriátria. Szintén a tervek között szerepel az egynapos ellátások rendszerének kialakítása, a központi műtő felújítása, a diagnosztikai centralizáció.
A megyei kórház a pályázat elnyerésével korszerű intézménnyé válna, amely segítené a jobb és színvonalasabb betegellátást.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Szalagkorlátnak csapódott egy autó az M7-es autópályán, NagykanizsánálTisztújítás a zalaegerszegi FidelitasnálMilliós értékű, védett fajnak számító kockásliliomot károsítottak meg ZalábanÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanForgalmi akadály van a 74-es úton, Nekeresd közelében Még lehet jelentkezni a Keresztury SzavalógáláraMűszakilag hibás sparhelt miatt izzott a korom egy becsvölgyei kéménybenBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélA kiszáradt karácsonyfa veszélyeire figyelmeztet a katasztrófavédelem -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Egy korszak vége: megszűnt a Betti cukrászdaJól sikerült jubileumi évet zárt a BogáncsFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozÚj gyalogosátkelő és buszmegálló a Baross ligetnélA lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélLegyen-e Petőfi-szobor Zalaegerszeg belvárosában?Épül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonRómeó és Júlia a Hevesi Sándor Színházban