2025.01.16., csütörtök - GusztávZalaegerszeg időjárása

Archivum

Hagyományok újjászületése

2011. február 15. kedd, 12:59
Címkék:

Kulturális újjászületés, vagy esetleg újraélesztés; nagyjából így lehet lefordítani az angol CultuRevive mozaikszót, mely egy határon átnyúló népművészeti program neve is volt az elmúlt egy esztendőben. 

 

Magyar–horvát népművészeti kapcsolatok

A Magyarország–Horvátország IPA határon átnyúló együttműködési program vezető partnere a Zala Megyei Népművészeti Egyesület volt, akik a csáktornyai Muraközi Kezek Egyesülettel, valamint Kapronca Város Idegenforgalmi Közösségével karöltve négy kulturális rendezvényt szerveztek az előző évben. A projekt február közepén ér véget. Az eddigi tapasztalatokról sajtótájékoztatón számoltak be a résztvevők a polgármesteri hivatalban.

A hagyományőrző civil szervezetek képviselőit Gyutai Csaba polgármester köszöntötte. Mint mondta: olyan sikeres programokon vagyunk túl, melyeken bőven volt lehetőség megismerni és újratanulni őseink mesterségeit, életmódját. A polgármester örül a határon átnyúló kulturális összefogásnak, annál is inkább, mert a horvát és magyar népművészetnek számos közös vonása van. Tanulságként kiemelte: a horvátoknál a hagyományőrzés az idegenforgalmi programok szerves része, ami nagyon jó hívó szó. E téren van még mit tanulnunk szomszédainktól.

Róka Bernadett, a CultuRevive-program projektmenedzsere a két ország közös rendezvényeit és azok tanulságait elevenítette fel. Az IPA-projekt segítségével mintegy 100 ezer eurót fordíthattak kulturális eseményekre, sőt egy háromnyelvű honlapot és egy tájékoztatófüzetet is készítettek. A négy nagy hagyományőrző találkozón kívül (melyből kettő a zalai megyeszékhelyen, kettő pedig Horvátországban volt) szakmai napokat is szerveztek.
Skrabut Éva, a Zala Megyei Népművészeti Egyesület elnöke a projekt két zalaegerszegi eseményéről szólt.

A skanzen tavalyi országos fazekasfesztiválja – ahol Mura és Dráva menti kézművesek is bemutatkoztak –, és a Gébárti tónál megrendezett magyar–horvát családi pünkösd rekordszámú nézőt vonzott. A fazekastalálkozó (melyen közel nyolcezren vettek részt) az országos fesztiválok élvonalába került, s elnyerte a „Nyugat-dunántúli Régió Kiemelt Rendezvénye” címet is. Pályázati pénzből mindkét eseményen erősíteni tudták a technikai hátteret, ami szintén növelte a programok sikerét.

A határon túli partnerszervezetek képviseletében Renato Labazan, a kaproncai idegenforgalmi közösség igazgatója és Mirjana Biber-Hren, a Muraközi Kezek Egyesület elnöke számolt be a horvátországi rendezvények (reneszánsz fesztivál, horvát karácsony) részleteiről. Elhangzott: az Európai Uniónak nincs már szüksége arra, hogy ezt a régiót összefogásra buzdítsa, hiszen a magyarok és a horvátok között olyan szoros baráti és szakmai kapcsolatok alakultak ki az elmúlt hónapokban, hogy a továbbiakban is számos közös programot szeretnének szervezni.

Skrabut Éva mindehhez hozzátette, hogy a projekt következő elemeire is benyújtották már a pályázatot, de az eredményre még várni kell. Ha esetleg nem nyernek, valamilyen formában akkor is megőrzik a két horvát egyesülettel a partnerkapcsolatot. Számítanak továbbá a zalaegerszegi – és a Zala Megyei Önkormányzat támogatására, akik eddig is sokat segítettek.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK