2025.01.18., szombat - PiroskaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Évszázados elhivatottság

2010. június 15. kedd, 08:32
Címkék:

Jeles évfordulót ünnepelt idén a keszthelyi tűzoltóság. 130 évvel ezelőtt alakult meg a mai hivatásos állomány jogelődje, a Keszthelyi Önkéntes Tűzoltó Egyletet. Azóta minden szempontból jelentős változáson esett át a tűzoltóság, csupán egy valami állandó: a munkatársak bátorsága, felelősségvállalása és elhivatottsága azóta sem változott. 

 

130 éves a Keszthelyi Tűzoltóság

1880-ban, a jogelődnek tekinthető Keszthelyi Önkéntes Tűzoltó Egyletet mintegy százfős tagsággal hozták létre. Az elnöki tisztet dr. Lipp Vilmos kanonok, a helyi gimnázium igazgatója látta el. Amennyiben tűzeset történt lóvontatású kocsifecskendővel siettek a helyszínre. Az egylet tagjai helytállásukkal többször is kivívták a helyiek elismerését.

 

1-Két éve egész éjjel küzdöttek a lángokkal a Balaton Szállónál.

 

1882-ben a színházi őrségre kirendelt tűzoltók beavatkozásának volt köszönhető, hogy az előfüggöny által levert petróleumlámpa nem okozott katasztrófát Keszthelyen. 1884-ben egy lakóháztűznél, az oltási munkálatokat megtekintő gróf Festetics Tasziló annyira elégedett volt, hogy pénzt és szertárépületet, valamint az annak bővítéséhez és őrtorony építéséhez szükséges építőanyagot adományozott számukra. 1900-ban az egylet 10 éves fennállása alatt már a hétezredik őrséget adta. 

Az elnöki posztot a későbbiekben Lendvay József, Schadl János és dr. Illés Ignác töltötték be. Gyakorlatokon, beavatkozásokon zsávolyt, míg ünnepi alkalmakkor sötétkék színű, fényes réz gombokkal ellátott posztó egyenruhát és csákót, a derékszíjon csákány-baltát viseltek. A második világháború nem kímélte sem a személyi, sem az eszközállományt, iratanyagokat.

1945. október 30-án az egylet megszűnt és helyette, 1949-ben megalakult a Keszthelyi Tűzoltóság, amely a Deák Ferenc utcában lévő és felszámolt egykori csendőrlaktanyában kezdte meg működését. A parancsnoki tisztet Kiss Imre, majd Puskás Sándor töltötte be, utóbbi 1987-ig volt parancsnok. Utána 21 évig Kránicz Dezső vezette a parancsnokságot, tőle vette át a stafétát 2008-ban Laczikó Károly.

5-2.jpgMíg az egylet alapításakor mintegy nyolcszáz ház állt, és négyezer ötszáz lakos élt Keszthelyen, ez az 1960–1970-es évekre megtöbbszöröződött, a nyári fürdőszezonról már nem is beszélve. Jelentős tűzesetek az elmúlt évtizedekben is történtek a városban: 1957-ben az Agrártudományi Egyetem „A” épülete szenvedett súlyos károkat. 1986-ban a hévízi tófürdő régi épületeit pusztították el a lángok.

1989–ben a Kastélymúzeum egykori lovardaépületének teljes tetőszerkezete égett le. 1996-ban Sármelléket érte természeti katasztrófa, melynek elhárításában elsősorban a keszthelyi tűzoltók segédkeztek. Bizonyára sokak számára emlékezetes, amikor 2002-ben egy lengyel zarándokokat szállító autóbusz szenvedett tragikus balesetet a balatonszentgyörgyi körforgalomban, ahol szintén a keszthelyi tűzoltók segítették a mentést, órákon keresztül vágták ki a sérülteket és a halottakat a roncsból.

Ők oltották a Balaton Szálló lángoló tetejét is két éve, hajnalig küzdve a pusztító tűzzel. 130 év alatt sok minden megváltozott: ma már korszerű védőfelszerelésben, modern eszközökkel vonulhatnak egy-egy riasztáshoz. Egy valamiben azonban nincs változás: a fecskendőt, vagy a feszítő-vágó tartó, a lángoktól verejtékező tűzoltók ugyanúgy szeretik a munkájukat, és ugyanolyan önfeláldozóak mint 130 évvel ezelőtti társaik.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK