2025.01.15., szerda - Lóránt, LorándZalaegerszeg időjárása

Archivum

Előkerült a sarokbástya csúcsa

2011. április 19. kedd, 16:11
Címkék:

Április eleje óta folyik a zalaegerszegi piactéren a rekonstrukciós munka. Mint arról már többször beszámoltunk, a közművek feletti térburkolat bontása megtörtént. A közműves árkok helyén a munkagödrökben és a zöldségpiac fedett részét tartó alapozási gödrökben néhány hete a Göcseji Múzeum régészei is megkezdték a feltárásokat.
 

 

 zeg13.jpg

 

Pontosíthatók az egerszegi vár méretei

Dr. Vándor László régész, nyugalmazott múzeumigazgató, az ásatás vezetője ottjártunkkor örömmel mondta: előkerült az egerszegi vár délnyugati sarokbástyája. Egy 1664-ből származó váralaprajzon – melyet meg is mutatott – jól behatárolható, hogy pontosan melyik bástyáról van szó a négy közül. „Számítottunk rá, hogy a feltárás során előkerül a bástya, hiszen azt tudtuk, hogy körülbelül ezen a részen helyezkedett el.

Azt viszont nem tudtuk pontosan, hogy a piacrekonstrukció során mennyire nyúlik majd be a munkagödörbe, vagyis, hogy mekkora részt találunk meg belőle. Jó okunk van azt feltételezni, hogy a délnyugati bástya csúcsa került elő”.
Mivel néhány évvel ezelőtt – a Budai Nagy Antal és a Batthyány utca kereszteződésében lévő sarokház építésekor – megtalálták a vár északkeleti bástyáját is, így a régészek rendelkezésére áll egy „átló”, melyből ki tudják számítani a vár méreteit.

zeg12.jpgAz ásatásvezető szerint a most előkerült bástya megerősíti, sőt pontosítja a várról szerzett eddigi ismereteket.
A délkeleti bástya biztos, hogy a Göcseji Múzeum épülete alatt húzódik. Remélik, hogy a még „hiányzó” északnyugati bástya előkerül majd a vásárcsarnok mögötti terület alól a környék további felújítása alkalmával. A négy bástya pedig már egészen pontosan kijelölné a vár területét.

A mostani feltárás során megtalálták a délnyugati bástya belső védelmi vonalát erősítő falat is. „Szép cölöpöket láthatunk, jól konzerválódott állapotban. Metszetmintát is veszünk, hogy a kollégák el tudják végezni a pontos kormeghatározást.” – folytatta a régész.

Bár a föld mélye a piactér alatt nem rejt gazdag leletanyagot, azért a bástyán kívül ráakadtak más érdekességekre is. Találtak például habán edénytöredékeket. A habánok svájci anabaptista fazekasok voltak, akik a vallásüldözés elől menekültek ide. A 17. század legszebb díszkerámiái tőlük származnak. Előkerült továbbá egy pipa és egy sarkantyú a 17–18. századból, valamint egy szép késő középkori szőlőmetsző kés is. Ráleltek az egykori várárkot tápláló Vizsla-patakra is. Nagy valószínűség szerint a meder egy részlete került most elő.

Orha Zoltán régész két kutat is talált. Vándor László ezekkel kapcsolatban elmondta: az egykori piac közkútjairól van szó. A vár pusztulása után a terület mindig piactér volt, ahol szükség volt kutakra. Az egyik vélhetően a 18. századból származik, a másik pedig 19. századi. Utóbbi betűjeles téglákkal van kirakva, így nem lesz nehéz a pontos korát meghatározni.

Eddig körülbelül 400 négyzetméternyi területet tártak fel, s a munkák lassan a végéhez közelednek; még a csatornanyomvonalakon dolgoznak néhány napig. Az ásatásvezető szeretné, ha a most előkerült délnyugati sarokbástyát sikerülne szépen „kirajzolni”, és a kész burkolaton bemutatni. Sajnos ez, a már említett északkeleti bástya esetében, a Budai Nagy Antal és Batthyány utca sarkán nem sikerült. „Jó lenne, ha Egerszeg városa tudna annyit áldozni történeti múltja érdekében, hogy legalább a vár egyik bástyáját a lakosság számára láthatóvá teszi”.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK