2025.01.15., szerda - Lóránt, LorándZalaegerszeg időjárása

Archivum

Amikor a bérlők nem fizetnek

2011. május 31. kedd, 11:15
Címkék:

A Zalaegerszegi LÉSZ Kft. a legutóbbi képviselő-testületi ülésre kidolgozta a lakásgazdálkodási rendszer működtetését veszélyeztető lakbér- és közüzemidíj-tartozások további emelkedését megakadályozó hátralékkezelési rendszert. 

 

Hogyan lehet kezelni a több milliós hátralékot?

Mint lapunkban már többször beszámoltunk, a bérlakásban élők tartozásai meghaladták a 150 millió forintot. A társaság 2010 végén 875 lakás és 254 darab egyéb bérlemény kezelői feladatát látta el.

A bérlői tartozások összege az utóbbi években jelentősen emelkedett: míg 2008-ban 85 millió, 2009. év végén 121 millió, 2010. december végén már 153 millió forint volt. Jelenleg (2011 tavaszán) már a lakbér- és közüzemidíj-tartozás, és a helyiségbérleti kintlévőség meghaladja a 160 milliót.

A számok azt mutatják, hogy míg 2008-ban a lakbértartozás az összes tartozás 39 százaléka, addig 2009-ben már 48,5 százalék. Az adatokból látható, hogy a tartozások két év alatt közel megkétszereződtek. Ennek több oka is van: az egyik, a 2008. július 1-től érvénybe lépett nagyarányú lakbéremelés, a másik a bérlők romló anyagi és fizetési készségében keresendő.

Problémát okoz az idős tartozók ügye is. Ha a bérlő meghal, különösen, ha érvényes szerződés és örökség nélkül, a tartozást nem lehet követelni senkitől. A lakásrendelet szerinti tiszta és rendeltetés szerinti visszavételt ebben az esetben nincs kitől követelni. Az utóbbi három évben ezért 15 millió forintot költöttek a megüresedett lakások felújítására. A múlt év végi tartozás összegéből ötvenmillió forintot meghaladta a volt bérlők tartozása, akikkel a LÉSZ Kft. már semmilyen jogviszonyban nem áll.

A differenciált hátralékkezelés  rendezését négy csoport kialakításával próbálják segíteni, illetve megoldani. A társaság előterjesztése szerint ezek a következők: az első csoportba a korábban kilakoltatott vagy kiköltözött bérlők tartoznak, akiknél a tartozás végrehajtása folyamatban van. Ez 17 főt érint, tartozásuk meghaladja a 25 millió forintot.

A másodikban a magas összegű hátralékot felhalmozó és kilakoltatás előtt álló, bérleti szerződéssel nem rendelkező bérlők tartoznak. Jelen pillanatban a kilakoltatás veszélye 18 főt érint, tartozásuk a múlt év végén meghaladta a 17 millió forintot. A jelenleg még a lakásban lakó olyan bérlők esetében, ahol a hátralék 600 ezer forint felett van (ez 23 bérlőt érint), megfontolásra ajánlják a lakások lakottan történő értékesítését.

A harmadik csoportban a nagy összegű tartozással rendelkező bérlők vannak, akiknél még a végrehajtás nem indult meg. Ebben az esetben, mintegy „utolsó esélyként” felkeresik személyesen a tartozókat, a hátralék rendezését megbeszélni. Végül a bérleti szerződés felmondása előtt álló bérlők tartoznak a negyedik csoportba. Őket tájékoztatni kell arról, hogy 3 havi tartozás után felmondják a szerződésüket. Ebben az esetben fel lehet ajánlani 3–6 havi kamatmentes részletfizetést, elkerülendő a szerződésbontást.

A LÉSZ Kft. szerint fontos az adósságkezelésében a szociális háló aktív és hatékony segítése, mert a társaság csak a saját eszközeivel részeredményeket tud elérni.

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK