Archivum
Új lendülettel Letenye fejlesztésében
A civil élet, a civil szervezetek egymás közötti kommunikációjának erősítése a vesszőparipája Farkas Szilárdnak, Letenye új polgármesterének. A mérnök-informatikus, projektmenedzser szakértő, elektronikus szakmérnök, oktatással, felnőttképzéssel is foglalkozó fiatal szakember számos helyi civil szervezet tagja, az előző ciklusban önkormányzati képviselő, a gazdasági és humán és ügyrendi bizottság tagja volt, korábban a városfejlesztési bizottság külsős tagjaként tevékenykedett.
Bizalom, együttműködés és tenni akarás
– Állampolgárok, civil szervezetek és vállalkozások vezetői kerestek meg, és jutottunk számos egyeztetés után arra a konszenzusra, hogy induljak független polgármesterjelöltként egyfajta fiatal, agilis és dinamikus lendületet szem előtt tartva. Nagyon sok ötletet, javaslatot és kritikát kaptunk, kaptam, ezekből meghatároztunk egy irányt, melyen közösen haladni kívánunk a városért, és tenni az itt élők boldogulásáért. Polgármesteri programomat kilenc pillérre építettem fel, figyelembe véve a 2014–2020-as új uniós pénzügyi időszak lehetőségeit. Egy pályázat keretében a felkészülést segítve a közelmúltban helyi közösségi akadémián vettünk részt az önkormányzat, a civil szervezetek és vállalkozók képviselőivel, melyen elsajátítottuk a tervezés, valamint az integrált fejlesztési stratégia kidolgozásának és megvalósításának mechanizmusait.
– Milyen elképzeléseket tartalmaz a kilenc pillér?
– Első a foglalkoztatás bővítése akár a határmentiség jobb kihasználásával. Ennek érdekében szeretnénk erősíteni gazdasági téren kapcsolatainkat a szomszédos országokkal, különösen Horvátországgal. Biztató, hogy a Müller is bővítést tervez, ehhez azonban létszámot is kell produkálnunk. Egy kertészet létrehozását is tervezzük; a saját nevelésű virágpalántákkal több százezer forintot is megtakaríthatunk. Második pillér a vállalkozókkal való szorosabb együttműködés, hiszen ők a város gazdasági életének legfőbb mozgatórugói. A vállalkozók bizalmát ezért tartom szükségesnek visszaállítani az önkormányzat irányába. Ezt szolgálja a februárban összehívandó vállalkozói fórum. Fejleszteni kívánjuk az infrastruktúrát az ipari parkban, és szorgalmazni fogjuk, hogy a város által elnyert pályázati beruházások a lehetőségek szerint helyi vállalkozások megbízásával valósuljanak meg. Fontosnak tartjuk az önkormányzati tulajdonú Ékköv Kft. további működésének biztosítását is.
– Az oktatás, képzés és sport terén milyen célokat határozott meg?
– Szeretnénk egy bölcsődét építeni, melynek finanszírozását köz- és magántőke bevonásával képzeljük el. A Bajcsy és az Eötvös utcai óvodákban az udvari játszóeszközöket kell megújítanunk. Mára egyes szakipari szakmák hiányszakmákká váltak jellemzően a faipar, fémipar területén. Felnőttképzés keretében ezért gondolkodunk szakmunkásképzés beindításában, mely kedvező hatással bír majd a helyi foglalkoztatásra. Hamarosan átadjuk az iskolában kialakított műfüves sportpályát, melynek használatát "házirendhez" szeretnénk kötni.
Minden erőmmel azon leszek, hogy a lakosság által vágyott sportcsarnok megépüljön a jelenlegi kormány nagymértékű támogatásával. A termálfürdő medencéinek lefedését, téliesítését is tervezzük, hogy minden évszakban alkalmassá váljon sportolásra, úszásoktatásra körzetközponti szolgáltatást ellátva.
– Hogyan fejlesztenék az egészségügyi és szociális ellátást?
– Most zajlik az egészségház rekonstrukciója, ahol a gyermekorvosi ellátás és a védőnői szolgálat is helyet kap. A járóbeteg-szakellátások finanszírozása érdekében újbóli tárgyalásokat kezdeményeztem a pályázatban konzorciumi tagként közreműködő Kanizsai Dorottya Kórház vezetésével. Vizsgálni fogjuk a megszűnt tüdőszűrő állomás visszatelepítésének lehetőségét, emellett magasabb színvonalon kívánjuk biztosítani a háziorvosi, a fogorvosi, a sürgősségi ügyeleti valamint az időskorúak ellátását.
A következő pillér a közbiztonság, a közterületek rendezettségének javítását, az egységesebb városkép kialakítását foglalja magában. A helyi rendőrséggel és polgárőrséggel közösen fogjuk kidolgozni városunk bűnmegelőzési programját. E tekintetben elengedhetetlennek tartjuk a térfigyelő kamerarendszer bővítését. A szebb városkép és lakókörnyezet kialakításában a közterületi információs táblák, bútorok megújításában gondolkodunk. Építészeti értékeink megóvását szolgálná a Szapáry–Andrássy kastély teljes körű felújítása. A jelentős nagyságrendű beruházás azonban csak sikeres pályázatból valósulhat meg.
A bel- és csapadékvíz-elvezetés megoldása folyamatos illetve további beavatkozásokat igényel. A szeptemberi és októberi áradást követően vis maior pályázatot nyújtottunk be. Több mint 67 millió forintot kaptunk, melyhez 30 százalékos önerőt teszünk. Ebből végezzük el az átereszek, gyűrűk cseréjét, az árkolási, aszfaltozási és padkajavítási munkákat. Ebben a ciklusban a belterületi és zártkerti utak rekonstrukciójára, valamint új járdák építésére, a régiek felújítására is gondot kívánunk fordítani.
– Fejlesztési szándékainkban milyen hangsúllyal szerepel a turizmus?
– "Letenye a Mura városa" jelszavunk egyben tükrözi az egyik fejlesztési irányt. Szeretnénk bővíteni a vadvízi evezés feltételeit a csónakkikötőben sátorhelyek, szociális blokkok létesítésével. A strand- és termálfürdő esetében, miután Lenti, Zalakaros, Nagykanizsa elég jelentős fürdőfejlesztéseket hajtott illetve hajt végre, a meglévő szolgáltatások fejlesztését látom reálisnak. A kempingben magasabb színvonalú szálláshelyeket és kiszolgáló egységeket alakítanánk ki helyi vállalkozók, civil szervezetek bevonásával. A bakancsos-, a bor-, a kerékpáros és vallási turizmusban rejlő lehetőségekkel is szeretnénk még jobban élni. A boronapincénk már elkészült, a Boldog Buzád kilátótorony építése most folyik, melyek látványos attrakciói lesznek turisztikai kínálatunknak.
Polgármesteri programom részét képezi a civil szervezetekkel, a nemzetiségi önkormányzatokkal való együttműködés erősítése, a testvérvárosi kapcsolatok szorosabb ápolása. Letenye körzetközponti szerepének erősítése szintén alapvető célom. Ennek érdekében együttműködünk a járási szervekkel, a környező településekkel. Elősegítjük az ügyfélközpontú ügyintézés magasabb színvonalú működését a Letenyei Közös Önkormányzati Hivatalban, továbbá közjegyzői szolgáltatás meghonosítását a városban – zárta a beszélgetést Farkas Szilárd.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Támogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákrólAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékén -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban