Archivum
Optimális időben vetik az őszi növényeket Zala megyében
Optimális időben, megfelelően előkészített magágyba vetették el az őszi szántóföldi növények nagy részét Zala megyében. A repce már kikelt, a gyomirtások jól sikerültek, az eddigi előrejelzések szerint az növényállomány felkészülten megy a télbe - közölte a Zala Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatóságának vezetője szerdán az MTI-vel.
Horváth Gyula elmondta: a 48 500 hektáros terület közel felén már végeztek az őszi vetésű növényekhez szükséges magágy- előkészítéssel. A repcevetés befejeződött, a tervezett 14 410 hektárnyi vetésterület mintegy 860 hektárral kevesebb lett, az üresen maradt részeken kalászosokkal pótolták a vetést.
A tritikálé vetésterületét 150 hektárral, az őszi árpáét 860 hektárral növelték, így tritikálét 3680 hektáron, őszi árpát pedig 5280 hektáron termelnek. Az őszi búza tervezett vetésterülete 22 375 hektár volt, de már 22 775 hektáron földbe került a mag. Ha kedvező lesz az időjárás, a gazdák egy része a kukorica betakarítása után, az ősz végén is vet majd búzát.
A 49 ezer hektárt meghaladó kukoricaföldeken a termés közel 75 százalékát takarították be. A hektáronkénti termésátlag 5,39 tonna körül alakult, az előzetes becslések szerint a hátralevő táblákon is hasonló, illetve több (5,4-5,5 tonna körüli) hozamra számítanak hektáronként. A kukorica nagy nedvességtartalma miatt néhány területen viszont még várnak a betakarítással a gazdák, hogy csökkentsék a szárítási költségeket - ismertette az igazgató.
Beszélt arról is, hogy az 5160 hektárnyi területen termelt napraforgó átlaghozama 2,43 tonna volt hektáronként. A megyében termett jó minőségű és megfelelő olajtartalmú napraforgót az olajiparban használják fel. Az idén 2330 hektáron szóját vetettek, amelynek a termésátlaga 1,6 tonna volt hektáronként. Kisebb, mintegy 337 hektárnyi területen összesen 640 tonnányi burgonyát takarítottak be.
Horváth Gyula felhívta a figyelmet arra, hogy a megye egyes térségeiben a termésátlagok nagy különbséget mutatnak. Az északi, északnyugati területeket jobban sújtotta az aszály, ezért ott alacsonyabb eredményt tudtak elérni, a kukoricát például 1310 hektáron silózni kellett, a kedvezőbb fekvésű részeken viszont a hektáronkénti 7-8 tonna hozam is várható.
A kukoricát tonnánként 43-44 ezer forintért tudják eladni, a szója tonnáját 116-118 ezer forintért jegyzik, a napraforgó tonnánkénti felvásárlási ára pedig 81-82 ezer forint, amely kiegészül az olajtartalomtól függő felárral.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Bruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákról -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban