Archivum
Finomra hangolás Zalaszentmihályon
Az önkormányzatokat érintő adósságkonszolidáció fontos mérföldkő volt Zalaszentmihály életében is. A nagy hitel megszűnése teljesen új utat nyitott meg a település előtt, fogalmazta meg dr. Koczpek Csaba polgármester, aki az őszi választáson immár harmadik alkalommal kapott bizalmat a választópolgároktól.
Interjú dr. Koczpek Csaba polgármesterrel
– A magyar állam közel 80 millió forintot vállalt át településünktől az adósságrendezés során, ami döntő mértékben egy régebbi szennyvízberuházáshoz felvett hitel összegét tette ki. Korábban a fejlesztési szándékainkat alaposan át kellett gondolni, és rangsorolni is kellett őket. Most remélhetőleg egy új időszak vette kezdetét. Ezt látszik alátámasztani, hogy rövid időn belül több beruházást is végrehajtottunk. Leader programon elnyert támogatásból felújítottuk sportöltözőnket, egy régi kúriánkat, és egy szép kerítést építettünk a temetőnkhöz.
A pályázatok természetesen fontosak egy kisfalu életében, ugyanakkor nem bírnak megváltó erővel. Ha ugyanis nem áll rendelkezésre a szükséges önerő, akkor csak üres szólam marad az, hogy "majd pályázatból megcsináljuk". Kiemelném azt is, hogy a pályázati kiírások gyakorta eltérnek a szükségesség sorrendjétől. Lehet, hogy egy település az iskoláját szeretné előbb felújítani, de erre nincs kiírás, egy utca aszfaltozására viszont igen. Ilyenkor a vezetőkön múlik, hogy döntéseik hátteréről milyen módon kommunikálnak a község lakosságával.
– Ez azt jelenti, hogy Ön szerint nagy hangsúlyt kell fektetni a kommunikációra?
– A lakossággal történő folyamatos párbeszédre nagy gondot fordítok. A párbeszéd egyik eszköze a közmeghallgatás, ami önmagában borzasztóan kevés. Mindezek miatt évente – igazodva az adott időszakot érintő fejleményekhez – egy saját magam által összeállított hírlevelet adok ki. Ha pedig egy további eseményt úgy értékelek, hogy arról mindenképpen ki kell fejtenem a véleményemet, akkor a félreértések elkerülése érdekében azonnal egy újabb hírlevet adok ki.
– Hogyan vélekedik az önkormányzatok gazdálkodásáról?
– Nagyon sok településen elhangzik az a túlzó általánosítás, hogy "kevés a pénz, az önkormányzatnak nincs pénze". Én ezt nem így látom, ugyanis az önkormányzatoknak van pénzük, csak éppen nem mindenki tud vele megfelelően gazdálkodni. Nagyon sok település berögzül egy struktúrában, és nem képes a működésén változtatni. Amikor 2006-ban polgármesterré választottak, elsőként a belső szervezetet, a működést próbáltam meg átalakítani. Úgy vélem, egy község életében meghatározó szerepe van a vezetésnek a tekintetben is, hogy képes-e meglátni bizonyos dolgokat, van-e érzéke a változtatásokhoz. Ha egy háztartásban valamin jobbítani szeretnénk, akkor sok esetben az nem pénzkérdés.
Ez igaz egy falu életére is. Mondanék erre egy egyszerű példát is. Amikor polgármester lettem, több épületünket is lepusztult kerítések csúfították. Nem azon elmélkedtem, hogy ezeket majd milyen pályázatokból tudjuk helyreállítani, hanem az volt a véleményem, hogy a közösségi házak előtti tereket meg kell nyitni a lakosság előtt. Mindezek miatt minden ócska kerítést lebontattam. A szép környezet az itt élők közérzetét fokozottan javítja, de fontos az is, hogy erre a faluba betérők is felfigyeljenek, gondoljunk csak az osztrák kistelepülések rendezettségére. Egy kisfalu azonban itthon sem tudja megváltani a világot, de nem is kell.
– Egy falu életét civil szervezetei is meghatározzák.
– Az önkormányzat minden helyi egyesületet, csoportot, valamilyen módon támogat, és működésüknek mindenben teret enged. A tabella első-második helyén álló labdarúgó sportegyesületünk működését például úgy, hogy menedzseljük a TAO finanszírozásban rejlő lehetőségeket. A juttatott támogatásból épül meg hamarosan a világítás a sportpályán, ami más rendezvények megtartásakor is hasznos lesz. Én egyébként a helyi egyesületektől önállóságot várok el. Az önálló működésük megszervezése azonban nem a polgármester feladata. Vallom, hogy a polgármester nem rendezvényszervező.
– Hogyan gondolkodik Zalaszentmihály elkövetkező éveiről?
– A falunak élhetőnek, állandóan gondozottnak, és állandóan tisztának kell lennie. Valamennyi önkormányzati épületet fel kell újítani, az utcákat, járdákat megfelelő burkolattal kell ellátni. Ha a felsoroltak megvannak (márpedig hamarosan meglesznek), akkor jöhet, amit én finomra hangolásnak nevezek. A finomra hangolás módszertana a vezető képességétől, egyéniségétől függ. A finomra hangolás túlmutat a fejlesztéseken, és többek között a közösségi életérzés, az egység, a lakossági nyugalom és elégedettség megteremtésében ölt testet.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Támogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákrólAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékén -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban