2024.07.04., csütörtök - UlrikZalaegerszeg időjárása

Archivum

Faipari formatervezés és dizájn

2014. december 17. szerda, 09:50
Címkék:

ID:WOOD – Klasztertudás, innováció és design a délkelet-európai faipari szektorban elnevezésű nemzetközi projektben vesz részt a Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány. A 2012. október 1-jén kezdődött, idén december 31-én záruló program tapasztalatairól Nagy András ügyvezető igazgatót kérdeztük.

nagy andras

Nemzetközi együttműködés az ID:WOOD projektben

– A projektben a fa- és bútoripar helyzetének előmozdításával foglalkoztunk. A délkelet-európai országok gazdaságában kiemelt jelentőségű ágazat hasonló problémákkal küzd. A programban több mint tíz ország szervezetei vettek részt; elsősorban klaszterek, kutatóközpontok és vállalkozások, képviselve az iparág teljes szegmensét. Kiindulásképpen a partnerek saját országukra vonatkozóan készítettek egy felmérést, mely többek között az erősségeket és a gyengeségeket feltárva a faipari tervezésre, az innovációra, a kutatóintézetek és a vállalkozások közötti együttműködésre irányult. A kapott adatokat összegeztük, s ez alapján készítettük el a Pannon Fa- és Bútoripari Klaszter, a Természeti Erőforrások Kutató Központ (angol rövidítéssel NRRC) fejlesztési stratégiáját, valamint a Versenyképességi Fejlesztési Projektet, melyeket eljuttatunk a helyi szereplők, közte a kormányzat számára.

A Nyugat-magyarországi Egyetem soproni kampuszán TIOP támogatással épült meg a LIGNEUM látogatóközpont valamint a Természeti Erőforrások Kutató Központ. Az utóbbi létesítményben mintegy 80 korszerűen felszerelt labor szolgálja az oktatást és a kutatást. Fenntarthatóságának javítása érdekében a hazai faipari vállalkozásokat is be kell vonni, hogy saját termékfejlesztéseik terén éljenek az innovációban rejlő lehetőségekkel. Így növekedhet exportképességük, és tért nyerhetnek külföldi piacokon.

A klaszter segítségével tartottunk nyílt napokat, melyen például úgynevezett kompozit anyagokat ismerhettek meg az érdeklődők. Műanyaggal ötvözik a fát, mellyel jobb tulajdonságú anyagokat nyernek. Ideális lenne, ha ezek kutatásfejlesztése és használata itthon is jobban elterjedne. Emellett ellátogattunk a Pordenone-i (Olaszország) faipari gép- és technológiai kiállításra, ahol közös standot állítottunk ki, üzleti tárgyalásokat valamint konferenciát szerveztünk a faipar helyzetéről.

Nagy András továbbá elmondta, Magyarországon a válság miatt visszaesett a hazai bútorgyártás, az ülőgarnitúrák és kárpitosipari termékek gyártása pedig nagyrészt külföldi kézben van. Ezek a cégek fejlesztenek Zala megyében is, ugyanakkor asztalos- és kárpitoshiánnyal küzdenek. A szakképzést tehát mindenképpen erősíteni kell, az egyetemi szintű képzést pedig a soproni kampusz biztosítja, ahogy a dizájnerképzést is az Alkalmazott Művészeti Intézetében. A dizájn az innováció egyik fontos eleme, a nemzetközi trendekben tapasztalható, hogy egyre nagyobb szerepet kap a faipari formatervezésben.

Az ügyvezető igazgató a hamarosan záruló projekt kapcsán kiemelte, a faipar támogatására továbbra is fókuszálni szeretnének, ezek a területek az egyetemek, kutatóközpontok és vállalkozások együttműködése, a faipari vállalkozások energiaszükségletének csökkentése, az ergonómiai formatervezés és a dizájn kapcsolata, a fából készült termékek népszerűsítése, a faépítészet propagálása valamint a faipari anyagtudományok és technológiák bemutatása lennének.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK