Archivum
Balatonmagyaród jelenéért és jövőjéért
Megújult középületek és közterek az elmúlt négy év fejlődésének szemmel látható eredményei Balatonmagyaródon, ahol a beruházások megvalósítása mellett a helyi közösség és civil szervezetek összekovácsolására, megerősítésére is nagy gondot fordított a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén fekvő település önkormányzata. A történet azonban nem így kezdődött, hiszen az eredményeket kemény munka előzte meg, melyben az akarat ereje munkálkodott.
Jó szándékkal, együttes akarattal
– Többek felkérésre indultam a polgármesteri tisztségért 2010-ben, ezt megelőzően nem volt ilyen szándékom. Őszinte hittel és lelkesedéssel azt gondoltam, hogy azt, akit a település megválaszt, annak munkáját segíteni fogja a közösség – emlékezett vissza Kalász Mátyás, Balatonma-gyaród polgármestere. – Nem kam-pányoltam, nem véleményeztem a másik három jelölt elképzeléseit, hiszen vitánk nem lehet, ha mindnyájan a falu sorsát kívánjuk jobbítani. De tévedtem, mert megválasztásomat követően ellenhangok ütötték fel a fejüket. Természetesen ez nem hátráltatott, hiszen munkámat egy olyan tapasztalt képviselő-testülettel kezdhettem meg, melynek tagjai korábbi ciklusokban már bizonyítottak. Én pedig annyit ígértem, hogy tisztességgel és becsülettel helytállok, és mindent megteszek a település fejlődéséért.
– Milyen elérendő célokat határozott meg?
– Úgy vélekedtem, először a középületeket és a köztereket kell rendbe tennünk, hogy szép és rendezett környezetet teremtsünk az itt élők számára. Ebben az elképzelésben a külcsín mellett nagy fontossággal bírt a helyi közösség építésének szándéka. Fontossági sorrendet felállítva fogtunk bele az épületfelújításokba. A ravatalozó nagyon rossz állapotú épületével kezdtük, rekonstrukcióját önerőből valósítottuk meg. A déli falurészben kibővítettük a közvilágítást, majd a kultúrház épületét újítottuk fel. A saját erős beruházás azt a célt szolgálta, hogy legyen egy hely rendezvényeinknek, civil szervezeteink helyi közösséget formáló tevékenységének. A falunak legyen otthona. Megszépült kultúrházunk településközpontunk egyik éke.
– Azóta be is rendezték.
– Igen, mert nem csak megújítani, de lakhatóvá is szerettük volna tenni. Hangosító berendezést, projektort, számítógépet, LCD-tévét, bútorokat vásároltunk. Felszereltségét és formáját tekintve bármilyen rendezvény megtartására alkalmassá vált kultúrházunk.
Visszatérve a felújításokra, a kultúrház korszerűsítése közben a hivatal épületének rekonstrukcióján is dolgoztunk. A tető olyan rossz állapotban volt, hogy szó szerint befolyt rajta a víz esőzéskor. Lecseréltük a tetőt, külső hőszigetelést kapott és új nyílászárókat építettünk be. Ezt követően a volt óvodaudvart alakítottuk át egy kellemes köztérré, ahol padokat és játszóteret helyeztünk el. E két utóbbi beruházás szintén hozzájárult a szép és egységes településközpont képéhez és a közösségépítés lehetőségéhez.
A Start közmunkaprogramban létesítettünk egy mobilgarázst, és vásároltunk egy több funkciós kistraktort, valamint kapáló- és permetezőgépet. Közterületeink rendbetételét, munkájuk mellett hat közmunkás segíti, munkájukkal elégedettek vagyunk, köszönjük. Itt említeném meg, hogy egy kistérségi projektben megkezdődött a új buszvárók építése.
– Valóra váltak közösségépítő szándékaik?
– Ezen a területen is nagyon jó eredményekről tudok beszámolni, hiszen megtaláltuk azokat az embereket, akikre számíthatunk. Újjáalakítottuk civil szervezeteinket, elsőként az idősek fogtak össze. Példájukon felbuzdulva megmozdult a fiatalabb generáció is énekkarba és színjátszó körbe szerveződve. Lelkes fiatalokból áll a sportklub is, az óvodásokat is bevonják programjaikba.
– Melyek a következő évek fejlesztési irányai?
– Stílusát megőrizve a volt iskola épületének felújítását szeretnénk elvégezni, ahol szálláshelyeket alakítanánk ki. A Kis-Balaton páratlan élővilága vonzza a természetvédőket, fotósokat, diákokat, akik madármegfigyelésre, fotózásra érkeznek hozzánk. A Nyugat-magyarországi Egyetem közgazdasági karának hallgatói tavaly felmérést készítettek, melyből több tanulmány is született a faluról, természeti adottságairól, a fejlődés lehetséges irányairól. Ilyen együttműködést tervezünk a keszthelyi egyetemmel is. Úgy vélem, gyakorlati helyszínként szorosabban kapcsolódhatnánk az oktatáshoz, hiszen a diákok, a hallgatók a való életben tapasztalhatnák meg a tanultakat nálunk. Számunkra pedig hasznosak lehetnek ötleteik, elképzeléseik, melyekből bizonyára meríteni tudunk későbbi fejlesztéseinkhez. A szálláshelyhez kapcsolódva kultúrházunk diák- vagy céges csoportoknak helyet biztosíthatna szakmai programjaikhoz.
Falunkba természetesen egyéni látogatókat és családokat is várnánk, hiszen a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság beruházásában az év végére befejeződik egy turisztikai projekt. Többek között új kilátó, fogadóépület, parkoló, út épül a Kányavári szigeten, amit szeretnénk tovább üzemeltetni. Erről tárgyalásokat folytatunk, hogyan tudnánk színvonalasabb szolgáltatásokat nyújtani az ide érkező látogatóknak.
– Hogyan értékeli a leköszönő ciklust, és mit tart a jövő útjának?
– Nem kívánok számokkal dobálózni, de megjegyezném, hogy az elmúlt négy évben 68 millió forintos vagyongyarapodást értünk el, emellett önkormányzatunk nagyon jól gazdálkodott. Beruházásokat pályázati támogatásokból valamint saját erőből valósítottunk meg. Úgy vélem, a falu történetének egy nagyon eredményes időszakát zárhatjuk le a ciklus végén, hiszen korábban soha ilyen mértékű felújítás nem történt a településen, és soha ennyi ember nem fogott össze a célok érdekében.
A munkából az önkormányzat munkatársai, a képviselő-testület tagjai és a civilek egyaránt kivették részüket. Önkormányzati választások előtt állunk. Elérkeztünk egy fordulóponthoz, melynek kapcsán bízom abban, hogy a folytatásra lehetőséget kapnak a jelenlegi képviselők is, akik önzetlenül és nagy szakmai tapasztalattal végezték feladataikat. Az ötfős testületből egy fő nem folytatja tovább, reméljük helyére az a jelölt léphet majd, aki érdemben tud bekapcsolódni a munkába. Többen mondják jó lenne egy fiatal nő, mert jelenleg csak férfiak a testületi tagok.
Meggyőződésünk, jó szándékkal mindent meg lehet oldani. Falufejlesztési terveinkben továbbra is a többség érdekeit tartom szem előtt, melyben számítok a település lakóinak segítő, jó szándékú hozzáállására – emelte ki Kalász Mátyás polgármester.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Idén is meghirdette alkotói pályázatát az Országos Tűzmegelőzési BizottságMegemlékezés - Kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapjaKöltségvetésről és egyéb döntésekről a Fidesz sajtótájékoztatójánA HEMO felújítása miatt forgalomterelés ZalaegerszegenHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanAz 50 éves Zalaegerszegi Városi Fúvószenekar volt a Lokálpatrióta Klub vendégeÁldozatot követelt a tűz LetenyénVáros a tévésorozatok mentén - belvárosi séta ZalaegerszegenA képviselők elfogadták Zalaegerszeg 2025-ös költségvetésétNehezen szűrik ki a magyarok az álhíreket, a fiatalokra ez még inkább igaz -
rovatunk hírei
Keserédes győzelem a szezonzárónA bronz már megvanHajrában kicsikart győzelemElőnyben a fővárosiakTávolodóban az élvonalTovább élnek a feljutási reményekA győzelem bajnoki címet értJól hajráztak a hazaiakAz edzőváltás sem segítettVisszavágott a bajnok top 10
Elhunyt Zóka Gyula fotográfusHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanMár a jövő évadra készül a Hevesi Sándor SzínházMűtét vár Pap Lujzára, átveszik a szerepeitZalaegerszegen is bemutatta könyvét Alföldi RóbertHatvanéves a zalaegerszegi buszállomásMérföldkő - művészeti gimnazisták kiállításaIsmét állatkerti minősítést kapott a Csácsi állatotthonÍgy éltünk a ’80-as években: új kiállításra készül a Göcseji MúzeumVersíró pályázat Németh Miklós grafikáira