Archivum
Az odafigyelés fagyhaláltól menthet
Szomorú, hogy a 21. században emberek fagyhatnak meg, mert nincs fedél a fejük fölött, vagy már tüzelőre sem futja szerény jövedelmükből. Lehetne ez is a konzekvenciája a január végén beállt rendkívüli hideg időjárásnak, de semmiképp sem mehetünk el szó nélkül a rendvédelmi, mentő- és egyéb szervezetek áldozatos munkája mellett, melynek köszönhetően embereket mentettek meg a fagyhaláltól Zalában is. Erőfeszítéseik ellenére két emberen azonban már nem tudtak segíteni. A két áldozat vajon csak a farkasordító hideg szomorú mérlege? – motoszkál bennünk a kérdés.
Zalai küzdelem a kihűléssel veszélyeztetettek életéért
– Az Országos Rendőr-főkapitányság külön szabályozást adott ki, melynek alapján a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság is több megelőző intézkedést vezetett be a szélsőségesen hideg időjárási viszonyokra tekintettel – mondja Szabados Gábor rendőr hadnagy, a megyei kapitányság sajtóreferense. – Így a felkészülést már tavaly októberben megkezdtük, amikor feltérképeztük az otthontalan személyek "szálláshelyéül" szolgáló búvóhelyeket. A hajléktalanok többsége Zalaegerszegen, Nagykanizsán és Keszthelyen él a megyében, a településeket tekintve pedig mindenütt laknak egyedülálló idős emberek.
A kihűléses halálesetek megelőzése érdekében felvettük a kapcsolatot a hajléktalanokat segítő, támogató karitatív szervezetekkel, krízisközpontokkal és jelzőrendszert építettünk ki velük. Többek között a Magyar Postával is együttműködést kötöttünk, melynek értelmében, amennyiben a postások a küldemények kézbesítése során azt tapasztalják, hogy a címzettek ellátottsága nem biztosított, azt jelzik a helyi önkormányzat, vagy a rendőrség felé.
A rendőrségi szolgálati gépkocsikban melegítő pokrócokat és termoszban meleg teát helyeztünk el, de szükség esetén melegedő helyiségeket is biztosítottunk a rendőrség épületeiben ideiglenes jelleggel. A zalai rendőrök ezekben a fagyos hetekben 45 esetben segítettek bajba jutott embereken, nemegyszer a fagyhaláltól megmentve őket. Az erőfeszítések ellenére két halálos áldozatot követelt a rendkívüli hideg. Egy hatvanas éveiben járó garabonci férfira az ágya mellett, a földön holtan fekve találtak rá a jéghideg lakásban. Egy nyolcvanas éveiben járó tekenyei nő a kórházba szállítását követő második napon halálozott el, az ő esetében is kihűlést állapított meg az orvos. Garaboncon és Nagykanizsán (képünkön) is meghalt két férfi. Az ok vélhetően nem a kihűlés volt, mert ez esetben a "rendkívüli halál" fogalomkörébe tatozna az eset, amit kötelessége az orvosnak jelezni a rendőrségnek, de ilyen bejelentés nem történt.
Szeretnénk kérni továbbra is a lakosságot, hogy figyeljenek oda az utcára szorult embertársainkra, a környezetükben, rokonságukban magányosan élő idős emberekre! Amennyiben kihűléssel fenyegetett emberről szereznek tudomást, kérjük, tegyenek bejelentést az ingyenesen hívható 107-es, vagy a 112-es telefonszámokon!
– A maximumon üzemel a Hajléktalanok Átmeneti Gondozási Központja Zalaegerszegen, ahol a novembertől megemelt 45 időszakos éjjeli menedékhely férőhelyen általában 50-60 ember éjszakázik – tájékoztat Kardos T. Ádám intézmény szakmai vezető. – Ebben az úgynevezett krízisidőszakban kiegészítő étkeztetést, takarót, ruhapótlást és gyógyszereket is biztosítunk a közterületen élők számára. Az Utcai Szociális Szolgálat ilyenkor este 10 óráig a közterületen dolgozik, felkutatva és ellátva minél több rászorulót. A krízisautó 24 órában működik és teljes Zala megyét ellátja. Novembertől körülbelül 70 alkalommal vonult helyszínre; volt riasztás Lenti, Keszthely, Szalapa, Szentpéterfölde, Orosztony és Keszthely településekről.
A februárban beesett nagy hidegben megnyitottunk egy krízisszállót, ahol átlagosan 25 közterületen élőt látunk el, ez 24 órában nyitva melegedőként is funkcionál.
Kapunk adományokat, takarókat, ruhákat, időként élelmiszert, de ez utóbbi nem jellemző, pályázati forrásból próbáljuk beszerezni, ahogy tulajdonképpen minden téli krízisben meglévő kiegészítő tevékenységet igyekszünk finanszírozni, így a gyógyszerek, kiegészítő étkezés, krízisautó, diszpécser, cipők, hálózsákok beszerzésének költségeit. A normatíva ugyanis csak a rendes működést fedezi, azt se teljesen. A krízisférőhelyet március elejéig tervezzük nyitva tartani. Azt egyébként még nem tudjuk, hogy miből fogjuk kifizetni, mert pénzünk nincs rá, munkatársaink egyelőre lelkesedésből és elhivatottságból végzik itt a munkát.
A krízisellátás megszervezésében gondot okozott, hogy késtek a pályázati kiírások, illetve a pénzek egy része csak most érkezett meg. Bizonytalan volt az utcai szolgálatok finanszírozása is, amely ettől az évtől pályázati rendszerben működik. Sajnos nem lehetett tudni, hogy az intézmények finanszírozása hogyan alakul a jövőben. A legfőbb gond tehát a pénz és ebből adódóan sok minden: kevés az ember, nem tudjuk megfizetni őket rendesen, nagy a bizonytalanság, szűkösek a lehetőségek. Az adományok esetlegesek vagy akciószerűek, azokra tisztességes ellátást építeni nem igazán lehet.
A Zalai Falvakért Egyesület csatlakozott a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Magyar Tanya- és Falugondnoki Szövetség közös programjához, mely a kihűléses halálesetek megelőzését szolgálja az országban.
– A zord hideg nemcsak a hajléktalanokat, de a kistelepülésen és a tanyás térségekben lakó elesett, magányosan élő embereket is fenyegeti kihűléssel és fagyhalállal – hangsúlyozza Szeder-Kummer Mária, a Zalai Falvakért Egyesület titkára. – Zala e tekintetben veszélyeztetettebb térségnek számít, hiszen itt 256 település található, melyek közül 150 kisfaluban szerencsére működik a falugondnoki szolgálat. Miután minden kistelepülésre nem juthatnak el a rendvédelmi és mentőszervezetek, ezért a falugondnokokra fontos szerep hárul a veszélyeztetett emberek gyors krízisellátásában. A minisztérium ezért tartott felkészítő programot számukra, melyen a kihűléssel, a megelőzéssel és a segítségnyújtással kapcsolatos tudnivalókat, teendőket ismertette. Zalából öt falugondnok vett részt a képzésen, akik tájékoztatták kollégáikat a tudnivalókról.
A kihűléses halálesetek legfőbb oka az odafigyelés hiánya, pedig nem kellene mást tenni, mint időnként megnézni, hogy füstöl-e a szomszéd kéménye. Bekopogni hozzá, hogy minden rendben van-e. Ezért is hívtuk fel a Zala megyei falu- és tanyagondnoki szolgálatok, a fenntartó önkormányzatok és a lakosság figyelmét a probléma fontosságára. Egyesületünk a kihűléses halálesetek megelőzése érdekében módszertani ajánlást adott közre, melyet minden településre eljuttattunk, illetve közzétettük honlapunkon.
A felkészítésnek nagy hasznát vették a falugondnokok, mert több esetben ők hívtak segítséget a bajbajutottakhoz.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Baleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélA kiszáradt karácsonyfa veszélyeire figyelmeztet a katasztrófavédelemFelhívás zalaegerszegi és zalai képző- és fotóművészek, designerek részéreTudatosan a pénzügyekben - Háztartási költségvetésZalaegerszegi fotósok a Nemzetközti Magyar Fotószalon szombathelyi tárlatánFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozA lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökHanga a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház idei első újszülöttjeVonat elé hajtott egy autó Zalaegerszegen, az Október 6. térnél -
rovatunk hírei
Iskolatörténeti kiállítás az AdybanMegnyílt az Egerszegi Advent, felkapcsolták a fényeketFragments a Gönczi GalériábanMegújult a Keresztury HázKARNER 70Pálosok - rendtörténeti kiállításAttila örökösei: a hunoktól az Árpád-házigVadpörkölt és Borfesztivál-Jótékonysági főzésFelavatták Szabolcs Péter Diana című szobrátGébArt: Lehota M. János válogatása top 10
Egy korszak vége: megszűnt a Betti cukrászdaJól sikerült jubileumi évet zárt a BogáncsFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozÚj gyalogosátkelő és buszmegálló a Baross ligetnélA lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os úton2025 a felismerések és a szárnyalás éve leszA szezon legjobb forralt borát ismét a Violkonyha készítetteBalaicz Zoltán: Folytatódik Zalaegerszeg dinamikus fejlődése