2024.11.26., kedd - VirágZalaegerszeg időjárása

Archivum

A sportöltöző felújítását tervezik

2013. március 17. vasárnap, 14:20
Címkék:

Február elsejével Nagykapornakon is megkezdte működését a közös önkormányzati hivatal. A korábbi körjegyzőséget alkotó települések – Beze-réd, Misefa, Nemessándorháza, Orbányosfa, Padár és Nagykapornak – képviselő-testületei úgy döntöttek, hogy együtt maradnak az új szervezeti formában is. Hozzájuk csatlakozott még Almásháza és Tilaj.

nagykapornak polgi

 Nagykapornak: pénzügyi stabilitás, vállalható fejlesztések

– A két településsel már régóta jó kapcsolatot ápolunk. A mai tilaji ötvenévesek még ide jártak általános iskolába, és a volt kosárkollégiumba, ami jelenleg idősek otthonaként üzemel. Almásházát és Tilajt a zalaegerszegi járáshoz csatolták, ami szintén a csatlakozás javára szolgált. Sokat nyomott latba az is, hogy így jóval a kétezer feletti lélekszám felett vagyunk, ami egyik feltétele volt a közös önkormányzati hivatalok kialakításának – mondja Sifter Péter, Nagykapornak polgármestere. – A döntés azonban nem volt ilyen egyszerű. Többen is csatlakoztak volna hozzánk, de senkinek sem akartuk az esélyeit rontani, továbbá pénzügyileg is mérlegeltük, hogyan jövünk ki jobban. Úgy vélem, sikerült megtalálni az ideális településszámot illetve lélekszámot többé-kevésbé a finanszírozás szempontjából is.

– Az oktatási rendszer átalakítása milyen feladatokat követelt meg?

– A közös intézményként működő óvodát és iskolát, miután az utóbbit átvette az állam, szét kellett választani. Önkormányzati fenntartásban maradt az óvoda, és mint jogutód, feladatává vált a gyermekétkeztetés. Jelenleg megbízott vezetője van, az álláshelyet azonban meg kell pályáztatni a következő nevelési évre. Több szakembert is kell majd foglalkoztatni az óvodában, melynek költségeit várhatóan fedezni fogja a feladatfinanszírozás. Az idősek otthona is kap állami támogatást, ami azonban csak a bérre elegendő. A többi kiadást a térítési díjból fedezzük. Nem kötelező önkormányzati feladat, de mi ragaszkodunk az intézményhez. Az ellátott idős emberek mintegy fele falubeli, a dolgozók egy része szintén helyi, vagy környékbeli.

nagykapornak jatszo

– Milyen fejlesztéseket valósítottak meg az elmúlt évben?

– Nagyon jelentős beruházásunk volt tavaly a faluház felújítása. Az 52 millió forintba kerülő rekonstrukciót a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) támogatta. Sikeresen túl vagyunk már a pénzügyi elszámoláson is. A hatalmas hó azonban kisebb károkat okozott az új tetőn, amit garanciában kijavít majd a kivitelező. A pályázatnak köszönhetően főállású népművelőt tudunk foglalkoztatni a faluházban, ahol sokféle program várja az érdeklődőket a helyi egyesületek találkozóin át a különféle tanfolyamokig. A faluházban egyébiránt az egyesületek pályázati rendezvényeinek is helyet adunk. A programok sokféleségére igazán nem lehet panasz, hiányérzetünk inkább az alacsony érdeklődésből adódik. Ebben kell előbbre lépni, visszacsalogatni az embereket a közösségekbe. A faluház, ahogy az elnevezése is jelzi, a falu közösségéé. Ezért szeretnénk, ha minél többen jönnének el, és ötleteikkel gazdagítanánk a programkínálatot. Az elmúlt évben egy másik régi óhajunk is valóra vált, mégpedig egy játszótér kialakítása, ami a faluház udvarán kapott helyet. Ezt a beruházást is az MVH támogatta.

– Erre az évre milyen felújításokat terveznek?

– Sportöltőzőnket szeretnénk végre felújítani idén. Többször is próbálkoztunk már, vagy elutasították a pályázatot, vagy nem volt kiírás. A focisták jelenleg a faluház öltözőjét használják, ami nem a legideálisabb állapot, mivel csak egy zuhanyzó van. Most a Leaderre adtuk be a pályázatot, reméljük támogatásra méltónak találják. A beruházás 27 millió forintba kerül, az elnyerhető támogatás összege 12 millió forint. A fennmaradó összeg egy részét a sportkör megtakarításából fedeznénk, és számítunk a sportot szerető lakók és vállalkozók kétkezi munkájára is.

Sajnos nem nyert a temető rendbetételére benyújtott pályázatunk, melynek beadási határidejét először november 15-ében állapították meg. Ez alapján szereztük be a pályázathoz szükséges tulajdoni lapot már október végén. Közben módosították a határidőt november 30-ra, melynek következtében lejárt a tulajdoni lap 30 napos érvényessége, mindössze egy nappal. Erre nem figyeltünk oda. A rendelet szerint, mivel ez a fontos okirat hiányzott, hiánypótlásra, így fellebbezésre sem volt lehetőségünk.

Szerencsére örömhírről is beszámolhatok, ami a sportot érinti. A TAO-program keretében lehetőség van arra, hogy egy vállalkozás társasági adóját felajánlja kiemelt sportágak részére. Ennek érdekében az MLSZ-hez kellett pályáznunk, és elnyertünk 2,4 millió forintot, amit a teskándi Agrár-Coop Kft. ajánlott fel futballcsapatunk számára. Ezúton is köszönjük nekik. A támogatásból csukákat, mezeket vásárolunk, valamint edzőtábort és egyéb programokat szervezünk.

nagykapornak1

– Pályáztak-e idén közmunkára?

– Igen, idén is pályáztunk a Start-munkaprogramra. Öt főnek szeretnénk biztosítani munkát a bel- és külterületi utak, vízelvezetők rendbetételében. Kértünk egy plusz fő foglalkoztatására is lehetőséget, aki a közös hivatal településein is megvalósuló közmunkaprogram adminisztrációját végezné el. Várhatóan indul egy másik közmunkaprogram is, melyben szintén öt főt szeretnénk foglalkoztatni, de pontos információnk még nincs erről. A rászorulókat tűzifával is segítjük. Az állami erdészet közreműködésével 27 köbméter fát kaptunk, amit egyenlő arányban 27 családnak osztottunk szét. A tél nagyon tönkretette az utakat, így a szükséges kátyúzások elvégzése is most van napirenden.

Összességében idén kevesebb pénzből tudunk gazdálkodni, a bevétel és kiadási oldal nem egészen fedi egymást, a korábbi megtakarításokkal azonban biztosítható az egyensúly. A pénzügyi stabilitás megtartása, erősítése mindig is fontos elvárás volt önkormányzatunk gazdálkodásában – mondta végül Sifter Péter.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK