Archivum
Vasember 2
2010. március 10. szerda, 16:22
Címkék:
A Vasember 2 - Iron Man 2
amerikai fantasztikus akciófilm, 2010
amerikai fantasztikus akciófilm, 2010
* rendező: Jon Favreau
* főszereplők: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Jon Favreau, Mickey Rourke, Sam Rockwell, Scarlett Johansson
* gyártó studió: Paramount Pictures, Marvel Studios
* előző rész: A Vasember
www.vasember2.hu
www.ironmanmovie.com
{slimbox album="vasember2"}images/stories/programajanlo/film/vasember2/1.jpg{/slimbox} {slimbox album="vasember2"}images/stories/programajanlo/film/vasember2/2.jpg{/slimbox} {slimbox album="vasember2"}images/stories/programajanlo/film/vasember2/3.jpg{/slimbox} {slimbox album="vasember2"}images/stories/programajanlo/film/vasember2/4.jpg{/slimbox} {slimbox album="vasember2"}images/stories/programajanlo/film/vasember2/5.jpg{/slimbox} {slimbox album="vasember2"}images/stories/programajanlo/film/vasember2/6.jpg{/slimbox} {slimbox album="vasember2"}images/stories/programajanlo/film/vasember2/7.jpg{/slimbox} {slimbox album="vasember2"}images/stories/programajanlo/film/vasember2/8.jpg{/slimbox}
A történet hat hónappal az előző rész utám játszódik. Tony Stark tovább fejleszti a páncélruháját, de már új konkurensek is akadnak. Ivan Vanko (Mickey Rourke) egy orosz fegyverfejlesztő, és ő is kifejlesztett magának egy harci ruházatot, hogy Starkot legyőzhesse…
Mivel már az egész világ tudja, hogy a Vasember nem más, mint Tony Stark milliárdos iparmágnás (Robert Downey Jr.), hősünk arra használja hírnevét, hogy felélessze néhai édesapja extravagáns Stark Expóját, amely arra hivatott, hogy felhívja a figyelmet a cég legújabb, a közjó szolgálatába állítható technikai vívmányaira. Miközben az amerikai kormány egyre unszolja, hogy bocsássa rendelkezésére forradalmi találmányát, egy Ivan Vanko nevű rejtélyes figura (Mickey Rourke), akinek valami köze van a Stark család múltjához, arra készül, hogy a Stark-technológián alapuló csodafegyverrel pusztítsa el a Vasembert.
A külső ellenségeivel és saját démonaival szembesülő Vasember kénytelen csatába szólítani régi és új szövetségeseit, hogy legyőzhesse azokat az erőket, amelyek őt és az egész emberiséget fenyegetik.
A legklasszabb szuperhős
A Vasember a Marvel Comics egyik legnépszerűbb szuperhőse, eseményekben gazdag pályafutással büszkélkedhet azóta, hogy 1963 áprilisában először felbukkant a Marvel Hátborzongató mesék (Tales of Suspense) című képregény-sorozatában. A Vasember mozis sikereire sem panaszkodhat: 2008 májusában a Tony Stark kalandjairól szóló szuperfilm 98,6 millió dollárt hozott a bemutató hétvégéjén, világszerte pedig több mint 572 millió dolláros összbevételt ért el. A közönség és a kritikusok egyazon hévvel rajongtak a vörös-arany páncélba öltözött szuperhősért. A film két Oscar®-jelölés mellett számos szakmai elismerésben részesült, és a Vasember a popkultúra egyik legfényesebben ragyogó csillagává vált.
„Mindig hűek akartunk maradni a klasszikus képregényhősökhöz, de azért van elég vér a pucánkban ahhoz, hogy ha kell, modernizáljuk a jól ismert karaktereket – mondja Kevin Feige, a Marvel Studios elnöke, a Vasember 2.producere. – A történet annyira erős, hogy bátran kísérletezhettünk. Ha belegondolunk, elég meredek ötlet, hogy van egy milliárdos playboy, aki páncélba öltözik, összevissza röpköd, és megmenti a világot. Egy ilyen sztorival előrukkolni hajmeresztő húzás volt a hatvanas évek elején, de ismerjük el, az ma is. És mi elhatároztuk, hogy meghaladjuk ezt a koncepciót, a közönség válasza pedig megerősített abban, hogy igazunk volt.”
„Azt akartam, hogy a Vasember más legyen, mint a többi szuperhős – magyarázza Stan Lee executive producer, az eredeti képregény alkotója. – Tony Stark az élet ormain járó vasárnapi gyerek: mindenben sikeres, döglenek utána a nők, a lelke mélyén azonban nagyon is sebezhető. Amikor elkezdtük kiadni a Vasember-képregényeket, annyi női rajongó írt nekünk levelet, mint korábban sohasem. A képregényünket olvasó nők ugyanúgy reagáltak, mint a mai mozinézők, akik imádják, hogy Robert Downey Jr. annyira emberi tud lenni.”
„A nézők legnagyobb dicsérete az volt, hogy azt mondták: általában nem rajongok a képregényből készített filmekért, de a Vasembert imádom – folytatja Feige. – Azt hiszem, a siker záloga az, hogy a Vasember gyűrött ingben, borostásan ugyanolyan izgalmas karakter, mint páncélban, csőre töltött lángszóróval, és ezért nem lehetünk elég hálásak a címszereplő Robert Downey Jr.-nak és Jon Favreau rendezőnek.”
A folytatás nagy kihívás
„Az első film készítésekor nem gondoltunk arra, hogy ekkora siker lesz, de azért ott motoszkált bennünk: ha többé-kevésbé beválik a számításunk, lesz folytatás is – mondja Jon Favreau rendező. – A második rész mindig nagy kihívás: hozni kell mindent, amiért a nézők az első részt szerették, de közben meg is kell haladni a korábbi színvonalat. Ez igazi kötéltánc. Ha túlbonyolítjuk, nem lesz eléggé szórakoztató, de ha túl kevés a többlet, úgy fog kinézni, mintha szimplán megismételnénk az első részt a nagy kaszálás reményében.”
A film forgatókönyvének megírására Justin Theroux-t szemelték ki, aki nem csupán nagy Vasember-rajongó, de ahhoz is ért, hogy Robert Downey Jr. karakterére igazítson egy figurát. Theorux írta ugyanis – Ben Stillerrel karöltve – a Trópusi vihar (Trophic Thunder) című film forgatókönyvét, és munka közben jól összebarátkoztak. Nyilván ennek is betudható, hogy a produkció egyik főszerepéért Downey Jr. Oscar®-jelölést érdemelt ki.
„Nagyon jól ismerem Robert Downey Jr.-t, ezért érzem, mit lehet a szájába adni, és mit nem – mondja Theroux. – Ő is tökéletesen tisztában van azzal, milyen szöveg áll jól neki. Ha bármelyik dialóg falsul hangzik, azonnal szól: ácsi, ezen még finomítsunk egy kicsit!”
A sztori fejlesztésekor a film alkotóinak el kellett dönteniük, hogy a Vasember-képregényfolyam 42 évének több mint 600 füzetéből milyen cselekményszálakat szeretnének átemelni. Szegény Favreau-nak főhetett a feje!
„Ha túl sok karakter van egy filmben, rettentő kuszává válik a cselekmény – magyarázza a forgatókönyvíró. – Sok folytatás azon bukik meg, hogy agyonbonyolítják, és a néző egy idő után elveszti a fonalat. A cselekménybonyolítást illetően egyébként nem vagyok valami nagy szakértő, nem olyan srófra jár az agyam. Inkább történetben vagyok erős. Sokáig azt hittem egyébként, a kettő ugyanaz, de aztán rájöttem, hogy szó sincs róla.”
„Ha olyan sokrétű figurával van dolgunk, mint Tony Stark, életének minél több aspektusát föl akarja tárni az ember – mondja Feige producer. – Alaposan megleptük a közönséget az első film végén, amikor Tony nyilvánosan beismerte, hogy ő a Vasember. Szuperhős ilyet még nem csinált. Ez rögtön olyan feszült konfliktust teremtett, amit tovább kellett vinnünk a második részben, és szerencsére egyáltalán nem volt megkötve a kezünk.”
„Óriási előnyt jelentett, hogy több tonna Marvel Comics-képregény állt rendelkezésre, tele a lehető legizgalmasabb történetekkel – mondja Latcham társproducer. – Már az első film forgatókönyvének fejlesztésekor voltak kedvenc karaktereink meg jeleneteink, de azt mondtuk, tegyük el legközelebbre, mert először az alapokkal kellett megismertetnünk a közönséget. Amit félreraktunk, az most mind felhasználható volt, és Justin olyan ügyesen illesztette be ezeket az elemeket az új cselekménybe, hogy közben nem változott a film hangvétele, amit mindenképpen meg akartunk őrizni.”
„Az első részben Tony Stark a saját kis világában élt, és arra volt szüksége, hogy valaki helyre tegye – magyarázza a karaktert megszemélyesítő Robert Downey Jr. – A második részben Tony már sokkal nyíltabb kártyákkal játszik, de csak azért mutat meg többet önmagából, hogy elrejthesse mások elől, milyen változás megy végbe benne. Mert egy csomó minden változik, és nem is jó irányban. A valódi kaland a hős lelkében zajlik, az, hogy mit csinál páncélban vagy anélkül, csak a felszín. Érzelmileg annyira sebezhető, hogy még egyetlen bizalmasának, Pepper Pottsnak sem tud igazán megnyílni.”
Pepper éveken át tartó megingathatatlan hűségét munkaadója azzal hálálta meg, hogy a Stark Industries vezérigazgatójává léptette elő. A karaktert természetesen ismét az Oscar®-díjas Gwyneth Paltrow formálja meg. „A film kezdetén Pepper és Tony Stark között ugyanazt a megfoghatatlan vibrálást érezhetjük, mint az első történetben – magyarázza a színésznő. – Működik közöttük a kémia, de nem léphetnek tovább, mert Tony továbbra is a lány főnöke. Az, hogy Pepper lett a vezérigazgató, teljesen kézenfekvő, hiszen úgyis már évek óta ő intézte a cég ügyes-bajos dolgait. Mivel nagyon talpraesett teremtés, kezelni tudja azokat a kalamajkákat is, amelyeket Tony előidéz.”
A Vasember-univerzum másik fontos szereplője Tony jó barátja, James „Rhodey” Rhodes alezredes. Kitűnően képesek együttműködni, de a Stark Industries irányváltása – abbahagyja a fegyvergyártást – és az, hogy Tony nem adja át a Vasember-felszerelést a hadseregnek, beárnyékolja kapcsolatukat.
A karaktert megformáló, Oscar®-ra jelölt Don Cheadley maga is Marvel Comics-képregényeken nőtt fel. „Azt imádtam a Vasemberben, hogy a főhősök esendő emberek, akik valahogy mégis kiverekszik magukat minden szorult helyzetből – meséli a színész. – Tetszett, hogy nem fekete-fehér figurákról van szó. Rhodey, akit játszom, azon kevés szereplő közé tartozik, akik mindig őszinték Tonyhoz, mint Pepper. A playboy iparmágnás mellett az alezredes képviseli a józan észt, és időben felteszi neki a kérdést: ha ilyen szédítő technológia van a kezedben, mégis mit akarsz vele kezdeni? Tony aligha menne valamire Rhodey nélkül, és amikor eljön a pillanat, az alezredes is páncélos szuperhősként veszi fel a küzdelmet a sötét erőkkel.”
Mivel Pepper Potts vezérigazgató lett, kell valaki a helyére. A kiszemelt leányzó a szexi Nathalie Rushman, akit Stark azonnal alkalmaz, amint megpillantja. A titkárnőt, illetve a később vadító lycraruhában feszítő Fekete Özvegyet Scarlett Johansson alakítja.
„A Vasembert anyukámmal néztem meg, és neki is nagyon tetszett –meséli a színésznő. – Arra gondoltam, tyű, ha valaki semmit nem tud a képregényekről, és nem is tartozik a célközönséghez, de a film meg tudta fogni, akkor tényleg valami nagyon jót sikerült összehozni.”
„Mivel nagy terveink vannak a Marvel Comics másik legendás történetfolyamával, a Bosszúállókkal (Avengers), úgy gondoltuk, érdemes kipróbálni, hogy működik az egyik fontos karakter, a Fekete Özvegy – magyarázza Theroux. – Úgyis kellett valaki, aki beépül Tony életébe, és hozza-viszi az információkat. A Fekete Özvegyért amúgy minden valamirevaló férfi meg fog őrülni!”
„A Fekete Özvegy első pillantásra csábító kém, aki fel akarja forgatni Tony életét, de ennél többről van szó – folytatja Jonasson. – A lány tud valamit a Vasemberről, amivel még Pepper sincs tisztában, és ez a szexuális feszültségen kívül másfajta kémiával is fűszerezi kapcsolatukat.”
„Nagyon jó ötlet volt, hogy beléptettek még egy női karaktert – mondja Paltrow. – Tony és Pepper kapcsolata nem tud kiteljesedni, mert valami mindig közéjük áll, és most itt az igazi akadály: egy dögös bombázó, aki kibillenti Peppert a nyeregből, ezért még jobban kell igyekeznie.”
A rajongótábor kezdetben fenntartásokkal fogadta, hogy Johansson kapta a szerepet, mert még sosem játszott akciófilmben. Magának a színésznőnek sem volt könnyű a Fekete Özvegy bőrébe bújni – azazhogy a jelmezébe. „Utánanéztem, milyen cuccokban feszít a karakter, mégis meglepődtem, amikor megláttam ezt a szűk, fekete a dominaszerelést – ismeri be a színésznő. – Nagyjából fél napig tartott, amíg megemésztettem, hogy ebben fogok szaltózni meg verekedni, de aztán összekaptam magam, és már csak azt tartottam szem előtt, hogy formába jöjjek, mire a forgatás elkezdődik.”
A Vasember egyik új ellenfele egy rejtélyes orosz mérnökzseni, Ivan Vanko, azaz Whiplash. „Igyekeztünk reális karaktert találni, mellőzve a misztikát, mert a képregényben sok olyan dolgot megengedhetünk magunkat, amit filmen nem – mondja Louis D’Esposito executive producer. – Attól is tartózkodni kell, hogy a főgonosz sebezhetetlen legyen, szóval átnéztük a szuperhősök listáját, melyikük lenne a Vasember legjobb ellenfele. Whiplashre esett a választásunk. Ez a hős is ugyanúgy tovább tud fejlődni a technika segítségével, mint a Vasember. Sőt, egy ponton előállhat azzal, hogy ő is tud mindent, ami a vasemberséghez kell, ezért át akarja venni hősünk helyét.”
Az alkotók választása Mickey Rourke-ra esett, aki nemcsak ideális főgonosz, de az orosz kultúra sem idegen számára.
„Ivan nem más, mint sötét folt Tony múltjában – magyarázza Favreau. – Igazi retrófílingje van, hogy orosz a főgonosz. Ivan Vanko félelmetes, tetovált, veszélyes figura, így a szerep igazán Mickey-nek való. Az orosz bűnözők sokkal vadabbak és kegyetlenebbek, mint amerikai kollégáik, amitől a főgonoszunk még ádázabb lett.”
Rourke egy időre elutazott Oroszországba, hogy minél alaposabban felkészülhessen a szerepre. „Egy börtönbe is ellátogattam, mert meg akartam érteni, hogyan működik az ottani alvilág – magyarázza a színész. – A börtöntetoválásokat is tanulmányoztam, fontos szerepet kaptak a filmben. Néhány jelenetben Ivan a cellájában látható, és az egész teste tele van tetoválásokkal. Mindegyiknek megvan a maga jelentése, az egész élete rá van varrva a bőrére. A néző a tetkók segítségével bepillantást nyerhet a karakter lelkivilágába.”
A film szereplői
ROBERT DOWNEY JR. (Tony Stark) napjaink egyik legnépszerűbb színésze. Idén Arany Glóbuszt kapott a Sherlock Holmes címszerepéért, tavaly pedig második Oscar®-jelölését érdemelte ki a Trópusi vihar (Tropic Thunder) sztárjaként. Ugyanezért a filmjéért jelölték Arany Glóbuszra, BAFTÁ-ra és színészkamara (SAG ) díjára is. Első Oscar®-jelölését az 1992-es Chaplin címszerepéért kapta, továbbá szintén jelölték Arany Glóbuszra, illetve BAFTÁ-t nyert, és megkapta a londoni filmkritikusok díját is.
Downey 2008 nyarán általános sikert aratott a közönség és a kritikusok körében a Jon Favreau által rendezett Vasember címszerepében. A Marvel Comics szuperhőse a mozivásznon 585 millió dollárt keresett, s ezzel a film az év egyik bombasikere lett.
Downey az utóbbi években a következő filmekben szerepelt: A szólista (The Soloist), Charlie Bartlett, Zodiákus (Zodiac), Kamera által homályosan (A Scanner Darkly), A szépség és a szőr (Fur), Kiss Kiss, Bang Bang – Durr, durr és csók.
A Good Night, and Good Luck című, George Clooney által rendezett film szereplőgárdájának tagjaként a színészkamara díjára jelölték, a 2006-os Sundance fesztiválon ugyancsak kollégáival együtt kiérdemelte a zsűri különdíját az Őrangyallal, védtelenül (A Guide to Recognizing Your Saints) című drámáért.
További fontosabb filmjei: Gótika (Gothika), Az éneklő detektív (The Singing Detective), Wonder Boys – Pokoli hétvége, Életre-halálra (U.S. Marshals), Démoni csapda (The Gingerbread Man), Egy fiú, két lány (Two Girls and a Guy), Egyéjszakás kaland (One Night Stand), Szédült hétvége (Home for the Holidays), III. Richárd (Richard III), Született gyilkosok (Natural Born Killers), Rövidre vágva (Short Cuts), Lelkük rajta (Heart and Souls), Folytatásos forgatás (Soapdish), Air America, Az ég is tévedhet (Chances Are), Az igazság bajnoka (True Believer), Johnny, a tökéletes (Johnny Be Good), Nullánál is kevesebb (Less Than Zero), A nővadász (The Pick Up Artist), Különös kísérlet (Weird Science). Első filmje a Pound volt, amelyet édesapja, Robert Downey Sr. rendezett.
GWYNETH PALTROW (Pepper Potts), hosszú évek óta Hollywood egyik meghatározó színésznője. Eddigi legnagyobb sikerét A szerelmes Shakespeare-rel (Shakespeare in Love) aratta, amelyért megkapta a legjobb színésznőnek járó Oscar®-t és Arany Glóbuszt, valamint a színészkamara (SAG) díját. Pályafutása során a kritikusok által magasztalt független produkciókban ugyanúgy bizonyított, mint nagy stúdiófilmekben.
Legutóbb ő volt az első Vasember női főszereplője, továbbá kiemelkedő alakítást nyújtott a Két szerető (Two Lovers) című drámában, amelyért Independent Spirit-díjra jelölték. Szerepelt öccse, Jake Paltrow első rendezésében, Az álomnőben (The Good Night) is.
Színpadon és filmen egyaránt eljátszotta a Bizonyítás (Proof) főszerepét, előbbi alakításáért Olivier-díjra jelölték Londonban, utóbbiért Arany Glóbuszra Los Angelesben.
További jelentős filmjei: Kés, villa, olló (Running with Scissors), A hírhedt (Infamous), Sky kapitány és a holnap világa (Sky Capitan and the World of Tomorrow), Sylvia, Költői szerelem (Possession), Austin Powers 3., Tenenbaum, a háziátok (The Royal Tenenbaums), A nagyon nagy ő (Shallow Hal), Jóban-rosszban (The Anniversary Party), Tuti duók (Duets), Szívörvény (Bounce), A tehetséges Mr. Ripley (The Talented Mr. Ripley), Tökéletes gyilkosság (A Perfect Murder), A nő kétszer (Sliding Doors), Emma, Szép remények (Great Expectations), Julie De Marco (The Pallbearer), Hetedik (Se7en).
DON CHEADLE (Rhodey) számos elismerést érdemelt ki filmen és színpadon egyaránt. Oscar®-ra jelölték 2004-ben a megtörtént eseményeken alapuló Hotel Ruanda (Hotel Rwanda) című film főszerepéért. Ugyanezért a filmért Arany Glóbuszra és a kritikusok különdíjára is jelölték, továbbá kétszeres jelölést kapott a színészkamara (SAG) díjára (legjobb főszereplőként és a legjobb színészkollektíva tagjaként). 2005-ben az Oscar®-díjas Ütközések (Crash) című film egyik szereplője, egyben producere volt. Színészi teljesítményéért BAFTA-jelölést kapott, valamint a színészkamara is jelölte a legjobb kollektíva tagjaként.
A közelmúltban a Brooklyn mélyén (Brooklyn’s Finest), a Kutyaszálló (Hotel for Dogs), az Áruló (Traitor – a műnek producere is volt), az Üres város (Reign Over Me) és a Mondd, testvér (Talk to Me – executive producer is) című filmek sztárja volt.
Válogatott filmográfia: Ocean’s Eleven – Tripla vagy semmi, Ocean’s Twelve – Eggyel nő a tét, Ocean’s Thirteeen – A játszma folytatódik, Traffic (SAG-díj), Mint a kámfor (Out of Sigh), Az utolsó gyémántrablás (After the Sunset), A Richard Nixon-merénylet (The Assasination of Richard Nixon), A fiatalkorú (The United States of Leland), Kardhal (Swordfish), Segítség, apa lettem! (The Family Man), A Mars mentőakció (Mission to Mars), Rosewood, az égő város (Rosewood), Boogie Nights, Tűzhányó (Volcano), Kék ördög (Devil in a Blue Dress).
SCARLETT JOHANSSON (Natalie/Fekete Özvegy) Hollywood egyik legtehetségesebb ifjú színésznője. A velencei filmfesztiválon elnyerte a legjobb női főszereplőnek járó díjat az Elveszett jelentés (Lost in Translation) című filmben nyújtott teljesítményéért, és Arany Glóbuszra is jelölték.
Legutóbbi filmjei: Nem kellesz eléggé (He’s Just Not That Into You), Vicky Cristina Barcelona, A másik Boleyn-lány (Ther Other Boleyn Girl).
2009-ben kiadott második stúdióalbuma, a Break Up többszörös platinalemez lett. Előző albumán (Anywhere I Lay My Head) Tom Waits-dalokat énekelt, és egy eredeti szám is helyet kapott.
Már első filmjével, A suttogóval (The Horse Whisperer) magára vonta a közönség figyelmét. További fontosabb produkciók, amelyekben szerepelt: Tétova tinédzserek (Ghost World), Az ember, aki ott se volt (The Man Who Wasn’t There), Jó társaság (In Good Company), Bobby Long (A Love Song for Bobby Long – Aranyglóbusz-jelölés), Lány gyöngy fülbevalóval (Girl with a Pearl Earring – Aranyglóbusz-jelölés), Match Point – a filmért három év alatt immár a negyedik Aranyglóbusz-jelölését kapta, A sziget (The Island), Fekete dália (The Black Dahlia), A tökéletes trükk (The Prestige), Egy bébiszitter naplója (The Nanny Diaries).
MICKEY ROURKE (Ivan Vanko/Whiplash) napjaink kevés vérbeli method acting színészeinek egyike, a legendás New York-i Actor’s Studio egykori diákja.
Rourke 2008-ban üstökösként tért vissza a csúcsra A pankrátor (The Wrestler) című film főszereplőjeként. Teljesítményéért Oscar®-ra jelölték, és Arany Glóbusszal, BAFTA-val és Independent Spirit-díjjal tüntették ki.
Fiatalon bokszolónak készült, de érdeklődése a színészet felé fordult. Első filmszerepét Steven Spielberg Meztelenek és bolondok (1941) című vígjátékában kapta. Bár A test melege (Body Heat) című következő filmjében is kevés időt töltött a vásznon, már felfigyeltek rá.
A nyolcvanas évek közepére érkezett el karrierje első csúcsára. A 9 és 1 hét (9 1 Weeks) főszerepével kivívta magának a szexszimbólum státuszát, majd hírnevét A Sárkány éve (Year of the Dragon) megszállott rendőrfelügyelőjeként és az Angyalszív (Angel Heart) elkárhozott hőseként öregbítette tovább. Bár e filmek nagy sikert hoztak neki Amerikában, igazából az európai, azon belül is a francia közönség kedvence lett az általa megformált „mocskos, durva” karaktereknek köszönhetően.
Ezután filmes karrierje lejtmenetbe fordult. A Vad orchideák (Wild Orchid) című filmjét ízekre szedte a kritika, a Harley Davidson és Marlboro Man (Harley Davidson and Marlboro Man) hatalmas anyagi bukás is lett, s bár a Fehér homok (White Sands) című film noirban meggyőző alakítást nyújtott, ez a produkció sem nyerte el a nézők tetszését.
A kilencvenes évek elején elment a kedve a színészettől, és visszatért a bokszhoz, hogy kipróbálja, mennyi energia maradt még benne. Több kiütéses győzelmet aratott, de a meccseken súlyos sérüléseket szenvedett. Mire 1995-ben úgy döntött, hogy megint filmezni szeretne, arca annyira eltorzult, hogy plasztikai sebészhez kellett fordulnia. Mivel nem a megfelelő szakembert választotta, hajdani megnyerő vonásainak örökre búcsút kellett mondania.
Nagy kihagyott lehetőség volt Butch, a bokszoló szerepe Tarantino Ponyvaregényében (Pulp Fiction), a karaktert Bruce Willis vitte sikerre. Kisebb, jelentéktelen feladatok után szintén nem túl nagy, de már komoly és emlékezetes feladatot kapott a Volt egyszer egy Mexikó (Once Upon a Time in Mexico) és A tűzben edzett férfi (Man on Fire) című filmekben – a rendezőknek ezután Rourke egyre többször jutott eszébe, ha karakteres színészre volt szükségük.
A hollywoodi fősodorba a Sin Cityvel tért vissza, következő jelentős filmje, A pankrátor pedig visszaállította régi hírnevét.
A film alkotói
JON FAVREAU (rendező/executive producer) karrierje az 1996-os Bárbarátok (Swingers) sikere óta töretlenül ível felfelé (a filmnek forgatókönyvírója és egyik főszereplője volt), a 2008-as Vasemberrel (Iron Man) pedig a legnevesebb rendezők közé dolgozta be magát. A film 570 millió dolláros összbevételt ért el.
Korábbi filmjei: Páros melléhatás (Couples Rereat), Zathura – Az űrfogócska (Zathura: A Space Adventure – rendező), Mi a manó? (Elf – rendező), Pofozó pénzmosók (Made – színész, rendező), Spancserek (I Love You, Man – színész), Szakíts, ha bírsz (színész), Négy karácsony.
JUSTIN THEROUX (forgatókönyvíró) már első forgatókönyvével hatalmas sikert aratott – a Trópusi viharnak executive producere is volt.
Mielőtt írásra adta volna fejét, színészként aratott jelentős babérokat. Fontosabb filmjei: Miami Vice, Lepattanó (The Baxter), Zoolander, a trendkívüli, Charlie angyalai – Teljes gázzal (Charlie’s Angels: Full Throttle), A sötétség múltja – Mullholland Drive, Jószomszédi iszony (Duplex), Amerikai pszichó (American Psycho), Romy és Michelle – Szőkébe nem üt a mennykő (Romy and Michele’s High School Reunion). A tévénézők számára a Sírhant művekből (Six Feet Under) is ismerős lehet.
KEVIN FEIGE (executive producer) a Marvel Studios elnöke. A stúdió összes filmes projektje a hatáskörébe tartozik, továbbá valamennyi animációs munka a televízió és a DVD-kiadások számára, valamint az élményparkok fejlesztése is.
Feige a következő bombasikereket jegyzi: Vasember-filmek, Pókember-filmek (Spider-Man), X-Men filmek, A Fantasztikus Négyes-filmek (The Fantastic Four), a két Hulk-film.
Következő nagyszabású produceri munkája a Thor, melynek hazai bemutató 2011. májusában várható.
További fontosabb munkái: A Megtorló (The Punisher), Daredevil – A Fenegyerek.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Balaicz Zoltánt választották a Területfejlesztési Bizottság elnökénekKoszorúzás Majoros Kornél pilóta szülőházánálFalumúzeum kialakítását tervezik Leharapta felesége ujját, majd otthagytaKinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakció -
rovatunk hírei
Adventi séta: Karácsonyi nosztalgiaDr. Bánki György és Dobray Sarolta - ZalaegerszegGrecsó Krisztián: Apám üzentJótékonysági koncert Berkes Dánielért és családjáértKiállítás és színház SényénAdventi koszorúkészítés - Csak természetesenBibliofülke 10Tudományos Stand Up Estek - Megoldatlan ügyek felderítéseÍzek, Történetek, Pálosok - Rendhagyó tárlatvezetés pálinkakóstolássalHangszertár - Nagykapornak top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban
GALÉRIATOVÁBBI GALÉRIÁK
LAZA MÉDIATOVÁBBI LAZA MÉDIÁK
HETI TÉMA