2025.01.21., kedd - ÁgnesZalaegerszeg időjárása

Archivum

Út a vadonba

2008. május 20. kedd, 16:22
Címkék:
Út a vadonbaA huszonkét éves, frissdiplomás Christopher McCandless (EMILE HIRSCH) előtt fényes jövő állt, ő mégis úgy döntött, hogy maga mögött hagyja addigi kényelmes életét, és nekivág a vadonnak kalandokat keresni. Hős kalandor, vagy naiv idealista volt ez a fiú? Egy lázadó, huszadik század végi Thoreau, vagy csak még egy elveszett amerikai fiatal?

{slimbox album="ut"}images/stories/programajanlo/film/ut/2.jpg{/slimbox} {slimbox album="ut"}images/stories/programajanlo/film/ut/3.jpg{/slimbox} {slimbox album="ut"}images/stories/programajanlo/film/ut/4.jpg{/slimbox} v {slimbox album="ut"}images/stories/programajanlo/film/ut/5.jpg{/slimbox} {slimbox album="ut"}images/stories/programajanlo/film/ut/6.jpg{/slimbox} {slimbox album="ut"}images/stories/programajanlo/film/ut/7.jpg{/slimbox} {slimbox album="ut"}images/stories/programajanlo/film/ut/8.jpg{/slimbox} {slimbox album="ut"}images/stories/programajanlo/film/ut/9.jpg{/slimbox} {slimbox album="ut"}images/stories/programajanlo/film/ut/10.jpg{/slimbox}

A PARAMOUNT VANTAGE és a RIVER ROAD ENTERTAINMENT bemutatja
SEAN PENN, ART LINSON és BILL POHLAND produkciójában

SEAN PENN filmjét
Út a vadonba
– Into the Wild –

Forgatókönyv
SEAN PENN

Executive producer
JOHN J. KELLY
FRANK HILDEBRAND
DAVID BLOCKER

Producer
SEAN PENN
ART LINSON
BILL POHLAND

Rendezte
SEAN PENN

CHRISTOPHER McCANDLESS EMILE HIRSCH
WALT McCANDLESS WILLIAM HURT
BILLIE McCANDLESS MARCIA GAY HARDEN


FORGALMAZZA A UIP-DUNA FILM

www.uipduna.hu
 
A huszonkét éves, frissdiplomás Christopher McCandless (EMILE HIRSCH) előtt fényes jövő állt, ő mégis úgy döntött, hogy maga mögött hagyja addigi kényelmes életét, és nekivág a vadonnak kalandokat keresni. Hős kalandor, vagy naiv idealista volt ez a fiú? Egy lázadó, huszadik század végi Thoreau, vagy csak még egy elveszett amerikai fiatal?
Az ő igaz történetét meséli el az Út a vadonba című film, amelyet Sean Penn írt Jon Krakauer Into The Wild című regénye alapján.
A film végigkalauzol a dél-dakotai gabonaföldekről le a Colorado-folyón egészen Kaliforniáig és még tovább. A fiatalember útja során az amerikai társadalom szélére sodródott, színes karakterekkel ismerkedik meg, akik mindannyian gazdagítják az életről kialakított képét, miközben a fiú is megváltoztatja az ő életüket. Végső próbatételként pedig elhatározza, hogy egyedül nekivág a hideg északnak...

A könyvtől a filmvászonig

 Jon Krakauer regénye Christopher McCandless életéről és haláláról 1998-ban jelent meg először. Olvasók széles körének figyelmét ragadta meg a tehetős fiatalember története, aki önként lemondott a gazdagságról, hogy megpróbálja megtalálni a szabadság igazi jelentését, ám utazásáról soha nem tért vissza. A regény arról szól, hogy ki volt McCandless, merre vezetett az útja, és hogyan töltött el 113 napot minimális felszereléssel a vad Alaszkában. A könyv alapjául Krakauer egy korábbi cikke szolgált, amelyet az Outside Magazine című életmódmagazinnak írt.
 Hegymászóként a szerző maga is vonzódik a veszélyhelyzetekhez, ezért személyes szemszögből közelítette meg a nem mindennapi fiatalember történetét. Azt a kérdést tette fel magának, hogy miért vonzódik annyi fiatal amerikai a kockázatos helyzetekhez – és hogy miért található meg legtöbbjük életében néhány közös vonás, mint például a boldogtalan családi háttér és a tartalmasabb élet utáni vágyódás, amelyben nem a szokásos célokat kergetik, mint amilyenek a pénz és a karrier. A könyv sikerének titka minden bizonnyal abban rejlik, hogy olyan témákat taglal, mint a vad természet hatása a modern emberre, a családi kötődések és kötöttségek, valamint a küzdelem az önmegvalósításért és a szeretetért.
 – Leginkább az késztetett a könyv megírására, hogy azonosulni tudtam Chrisszel, és meg akartam fejteni személyiségének titkát – de nem állítom, hogy ez teljesen sikerült – magyarázza Krakauer. – Chris nem volt átlagos gyerek. Befelé forduló, konok és forrófejű fiú volt, ugyanakkor tisztaszívű. A legfigyelemreméltóbb tulajdonsága pedig az volt, hogy soha nem alkudott meg. Rendkívül nemes ideáljaihoz ösztönös morális érzék társult. Hitt abban, hogy az életben nem szabad a legegyszerűbb utat választani. Bírálói szerint felkészületlen, meggondolatlan, sőt ostoba volt – kifogásolták például, hogy még egy baltát vagy rádiót sem vitt magával Alaszkába. Chris azonban úgy vélte, úgy nem lett volna kaland az utazása. Mivel mára már nem maradt több fehér folt a térképen, Chris úgy döntött, hogy nem visz magával térképet sem.
 Amikor Sean Penn először bukkant rá Krakauer regényére egy könyvesboltban, még aznap kiolvasta, majd amikor befejezte, elolvasta még egyszer. Másnap pedig elkezdett telefonálgatni, hogy megszerezze a jogokat. Ennek több mint egy évtizede. Akkoriban Penn csak egyike volt a számtalan filmkészítőnek, akik kéréseikkel és ajánlataikkal ostromolták a gyászoló McCandless családot. Penn azt mondja, hogy tíz év múlva egészen váratlanul hívták fel.
 – Nem tudom, miért gondolták meg magukat, de meggondolták.
Addigra Penn a fejében már nagyjából megírta a forgatókönyvet, de akkor kezdett el komolyan dolgozni a projekten.
– Amikor leültem megírni az első vázlatot, már tíz éve nem volt a kezemben a könyv – mondja a rendező/forgatókönyvíró. – Azt írtam le, ami a fejemben maradt. Azután ismét elolvastam a regényt, majd nekivágtam az útnak, követtem Chris nyomát, és beszéltem azokkal az emberekkel, akik ismerték őt.
Penn megismerkedett a fiú szüleivel és húgával, Carine-nel is, aki megosztotta naplóját, leveleit és emlékeit is a filmkészítővel, hogy a testvéréről alkotott kép a lehető legteljesebb lehessen.
 

Emile Hirsch Christopher McCandless szerepében

 Christopher McCandless szerepére Penn olyan hasonló tulajdonságokkal bíró, végtelenül idealista színészt keresett, aki lehetőleg külsőleg is emlékeztet arra a jóképű, karizmatikus fiúra, akit ma már csak fényképeken láthatunk. A rendező minden szükséges tulajdonságot megtalált a huszonkét éves Emile Hirschben, aki többek között Catherine Hardwicke Dogtown urai (Lords of Dogtown) és Nick Cassavetes Alpha Dog (Alpha Dog) című filmjeiben nyújtott meggyőző alakítást.
 Hirsch gyerekkorában a tévéből hallott először Chris McCandlessről.
 – Kilencéves lehettem, amikor a 20/20 [hírműsor] egyik adásában róla volt szó – emlékszik vissza a színész. – Lenyűgözött és szinte megbabonázott ennek a srácnak a története, aki elment Alaszkába. Már akkor, gyerekként is nagy hatással volt rám. Amikor Sean megkeresett, elolvastam a regényt, és az emlékek ismét rám törtek.
 A könyv elolvasása után Hirsch a korábbinál még jobban kezdte csodálni McCandlesst.
 – Csodálom a kalandvágyát, hogy nem félt szembenézni a veszéllyel, és persze az intelligenciáját és a fegyelmezettségét is, azt, hogy mindenáron a szabadságot kereste.
 Az utazás végén azonban semmi sem menthette meg Chris McCandlesst a sorozatos apró, ám mégis végzetes hibáinak következményétől. Hirsch egyetért Krakauerrel és Penn-nel abban, hogy Chris végzetét egy sor szerencsétlen baleset okozta.
 – Biztos vagyok benne, hogy vissza akart térni – mondja a színész. – Tökéletes szellemi megtisztulásra törekedett, de nem akart meghalni.
 A szerepre való felkészülés során Hirsch is sokat beszélgetett Chris szüleivel és húgával. Különösen Carine McCandless mélyen személyes meglátásai segítettek sokat a színésznek.
 – Ő volt Chris legjobb barátja, és senki sem ismerte nála jobban. Kiegészítették egymást, mint a yin és yang. Szerintem az egyik legmegdöbbentőbb részlete a történetnek, hogy Chris még egy levelet sem hagyott neki, amikor elment otthonról. De rengeteg emléket osztott meg velem, és az ő segítségével sikerült megértenem Christ.
 Eljutni Alaszkába hasonlóan nagy hatással volt Hirschre, különösen azért, mert a forgatás ott kezdődött, Chris gyötrelmes utolsó napjainak megfilmesítésével. A fiatal színésznek a munka megkezdése előtt jelentős súlyt kellett leadnia, hiszen Chris élete utolsó napjaiban talán 50 kiló lehetett. Éppen ezért kezdték a forgatást az alaszkai jelenetekkel, mivel súlyt felszedni gyorsabban lehet, mint leadni.
 – Nagyon-nagyon szigorú diétára fogtak – mondja a színész. – Mindig csak annyit ehettem, hogy soha nem laktam jól.
 – Emile hihetetlen fegyelemről tett tanúbizonyságot – dicséri Penn. – Ez a srác épp csak annyi idős, hogy már vehet egy sört a bárban, és igazából ott lenne a helye a lányok közt, de egyiket sem tehette meg nyolc hónapon keresztül. A szemem láttára nőtt fel.
 A nehéz körülmények miatt Hirsch át tudta érezni, hogy min mehetett keresztül McCandless utolsó, magányos napjaiban.
 – Szerintem félt. Azt hiszem, hogy amikor szembetalálta magát a hideg, kegyetlen természettel, akkor értette meg teljesen, hogy mi a tét.
 Hirsch azonban olyan pillanatokat is átélt, amikor tökéletes békét és megvilágosodást érzett, ami minden bizonnyal Chrisszel is megtörtént.
 – Mire olyan sok időt töltöttem a buszban, ami Chris utolsó otthona volt, tényleg megszerettem. Bámulatba ejtő felfedezéseket tettem a természetről, a busz pedig annak szimbóluma lett, hogy haladni úgy is lehet a világban, ha közben egyhelyben állunk.
 Hirsch nagyon élvezte azt is, hogy miközben a stáb végighaladt a forgatási helyszíneken, Amerika olyan eldugott részeire is eljuthatott, ahol korábban még sosem járt, és közben a társadalmon kívül élő legérdekesebb emberekkel ismerkedhetett meg. Az egyik ilyen személy Leonard Knight művész, aki a Délkelet-Kaliforniában található Slab City nevű lakókocsi tábor egyik állandó lakosa.
 Slab Citynek 150 állandó lakosa van, ez egészül ki telente néhány ezer nagyrészt nyugdíjas lakókocsi-tulajdonossal, akik a forró nyár elől aztán északabbra vonulnak. Az állandó lakók kizárólag segélyekből élnek, és nem csak a szegénység, hanem a társadalom többi részétől való függetlenedés is hajtotta őket, amikor ide költöztek. Knight építette a tábor szélén a Salvation Mountain (Üdvözülés-hegy) néven ismert vályogból és szalmából készült mesterséges dombot, amelyet festékkel írt bibliai idézetek és színes rajzok borítanak, a tetején pedig egy kereszt áll. Knight azt mondja, hogy több százezer liter festéket használt fel eddig az alkotásához.
 – Üdítő érzés volt végre olyan valakivel találkozni, akiből teljesen hiányzik a kultúránkra jellemző cinizmus; valakivel, aki teljesen őszinte – mondja Hirsch.
Knight egy rövid jelent erejéig fel is bukkan a filmben.

Akikkel Chris az úton találkozott

 A diplomája megszerzése utáni nyáron Chris McCandless az összes pénzét – 24 292 dollárt – az OXFAM nevű jótékonysági világszervezetnek adományozta, majd nekivágott az útnak. Célja a teljesen önellátó élet volt, azonban – miközben az alaszkai végállomás felé haladt, mindenféle munkákból élt és mindig másutt táborozott le – olyan kivételes emberekkel találkozott, akikkel kölcsönösen nagy hatással voltak egymás életére. Penn úgy véli, hogy a fiú és beszélgetései e nem hagyományos életutat követő emberekkel nagyban hozzájárultak a megvilágosodásához, amelyet Alaszkában ért el.
Penn tapasztalt színészeket és néhány társadalmon kívüli személyt is kiválasztott ezeknek a karaktereknek a megformálására. Az egyik nem hivatásos színész a filmben Brian Dierker, a vadvízi evezés szakértője, aki a film egyik tanácsadójaként dolgozott, míg Penn rá nem beszélte, hogy játssza el Rainey szerepét – a férfiét, aki állandóan az utakat járja szeretett párjával, Jannel. Dierker több filmben dolgozott a kamera mögött vizes jeleneteken, ám még sosem játszott a kamera előtt, így nem könnyen egyezett bele Penn kérésébe.
 – A forgatókönyv elolvasása után megállapítottam, hogy Sean nagyon jól meg tudta ragadni Chris McCandless kalandvágyó szellemét, így könnyű volt beleélnem magam a szerepbe.
 Dierker hozzáteszi, hogy Rainey személyisége is ismerős a számára, mivel evezősként sok olyan emberrel találkozott, akik hozzá hasonlóan a szabad, kalandos életet választották.
 Rainey Chrisszel való kapcsolatáról ezt mondja: – Valahol az apa-fiú és a báty-öcs kapcsolat között helyezkedik el. Szerintem tetszett neki Chris szabadságvágya, azonban barátként mellette akart állni, és ez bonyolította a kapcsolatukat.
 A nemrég Oscar-díjra jelölt Catherine Keener (Capote) alakítja Rainey kedvesét, Jan Burrest, egy nőt, aki az egyik legszörnyűbb veszteséget szenvedte el – gyermeke eltűnt.
 – Szülőként el tudom képzelni, mennyire borzalmas lehet a tudat, hogy a gyermeked valahol a világban egyedül van, de nem tudod, hol, és hogy mi történik vele – mondja a színésznő. – Azt hiszem, ezért tudta megérteni Christ.
 Chris McCandless leginkább tapasztalt felnőttekkel találkozott útja során, ám az egyik fontos ismeretségét egy fiatal lánnyal kötötte, aki Slab City szokatlan környezetében nőtt fel. A lányt a filmben Kristen Stewart (Pánikszoba) alakítja.
A színésznő képzeletét megragadta Tracy szokatlan élete.
– Olyan emberekkel körülvéve él, akik eltávolodtak a társadalomtól; akik hasonlítanak Chrisre, ám mégis egy helyhez kötődnek – magyarázza. – Amikor Tracy megismeri Christ, azonnal megtetszik neki. A fiú annyira szereti az életet, hogy a lány csak vele akar lenni. Persze Chrisről azt kell tudni, hogy soha nem volt barátnője, mert ezek a dolgok nem érdekelték.
Az egyik legfontosabb szerep a filmben azé a férfié, akivel Chris utoljára találkozott, mielőtt egymaga nekivágott Alaszkának. Ez a férfi Ron Franz, a vénülő özvegy, aki Chrisben nemcsak saját egykori önmagát látja, hanem a fiát is, aki után vágyódik. A karaktert a legendás Hal Holbrook alakítja.
 A színész ezt mondja Chrisről és saját karakteréről: – Nagyon érdekes kapcsolat alakul ki az öreg és a fiatalember között. Ron és Chris is magányosak. Az öreg azért, mert elvesztette a családját, és emiatt menekült a társadalom szélére, azonban egyúttal csapdába is esett. Zsákutcába került, és már nem érdekli az élet. A fiatalember felkelti az érdeklődését és arra biztatja, menjen és tapasztalja meg az életet azon az apró körön kívül is, amelyet maga köré rajzolt.

A SZEREPLŐKRŐL

EMILE HIRSCH (Christopher McCandless)
Emile Hirsch nemzedékének egyik legtehetségesebb színésze. Legújabb filmje a Speed Racer (r.: Andy Wachowski, Larry Wachowski), amelyben a címszerepet alakítja. A filmet májusban mutatják be az amerikai mozik.
Legutóbb Nick Cassavetes Alpha Dog (Alpha Dog) című filmjében láthattuk Justin Timberlake, Sharon Stone és Bruce Willis mellett.
Korábbi filmjei: Dogtown urai (Lords of Dogtown; r.: Catherine Hardwicke), Családom titkai  (Imaginary Heroes; r.: Dan Harris), Szüzet szüntess (The Girl Next Door), Anyja fia (The Mudge Boy), A császárok klubja (The Emperor's Club), Oltári fiúk (The Dangerous Lives of Altar Boys).

MARCIA GAY HARDEN (Billie McCandless)
Marcia Gay Harden a legjobb női mellékszereplőnek járó Oscar-díjat vehette át a Pollock (r.: Ed Harris) című drámában Lee Krasner szerepében nyújtott alakításáért. A filmben Ed Harris oldalán játszik. A szerepért az Oscaron kívül a New York-i Filmkritikusok díját is átvehette, valamint Independent Spirit-díjra is jelölték.
Hardent másodszor jelölték a legjobb mellékszereplő színésznőnek járó Oscar-díjra a Titokzatos folyó (Mystic River; r.: Clint Eastwood) című filmben Celeste Boyle szerepében nyújtott alakításáért. A filmben Sean Penn, Kevin Bacon, Laurence Fishburne és Laura Linney mellett játszik.
Legutóbbi filmjei: The Hoax (r.: Lasse Hallstrom), Láthatatlan (The Invisible; r.: David S Goyer), A halott lány (Dead Girl; r.: Karen Moncrief), Rails and Ties (r.: Alison Eastwood), Canvas (r.: Joe Greco), The Christmas Cottage, Home.
Korábbi filmjei: American Dreamz (American Dreamz; r.: Paul Weitz), American Gun (Film Independent legjobb női mellékszereplő díj jelölés), Lássuk a Medvét! (Bad News Bears), Az elnök emberére talál (Welcome to Mooseport), Utóirat: Szeretlek (P.S.; r.: Dylan Kidd.), Mona Lisa mosolya (Mona Lisa Smile; r.: Mike Newell), A senki gyermekei (Casa de Los Babys; r.: John Sayles), A halál keresztútján (Miller's Crossing; r.: Joel Coen, Ethan Coen), Late for Dinner, Lestrapált emberek (Used People), Űrcowboyok (Space Cowboys; r.: Clint Eastwood), Ha eljön Joe Black (Meet Joe Black), Flubber – A szórakozott professzor  (Flubber), Gyilkos donor (Desperate Measures), A hetedik fiú (Safe Passage), Crush, Elvált nők klubja (The First Wives' Club), Galiba a Gaudi házban (Gaudi Afternoon), Spitfire Grill (The Spitfire Grill; Spirit of Sundance-díj).
 
WILLIAM HURT (Walt McCandless)
William Hurt a legjobb színésznek járó Oscar-díjat vehette át A Pókasszony csókja (Kiss of the Spider Woman) című filmben nyújtott alakításáért. A szerepért a Brit Akadémia és a Cannes-i Filmfesztivál is kitüntette a legjobb színésznek járó díjjal.
Hurt színészi teljesítményét összesen négyszer jelölték Oscar-díjra, legutóbb David Cronenberg Erőszakos múlt (The History of Violence) című filmjéért, amelyben mellékszerepet alakított. A szerepért Hurt átvehette a Los Angeles-i és a New York-i Filmkritikusok legjobb férfi mellékszereplőnek járó díját. A fentieken kívül jelölték még A híradó sztárjai (Broadcast News) és az Egy kisebb Isten gyermekei (Children of a Lesser God) című filmekért is.
Legújabb filmje Yoji Yamada 1977-es Yellow Handkerchief című filmjének remake-je, amelyet Udayan Prasad rendez. Legutóbb a Mr. Brooks (Mr. Brooks) című thrillerben láthattuk Kevin Costner oldalán. Legközelebb a Vantage Point című filmben láthatja a közönség Dennis Quaid, Sigourney Weaver és Forrest Whitaker mellett.
 A közelmúltban készült filmjei: Az ügynökség (The Good Shepherd; r.: Robert DeNiro), The King (The King; r.: James Marsh), Beautiful Ohio (r.: Chad Lowe), Noise, Sziriana (Syriana; r.: Stephen Gaghan), Sohaország (Neverwas), A falu (The Village; r.: M. Night Shayamalan), Kék pillangó (Blue Butterfly), Örök kaland (Tuck Everlasting), Ütközéspont (Changing Lanes), Ritka madár (Rare Birds), A.I. - Mesterséges értelem (A.I.; r.: Steven Spielberg), A napfény íze (Sunshine; r.: Szabó István).
Első filmje az 1980-as Változó állapotok (Altered States).

A FILM KÉSZÍTŐIRŐL

SEAN PENN (rendező / forgatókönyvíró / producer)
Az Oscar-díjas Sean Penn az amerikai filmtörténelem egyik ikonja; karrierje csaknem három évtizedet ölel fel. Összesen négyszer jelölték a legjobb színésznek járó Oscar-díjra a Ments meg, Uram! (Dead Man Walking), A világ második legjobb gitárosa (Sweet And Lowdown), a Nevem Sam (I Am Sam) és legutóbb a Titokzatos folyó (Mystic River; r.: Clint Eastwood) című filmekért; utóbbiért meg is kapta a díjat.
 Penn több mint harminc mozifilmben szerepelt. A Ments meg, Uram! című filmért az Oscaron kívül átvehette az 1995-ös Berlini Filmvesztivál legjobb színésznek járó díját. Ugyanebben az elismerésben részesült az Életem szerelme (She's So Lovely) című filmért az 1997-es cannes-i, a Zűrzavar (Hurlyburly) című filmért az 1998-as velencei és a 21 gramm (21 Grams) című filmért a 2003-as velencei filmfesztiválokon.
  
Penn első rendezése az 1991-es Indián vér (The Indian Runner), amelynek forgatókönyvírója és producere is. További filmjei: Menekülés az éjszakába (The Crossing Guard; rendező, forgatókönyvíró, producer), Az ígéret megszállottja (The Pledge; rendező, producer), 11'09"01 (rendező, forgatókönyvíró; César-díj jelölés).
 
ART LINSON (producer)
Art Linson az elmúlt két évtized néhány legelismertebb és legsikeresebb filmjének producere.
Filmjei: Aki legyőzte Al Caponét (The Untouchables), Szemtől szemben (Heat), Változó világ (Fast Times at Ridgemont High), Retkes verdák rémei (Car Wash), Szellemes karácsony (Scrooged), Melvin és Howard (Melvin and Howard), Harcosok klubja (Fight Club), A vadon foglyai (The Edge), Az arany markában (Heist), A háború áldozatai (Casualties of War), Ez a fiúk sorsa (This Boy's Life), Családom titkai (Imaginary Heroes), Dogtown urai (Lords of Dogtown), Fekete Dália (The Black Dahlia; r.: Brian DePalma).
Jelenleg saját regényének filmváltozatán dolgozik.
BILL POHLAD (producer)
Bill Pohlad arról ismert, hogy nem fél a hagyományostól eltérő filmeket a szárnyai alá venni.
Filmjei: Túl a barátságon (Brokeback Mountain), Az utolsó adás (A Prairie Home Companion), Ellenséges vágyak (Lust, Caution), Chicago 10, A Szépség és a szőr: Diane Arbus képzeletbeli portréja (Fur:An Imaginary Portrait of Diane Arbus), I’m Going To Tell You A Secret, Old Explorers.
Pohlad 1987-ben alapította meg a River Road Entertainment nevű filmprodukciós céget.
 

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK