Archivum
Hellboy II – Az Aranyhadsereg
A UNIVERSAL PICTURES bemutatja a RELATIVITY MEDIA közreműködésével
LAWRENCE GORDON és LLOYD LEVIN produkciójában
a DARK HORSE ENTERTAINMENT közreműködésével
GUILLERMO DEL TORO filmjét
Hellboy II – Az Aranyhadsereg
- Hellboy II: The Golden Army -
Executive producer
CHRIS SYMES
Producer
LAWRENCE GORDON
MIKE RICHARDSON
LLOYD LEVIN
MIKE MIGNOLA
képregénye alapján
Történet
GUILLERMO DEL TORO
MIKE MIGNOLA
Forgatókönyv
GUILLERMO DEL TORO
Rendezte
GUILLERMO DEL TORO
POKOLFAJZAT ........................................................................... RON PERLMAN
LIZ SHERMAN .............................................................................. SELMA BLAIR
ABE SAPIEN ..................................................................................... DOUG JONES
TOM MANNING ..................................................................... JEFFREY TAMBOR
TREVOR „BROOM” BUTTENHOLM .............................................. JOHN HURT
FORGALMAZZA A UIP-DUNA FILM
www.uipduna.hu
{slimbox album="hellboy2"}images/stories/programajanlo/film/hellboy2/1.jpg{/slimbox} {slimbox album="hellboy2"}images/stories/programajanlo/film/hellboy2/2.jpg{/slimbox} {slimbox album="hellboy2"}images/stories/programajanlo/film/hellboy2/3.jpg{/slimbox} {slimbox album="hellboy2"}images/stories/programajanlo/film/hellboy2/4.jpg{/slimbox} {slimbox album="hellboy2"}images/stories/programajanlo/film/hellboy2/5.jpg{/slimbox} v {slimbox album="hellboy2"}images/stories/programajanlo/film/hellboy2/6.jpg{/slimbox} {slimbox album="hellboy2"}images/stories/programajanlo/film/hellboy2/7.jpg{/slimbox} {slimbox album="hellboy2"}images/stories/programajanlo/film/hellboy2/8.jpg{/slimbox}
GUILLERMO DEL TORO 2004-ben vitte filmre MIKE MIGNOLA képregényhőse, Hellboy (RON PERLMAN) történetét. A film hatalmas sikert aratott mind a képregény-rajongóinak, mind a szélesebb közönség körében.
A film folytatása a Hellboy II – Az Aranyhadsereg című akcióthriller, amely a rendező legújabb filmje a 2006-os, három Oscar-díjas A Faun labirintusa után.
Hellboy megbízást kap a szigorúan titkos Paranormális Kutatási és Védelmi Hivataltól, amely titkos technológiát és másvilági erőket hív segítségül ahhoz, hogy megvédje a földet az erőszakos természetfeletti erőktől. Hősünk azonban munka helyett szívesebben dőlne hátra egy szivarral, egy sörrel és múlatná az időt „tüzes” barátnőjével, Liz Shermannal (SELMA BLAIR) és a cicáikkal. Ám a sors nagyobb kihívásokat tartogat a számukra.
Amikor az emberiség és a Föld eredeti fiai közti ősi fegyverszünet véget ér, a világon elszabadul a pokol. Az alvilág ura, Nuada herceg (LUKE GOSS) az elmúlt évszázadok során ráunt arra, hogy tisztelettel kell fordulnia az emberek felé. Azt tervezi, hogy felébreszti a régóta szunnyadó gyilkos hadsereget, amely majd visszaszerzi népe jogos tulajdonát, és a varázslatos lények újra szabadon garázdálkodhatnak. Csak Pokolfajzat állíthatja meg a sötét uralkodót, és mentheti meg világunkat a megsemmisüléstől.
A film további főszereplői között az első Pokolfajzat-filmből visszatér a hivatalnak dolgozó empata, Abe Sapien (DOUG JONES), a hivatalnok Tom Manning (JEFFREY TAMBOR) és Hellboy nevelőapja, Trevor Broom professzor (JOHN HURT).
A FILM KÉSZÍTÉSÉRŐL
Pokolfajzat visszatér
Pokolfajzat első kalandjait a Dark Horse Comics jelentette meg 1994-ben, egy évvel azután, hogy Guillermo del Toro első mozifilmje, a nagysikerű Cronos című horror elkészült. Miközben del Toro munkájára világszerte felfigyeltek, a rendező Mignola munkáját kísérte figyelemmel, mivel egy lehetséges filmet látott meg benne.
A gyakorlatias Mignolát meglepte a rendező érdeklődése és terve, hogy a képregényhős démonból filmsztárt csináljon, hiszen mindig is biztos volt abban, hogy antihőseinek története örökre papíron marad.
– A legvadabb álmaimban sem gondoltam arra, hogy a Hellboyból filmet lehetne csinálni, és amikor először felmerült az ötlet, csak annyit mondtam: „Oké, miért ne? Sok sikert.” De aztán találkoztam Guillermóval és rájöttem, hogy ha már valaki megfilmesíti, nagyon szeretném, ha ő lenne az. Abban is azonnal megállapodtunk, hogy Ron Perlmannek kell alakítania Hellboy-t.
– Hellboy nem a megszokott szuperhős – mondja az egyik producer, Mike Richardson. – Szarvai és farka van, amitől úgy néz ki, akár az ördög. Szarvait pont azért szokta lefűrészelni, hogy amennyire lehet, hasonlítson az emberekre.
A második Hellboy-filmben del Toro sokkal több teremtményt szeretett volna felvonultatni a Mignola által kitalált univerzumból. Ahogyan korábban, most is úgy tervezte meg a goblinok, trollok és más alvilági teremtmények körülbelül felét, hogy azokat művészien elkészített maszkot és protéziseket viselő hús-vér színészek alakíthassák. Mozgásukat bábszínészek tették élethűbbé rádióirányítású animatronika segítségével.
Del Toro és Mignola azt is eldöntötték, hogy a második Pokolfajzat-film története többsíkú lesz, mint az elsőé, hiszen a háttértörténet felépítésével már nem kell foglalkozniuk, mivel az első filmben azt részletesen bemutatták.
– A mitológia és a népművészet minden Hellboy-képregényben megtalálható, ám az első filmbe nem szőttük bele – jegyzi meg Mignola. – Ezúttal Raszputyin, nácik, őrült tudósok és H.P. Lovecraft-féle témák helyett a természetfelettire helyeztük a hangsúlyt.
Miután del Toro Mignolával közösen kidolgozta a történetet, két és fél évet szánt a Hellboy II – Az Aranyhadsereg forgatókönyvének megírására. Figyelmen kívül hagyta a folytatásokra vonatkozó szabályokat, mivel a történet előzményeit már részletesen tárgyalta az első film. A második film sötét hangulatú tündérmese lett, amelyben az évszázadokig az emberek uralma alatt élő varázslatos lényeknek egyszercsak elegük lesz és fellázadnak. Hellboy-nak pedig döntenie kell: melyik oldalra álljon a háborúban?
Szereplőválogatás
A Hellboy II nem lenne Hellboy II a címszerepbe visszatérő Ron Perlman nélkül. A színész szerencsére szívesen vállalta el ismét kedvenc karakterének szerepét, akit úgy jellemez, mint „trehány, lusta, rendetlen alak... sört vedel, focit néz. Átlagos amerikai fickó, akinek semmi kedve szuperhősködni.”
Perlman annak a lehetőségnek is örült, hogy ismét együtt dolgozhatott a rendezővel.
Del Toro tudta, hogy Hellboy szarkasztikus, pirokinetikus képességgel megáldott barátnőjének is vissza kell térnie a folytatásban. Perlman bajtársát, Lizt ismét Selma Blair alakítja, hiszen a rendező és a producerek úgy vélik, egyedül ő képes hitelesen megformálni a karaktert.
– A képregényben Liz mindig tűnődik, mereng, távolságot tart és sosem nyugodt. Selma tökéletesen visszaadta ezeket a tulajdonságokat – mondja a rendező.
Blair tiszteletben tartotta, hogy a képregény és az első film rajongóinak szívében Liz különleges helyet foglal el. A pirokinetikus képességű szépség megközelíthetetlen, hiszen mindenki retteg attól, hogy a nő véletlenül megsebesíti... mígnem találkozik Pokolfajzattal.
Ahogy Liz és Hellboy kapcsolata elmélyül, ugyanazokkal a problémákkal szembesülnek, mint a legtöbb pár... és természetesen még néhánnyal, amelyek abból adódnak, hogy esetükben egy gyógyuló démon szeretett bele egy tűzgyújtóba.
– Az apróságok alaposan felértékelődnek, ha szuperképességekkel rendelkezel – nevet Blair, akinek karaktere végre megtanulta irányítani pirokinetikus képességét, ami addig mindenkit megrémített. – Amikor Hellboy és Liz veszekednek, az nem úgy megy, hogy „Na, én most elmegyek sétálni, aztán majd jövök”, hanem inkább „Felrobbantom ezt a rohadt konyhát, aztán majd jövök”.
A záptojásevő vízi lény és zseniális empata Abe Sapien szerepét ismét Doug Jones alakítja. del Toro ezt mondja a karakterről: – Abe félig hal, félig emlős, és különleges, a delfinekéhez hasonló homloklebenye révén képes fogadni és továbbítani tárgyakba vagy embereke zárt információt és képeket.
Jones mindenekelőtt azért örült az újbóli felkérésnek, mert „ezúttal sokkal több tennivalóm volt”.
– Abe-nek most sokkal több döntésben van része és a karaktere többet fejlődik... sőt, még fegyvert is forgat. Én meg egy fegyver, ez vicces – teszi hozzá a színész nevetve.
Jones nem csak Abe-et alakítja, akinek a jelmezét napi öt órába telt magára öltenie, hanem Balor király kamarását és a titokzatos, sokszárnyú Halál Angyalát is, aki elképzelhetetlen választás elé állítja Lizt.
Rajtuk kívül visszatér még az első filmben alakított szerepébe Jeffrey Tambor, aki Tom Manning ügynököt alakítja. A hivatalnok egyetlen feladata Hellboy kordában tartása. Tambornak gyerekkorában nem engedték, hogy képregényeket olvasson, így sok bepótolnivalója akadt, amikor elkezdett del Toróval dolgozni.
A Hellboy II – Az Aranyhadsereg megtervezése
A Hivatal küldetései olyan titkos helyszínekre vezetik a csapatot, melyek létezéséről évek óta folynak a találgatások, de eddig sosem derült fény az igazságra. Mindezeket a világokat del Toro találta ki alapos részletességgel, és már jóval a forgatás megkezdése előtt felvázolta őket jegyzetfüzetébe. Stephen Scott látványtervező feladata volt a rajzok életre keltése. A forgatás helyszínéül Magyarországot és Írországot választották.
A leglátványosabb díszlet kétségkívül a Trollpiac, amely a Brooklyn-híd alatt terül el, és egy hentesüzlet mögül lehet eljutni oda. Ezen a helyen még a legfurcsább szerzetek sem érzik magukat kívülállónak. A bájitalárusoktól és régiségkereskedőktől hemzsegő piacra csak a varázslatos lények juthatnak be. Évezredek óta létezik az emberek világától elzártan.
– A Trollpiac olyan, mint egy marokkói arab piac, azzal a különbséggel, hogy itt nincsenek emberek – magyarázza Ron Perlman. – Rajta keresztül Guillermo del Toro képzeletének legsötétebb bugyraiba nyerhetünk betekintést.
A látványtervezőnek egy korábban gombatermesztésre használt 4000 négyzetméteres barlangot kellett három hónap alatt átalakítania a nyüzsgő piac díszletéhez. A barlangnak lámpákat, színészeket, kaszkadőröket, látványtrükköket (például csepegő víz és gomolygó gőz), több száz tagú stábot, goblinokat és trollokat kellett befogadnia. Ezt a föld alatti helyszínt a filmkészítők egy kőfejtőben találták meg a Pest megyei Tárnokon.
A Trollpiac és az Aranyhadsereg Csarnoka is éles ellentétet képez az emberek föld feletti világával.
– Az emberek világára egyenes vonalak és éles sarkok jellemzők – mondja Scott. – Az alvilági formák ezzel szemben kanyargósak, akár az indiai, marokkói és észak-afrikai motívumok.
Az Aranyhadsereg Csarnokában egy tömegpusztító fegyvert őriznek, amely Balor király, az elfek uralkodójának megbízására készült több évszázaddal ezelőtt.
– A király így szólt: „Olyan hadsereget akarok, amelynek nincs szüksége élelemre, alvásra, innivalóra vagy pihenésre” – mondja a rendező. – Ezért a goblinok hatalmas hadsereget építettek öt méter magas, mechanikus katonákból, akik mindenkit válogatás nélkül legyilkolnak. Nem ismerik fel a különbséget férfi, nő és gyermek, sem ártatlan áldozat és ellenséges katona között.
Amikor az uralkodó rájön, hogy parancsával miféle veszedelmet szabadított a világra, megérti, hogy az erő nem egyenlő a kegyetlenséggel, és örökre bezárja az Aranyhadsereget, hogy lehetőleg soha senkit ne bánthassanak többé. A király fia azonban most kiszabadítja őket.
Míg Guillermo Navarro operatőr kamerái a fenti és más helyszíneken forgattak Budapest környékén, éjjel-nappal lázasan folyt a munka a Korda Stúdióban, ahol a New York-i utcát építették fel a látványtervező utasításainak megfelelően. A New York-i utca több kulcsfontosságú jelenet helyszíne volt, köztük azé, amelyben Hellboy a növényszerű, óriási erejű teremtménnyel csap össze. Hellboy csak úgy tud elmenekülni tekergőző nyúlványai és félelmetes csapásai elől, hogy felmászik egy veszélyesen ingó neonfeliratra egy hotel tetején. Ebben a jelenetben a magyar gyorsmászó bajnok Komondi Csaba alakítja a hőst. A 72 kilós férfi 108 kilót nyomott, miután magára öltötte a csizmákat, a bőrnadrágot, a nehéz kabátot, a túlméretes lőfegyvert, az animatronikus farkat, a hámot, a védőpárnázatot és a végzet jobbkezét, így mászta meg egyetlen felvétel alatt az öt neonbetűt egy csecsemővel a karjában.
A Hivatal megbízottai az Óriások Útjához is elutaznak, egy mítoszokkal és legendákkal övezett ősi helyszínre, amelyet sokan a világ nyolcadik csodájaként tartanak számon. Bár a légi felvételeket a valódi helyszínen, Észak-Írország partjainál forgatták, a színészek az itt játszódó jeleneteket a Pest megyei Sóskút közelében elterülő dimbes-dombos mezőn játszották el.
A furcsa lények ott élnek, ahol dolgoznak, a Hivatal székhelyén. Ezeket a díszleteket, melyekhez hozzátartozik Hellboy több tucatnyi tévével és ugyanennyi cicával felszerelt odúja is, szintén Budapesten és környékén építették fel.
Broom professzor pazar könyvtára és a hadibázison álló kis kunyhó, ahol a professzor felnevelte Hellboy-t, a Korda Stúdióban készültek.
Végül Bethmoorát, Balor király székhelyét tervezték meg. A várost egy óriási barlang belsejében képzelték el, ahol az épületeket a kőfalba vájták. A romos település már évezredek óta elhagyatott, és hamu borítja a környéket.
A SZEREPLŐKRŐL
RON PERLMAN (Hellboy) először az 1993-as Cronos című filmen dolgozott együtt Guillermo del Toróval, amely a rendező első filmje. Kilenc évvel később a színész és a rendező a Penge 2 (Blade II.) című filmben forgattak ismét együtt. 2004-ben del Toro Perlmant választotta ki Pokolfajzat (Hellboy) című filmjének főszerepére.
A számos díjjal kitüntetett színész csaknem három évtizedet felölelő karrierje során mozi- és tévéfilmekben és a színpadon is bizonyította tehetségét.
Filmes karrierje 1981-ben kezdődött a francia rendező Jean-Jacques Annaud A tűz háborúja (Quest for Fire) című díjnyertes filmjével. Alakításáért a Kanadai Film- és Televíziós Akadémia Genie-díjra jelölte.
További filmjei: Elveszett gyerekek városa (The City of Lost Children), Ellenség a kapuknál (Enemy at the Gates), Alien 4.: Feltámad a halál (Alien: Resurrection), Dr. Moreau szigete (The Island of Dr. Moreau), Rómeó vérzik (Romeo Is Bleeding), Kutyavilág (Fluke), Huckleberry Finn kalandjai (The Adventures of Huck Finn), Alvajárók (Sleepwalkers), Happy Texas (Happy,Texas), Star Trek 10. – Nemezis (Star Trek: Nemesis), Az utolsó vacsora (The Last Supper).
SELMA BLAIR (Liz Sherman) napjaink egyik legizgalmasabb, legsokoldalúbb színésznője. A közönség és a szakma a Kegyetlen játékok (Cruel Intentions) című filmben figyelt fel rá először.
Legújabb filmjei: My Mom’s New Boyfriend, The Poker House.
Korábbi filmjei: Doktor Szöszi (Legally Blonde), Édes kis semmiség (The Sweetest Thing), Ráérsz megölni (Kill Me Later), Helyzetek és gyakorlatok (Storytelling), Pokolfajzat (Hellboy), Szégyen és gyalázat (A Dirty Shame), Jó társaság (In Good Company), Pretty Persuasion, The Big Empty, Feast of Love, Purple Violets, Waz.
DOUG JONES (Abe Sapien / The Chamberlain / A Halál Angyala) több mint harminc filmben, több tévésorozatban – például a díjnyertes Buffy, a vámpírok réme (Buffy the Vampire Slayer) című fantasy-drámában –, több mint kilencven reklámban és olyan előadók videoklipjeiben szerepelt, mint Madonna, a The Red Hot Chili Peppers és Marilyn Manson.
Guillermo del Toro 2004-es Pokolfajzat (Hellboy) című filmjében Abe Sapien szerepében nyújtott alakításával belopta magát a közönség szívébe és kivívta a kritikusok elismerését is. Egy évvel később del Toro kiválasztotta A Faun labirintusa (El Laberinto del Fauno; Pan’s Labyrinth) című fantasy-horror filmjének címszerepére.
További filmjei: Doom, Lúzer SC (The Benchwarmers), Lány a vízben (Lady in the Water), A Fantasztikus Négyes és az Ezüst Utazó (4: Rise of the Silver Surfer), Hókusz Pókusz (Hocus Pocus), Az időgép (The Time Machine), Adaptáció (Adaptation), Mystery Men – Különleges hősök (Mystery Men), Batman visszatér (Batman Returns), Stalled, A Series of Small Things, Dr.Caligari (The Cabinet of Dr. Caligari).
Legújabb filmjei: Legion, Super Capers, My Name Is Jerry.
JEFFREY TAMBOR (Tom Manning) hatszoros Emmy-jelölt színész. Legemlékezetesebb alakításait a The Larry Sanders Show című műsorban és az Arrested Development című sorozatban nyújtotta.
Tambor első filmje az 1979-es Az igazság mindenkié (…And Justice for All).
További filmjei: Pollock, A Grincs (Dr. Seuss’ How the Grinch Stole Christmas), Észvesztő (Girl, Interrupted), Ha eljön Joe Black (Meet Joe Black), Dr. Dolittle (Dr. Dolittle), Keresd a nőt! (There’s Something About Mary), Irány Colorado! (City Slickers), A kispapa (Mr. Mom), A játék öröme (Pastime), Túl a hídon (Crossing the Bridge), A 99-es paragrafus (Article 99), Az élet büdös (Life Stinks), Lisa (Lisa), Fotós szerelem (No Small Affair), A víz fogságában (Under Pressure), A House in the Hills, Gyilkosság egyenes adásban (Radioland Murders), Nehézfiúk (Heavy Weights), Kölcsönkinyír visszajár (Big Bully), Never Again, Get Well Soon, Spongyabob – A mozifilm (The SpongeBob SquarePants Movie), Pokolfajzat (Hellboy).
JOHN HURT (Trevor „Broom” Buttenholm) angol származású veterán színész. Emlékezetes karaktereket alakított színpadon, tévéfilmekben és a mozivásznon egyaránt.
Legutóbb az Indiana Jones és a kristálykoponya királysága (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull) című filmben láthattuk.
Korábbi mozifilmjei: Éjféli expressz (Midnight Express), Az elefántember (The Elephant Man; BAFTA-díj, Oscar-jelölés), 1984 (1984), Az áruló (The Hit), Bajnokok (Champions), A nyolcadik utas: a Halál (Alien), A rét (The Field), Szerelem és halál Long Islanden (Love and Death on Long Island), Corelli kapitány mandolinja (Captain Corelli’s Mandolin), Harry Potter és a bölcsek köve (Harry Potter and the Philosopher’s Stone), Pokolfajzat (Hellboy), A titkok kulcsa (The Skeleton Key), A kutyákat lelövik, ugye? (Shooting Dogs), V mint vérbosszú (V for Vendetta).
Következő filmje a 44 Inch Chest című dráma.
A FILM KÉSZÍTŐIRŐL
GUILLERMO DEL TORO (rendező / forgatókönyvíró / író) mexikói származású rendező első filmje, a mexikói-amerikai koprodukcióban készült Cronos elnyerte a kritikusok díját az 1993-as Cannes-i Filmfesztiválon, valamint kilenc díjat vehetett át a Mexikói Filmakadémiától. Mára az egyik legelismertebb író-rendező.
Spanyol nyelvű filmjét, A Faun labirintusát (Pan’s Labyrinth), a 2006-os cannes-i Filmesztiválon 25 percig tartó álló tapssal jutalmazták. A filmet később hat Oscar-díjra jelölték – köztük a legjobb idegen nyelvű film és a legjobb eredeti forgatókönyv kategóriákban –, és végül három szobrocskát nyert el, sok más rangos elismerés mellett.
További filmjei: Mimic – A júdás faj (Mimic), Ördöggerinc (The Devil’s Backbone), Penge 2. (Blade II), Pokolfajzat (Hellboy).
Producerként vagy executive prodcerként jegyzi a következő filmeket: Az árvaház (The Orphanage), Don’t Be Afraid of the Dark, Splice, Boszorkányok (The Witches), The Left Hand of Darkness.
MIKE MIGNOLA (író / képregénye alapján / társ-executive producer) olyan képregényeken dolgozott grafikusként, mint a „Rocket Raccoon”, az „Alpha Flight” és a „The Hulk”. A nyolcvanas évek végére kialakult egyéni rajzstílusa, melyet olyan képregényekben kamatoztatott, mint a „Cosmic Odyssey”, a „Gotham by Gaslight” és a „Fafhrd and the Gray Mouser”. 1992-ben készítette el a Drakula (Bram Stoker’s Dracula) című film képregényváltozatát.
1993-ban John Byrne-nel, Frank Millerrel, Geof Darrow-val és más képregény készítőkkel közösen megalapította a Dark Horse Comicsot, amely mára az Egyesült Államok egyik legnagyobb képregény kiadója. Itt készítette el a „Hellboy” című díjnyertes klasszikusát, amelyet több országban is kiadtak.
Mignola a következő filmek látványvilágán dolgozott: Atlantisz – Az elveszett birodalom (Atlantis: The Lost Empire), Penge 2. (Blade II), Pokolfajzat (Hellboy).
LAWRENCE GORDON (producer) a szórakoztatóipar egyik legtermékenyebb és legsikeresebb producere. Karrierje négy évtizedet ölel fel, ezalatt olyan filmekben dolgozott, mint a Baseball álmok (Field of Dreams; három Oscar-jelölés),a Drágán add az életed (Die Hard), a 48 óra (48 Hrs.) és a Pokolfajzat (Hellboy).
LLOYD LEVIN (producer) és Lawrence Gordon a 80-as évek közepe óta dolgoznak együtt. Első közös filmjük a Drágán add az életed (Die Hard), amely a Semmi sem tart örökké (Nothing Lasts Forever) című könyv alapján készült. A könyvet Levin ajánlotta Gordon figyelmébe.
Levin legjelentősebb filmjei: A United 93-as (United 93; két Oscar-díj jelölés), Baseball álmok (Field of Dreams, Oscar-díj jelölés), Kutyám, Jerry Lee (K-9), Még drágább az életed! (Die Hard 2: Die Harder), Ragadozó 2. (Predator 2), Holtpont (Point Break), Időzsaru (Timecop), Az ördög maga (The Devil’s Own), Halálhajó (Event Horizon), Boogie Nights (három Oscar-díj jelölés), Mystery Men – Különleges hősök (Mystery Men), Lara Croft: Tomb Raider, K-PAX – A belső bolygó (K-PAX), Lara Croft: Tomb Raider 2. – Az élet bölcsője (Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life).
Levin és Gordon jelenleg készülő filmje a Watchmen című akciófilm, melyhez Alan Moore és Dave Gibbons képregénye szolgáltatta az alapot.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Látogatási korlátozás a zalaegerszegi kórházbanA Caffé Parco lett a legkedveltebb kávézóSzalagkorlátnak csapódott egy autó az M7-es autópályán, NagykanizsánálTisztújítás a zalaegerszegi FidelitasnálMilliós értékű, védett fajnak számító kockásliliomot károsítottak meg ZalábanÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanForgalmi akadály van a 74-es úton, Nekeresd közelében Még lehet jelentkezni a Keresztury SzavalógáláraMűszakilag hibás sparhelt miatt izzott a korom egy becsvölgyei kéménybenBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os úton -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Egy korszak vége: megszűnt a Betti cukrászdaJól sikerült jubileumi évet zárt a BogáncsFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozÚj gyalogosátkelő és buszmegálló a Baross ligetnélLegyen-e Petőfi-szobor Zalaegerszeg belvárosában?Szarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélA lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökTakács Ágnes alkotásai a páterdombi műterembenÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os úton