2025.01.21., kedd - ÁgnesZalaegerszeg időjárása

Archivum

Anya, Lánya, Unokája

2008. január 16. szerda, 18:36
Címkék:

{slimbox album="anya"}images/stories/programajanlo/film/anya/1.jpg{/slimbox} {slimbox album="anya"}images/stories/programajanlo/film/anya/2.jpg{/slimbox} {slimbox album="anya"}images/stories/programajanlo/film/anya/3.jpg{/slimbox} {slimbox album="anya"}images/stories/programajanlo/film/anya/4.jpg{/slimbox}
{slimbox album="anya"}images/stories/programajanlo/film/anya/5.jpg{/slimbox} {slimbox album="nagyon"}images/stories/programajanlo/film/anya/6.jpg{/slimbox} {slimbox album="anya"}images/stories/programajanlo/film/anya/7.jpg{/slimbox} {slimbox album="anya"}images/stories/programajanlo/film/anya/8.jpg{/slimbox}

ANYA, LÁNYA, UNOKÁJA
Színes, feliratos amerikai vígjáték

 

"Mit gondolsz, mik voltak a szabályok? Miért pazarolnám arra az időmet, aki egyáltalán nem érdekel?"
- Georgia -
 

Rachel (Lindsay Lohan - Bajos csajok) egy igazi lázadó tinédzser és hisztikirálynő: iszik, bulizik, káromkodik. Amikor a lány autóbalesetet okoz, alkoholista anyja, Lilly (Felicity Huffman - Született feleségek) számára végleg betelik a pohár. Mivel nem tudja kihez adni az izgága és lobbanékony lányt, Lilly kénytelen visszatérni arra a helyre, ahova a legkevésbé sem vágyott: édesanyja Idaho-i farmjára.
Így kerül Rachel egy csendes mormon faluba nagyanyjához, Georgia-hoz (Jane Fonda - Klute, Kína-szindróma), aki nem az a tipikus aranyos nagyi. Ő szigorú szabályok szerint él. Számára Isten az első, majd ezután következik a munka. Meg is gyűlik a baja nagyszájú unokájával. Rachel egy pillanat alatt felrázza az álmos kisvárost, és ahogy telik az idő, Georgia is kezdi megérteni, honnan ered a fiatal lányban oly' erősen munkáló düh. Szörnyű családi titokra derül fény, melynek hatására még Lilly is visszatér a kisvárosba, hogy meggyőződjön róla, igaz-e a dolog. A három generációt képviselő nő számára itt a megfelelő alkalom arra, hogy rendezzék vitás dolgaikat, és hogy megpróbálják megérteni a másikat.
Garry Marshall, olyan nagysikerű komédiák rendezője, mint a Micsoda nő!, az Oltári nő és a Neveletlen hercegnő, ezúttal egy komolyabb hangvételű, érzékeny filmet tett le az asztalra, amely minden generáció számára tartogat meglepetéseket.
 

 Eredeti címe: Georgia Rule
Rendezte: Garry Marshall
Szereplők: Jane Fonda, Lindsay Lohan, Felicity Huffman, Dermot Mulroney, Cary Elwes
Írta: Mark Andrus
Zene: John Debney
Operatőr: Karl Walter Lindenlaub

Vágó: Bruce Green, Tara Timpone
Látvány: Albert Brenner

Díszlet: Norman Newberry, Scott Zuber
Jelmez: Gary Jones
Producer: David C. Robinson, James G. Robinson
Végrehajtó producerek: Guy McElwaine, Kevin Reidy
 

A SZABÁLYOK MEGALKOTÁSA ? GEORGIA MEGSZÜLETIK
"Mindenki megmenthető. Ez a szabály." - Georgia
 

Az elmúlt harminc évben Garry Marshall rendező a vígjáték/dráma műfaj mesterévé vált. Minden alkalommal elvarázsolta közönségét finom humorával és megindító jeleneteivel. Ügynöke szerint forgatás közben Marshall nem is egy filmrendezőként, hanem inkább egy show házigazdájaként viselkedik. Olyan nyolcvanas évekbeli filmjeiben, mint A vasmacska kölykei és a Barátnők, kilencvenes sikereiben, mint a Micsoda nő! és az Oltári nő, valamint századfordulós kasszasikereiben, mint a Neveletlen hercegnő és a Neveletlen hercegnő 2. - Eljegyzés a palotában Marshall egy tucatnyi emlékezetes női karaktert hívott életre. Olyan neveket hozott be a filmes köztudatba, mint Vivian Ward és Mia Thermopolis, azaz Julia Roberts és Anne Hathaway. Most pedig itt van Rachel Wilcox.
A mai A-kategóriás színésznők krémjéből három generáció is egyesült egy filmben, amely a megváltás erejéről, a megbocsátás szabadságáról és az anyaság elnyűhetetlen kötelékéről szól. Ez az Anya, lánya, unokája.
Mark Andrus forgatókönyvíró egy olyan történetet szeretett volna írni, amely arról a helyről és az azokról az emberekről szól, amit és akiket a legjobban ismer: a vidéki Idaho-ról és az ott élőkről. A Lesz ez még így se! című film társforgatókönyvírója egy mormon családban nőtt fel, épp ezért régen szeretett volna elmesélni egy olyan történetet, amiben feltűnik a mélyen vallásos áhítat, a kemény munka, valamint a szoros családi élet?és természetesen az a humor, amely mindebből keletkezik. Így született az Anya, lánya, unokája sztori.
James G. Robinson producer egy pillanatig sem hallgatta el, miért állt a produkció mellé teljes vállszélességgel: "Aki már volt házas, és nevelt fel lányokat, az tudja mi zajlik ezek között a nők között, főként, ha a lány már tinédzser. Úgy gondoltam, hogy jó móka lesz elkészíteni ezt a filmet, és szerencsére minden a helyére került. Mark nagyszerű forgatókönyvet írt. Jane Fonda, Felicity Huffman és Lindsay Lohan lettek a főszereplőink, Garry Marshall pedig elvállalta a rendezést. Szóval meglett a három fő tényező: jó történet, jó rendező, jó szereplőgárda."
Garry Marshall elmondása szerint azért vállalta főként a munkát, mivel megfogta őt egy olyan film lehetősége, amelyben a megbocsátás kerül középpontba, valamint a "higgyünk a gyermekünknek" momentum. "Főként vígjáték/drámákat csinálok - mondja a rendező - Az Anya, lánya, unokája egy dráma/vígjáték, így számomra is új kihívás volt." Marshall érdeklődése az anyag iránt korántsem volt önzetlen, hiszen elmondása szerint: "Csodálatos együtt dolgozni három gyönyörű hölggyel, akik tudnak játszani, nagyon tehetségesek." Garry Marshall eddig számos olyan filmet készített, melyekben fiatal színésznőket kellett kordában tartania, e tekintetben pedig az Anya, lánya, unokája sem kivétel: "Julia 22 éves volt a Micsoda nő!-ben, Anne 18 volt a Neveletlen hercegnőben, Lindsay pedig 20 éves, szóval úgy érzem, kezdem érteni ezt a generációt."
 

HULL BENÉPESÍTÉSE ? A SZEREPOSZTÁS
"Nem tűnsz gonosznak." - Georgia
" A smink segít." - Rachel
 

Az "unoka": Lindsay Lohan
A 20 éves Lindsay Lohan kapta meg a lázadó Rachel szerepét. Az ifjú színésznő számára nagyon fontos volt, hogy megértse Rachel döntéseit, és hogy mitől kellett neki Hullban maradnia - az elhagyatottság, a lelki sérülések, vagy a benne munkáló forrongás és düh. "Rachel sok tekintetben nem érti a szerelem és a szex közti különbséget. - mondja Lohan - Fontosnak tartom, hogy egy olyan karaktert játszhatok el, aki átmegy ezen a problémán, mert ebből remélhetőleg én is tanulhatok." Lohan kitörő örömmel fogadta a hírt, hogy Jane Fondával, egy valóságos színészlegendával dolgozhat együtt. "Egyszer Halloweenkor Barbarellának öltöztem - mondja nevetve a fiatal sztár. - Kicsi a világ. Nagyon szerencsésnek érzem magam, hogy olyanokkal dolgozhatok együtt, akiket mindig is csodáltam."
 

Az "anya": Jane Fonda
Jane Fonda tizenöt év után 2005-ben tért vissza a filmezéshez az Anyád napja című sikeres vígjátékban. Két év után ismét anyát, ám ezúttal nagymamát is alakít az Anya, lánya, unokájában. Fondát az fogta meg a szerepben, hogy: "Georgia nem tudta, hogyan lehetne jó anyja Lillynek, most viszont készen áll arra, hogy jó nagymama váljék belőle. Én is nagymama vagyok már, és nagyon jól tudom, hogy sokszor könnyebb belsőséges kapcsolatot kialakítani idegenekkel, mint szülőként a saját gyermekünkkel. Az unokák sokszor egyfajta második esélyt jelentenek számunkra." - mondja Fonda, majd így folytatja: "Georgia igen boldog volt 13 évig. Hiszen ott volt ő egyedül, boldogan a kis szabályaival, és most hirtelen minden szétesik. A nála fiatalabb másik két generáció beleavatkozik az életébe, a múlt kísértetei pedig visszatérnek, hogy a sebek végre begyógyuljanak."
 

A "lány": Felicity Huffman

Felicity Huffman tökéletes volt az anya szerepre, hiszen már a Született feleségekben is sokszor meggyűlt a baja gyermekeivel. "Úgy gondoltam, hogy a karakterek gazdagok, igaziak, háromdimenziósak, mókásak és szeretnivalók. Miért ne vállaltam volna a szerepet?" - nyilatkozta az Oscar-jelölt színésznő, Jane Fondával kapcsolatban pedig hozzátette: "Itt ez a nő, akinek olyan hosszú az önéletrajza, mint az egész testem, van két Oscar-díja, és erre odajön hozzám, és megkérdezi tőlem: 'Mit gondolsz?'"
 

A férfiak
Simon szerepére az alkotók Dermot Mulroney-t (Álljon meg a nászmenet!) szerződtették, aki Garry Marshallhoz hasonlóan szintén a Northwestern Egyetem öregdiákja. A rendező megjegyezte: "Egy Sam Shepard-típusú színészt kerestünk, és végül Dermoté lett a szerep".
Arnold életre hívását a veterán Cary Elwes (A herceg menyasszonya) vállalta el. Arnold rettentő ízléstelen figura, ezért nehéz is volt rá színészt találni. Marshall mesélt erről: "Ez egy kemény szerep, szóval egy jó néhány színész passzolta a felkérést. Aztán egyszer csak jött Cary Elwes, és meglehetősen jól hozta a karaktert. Nem félt tőle. Azt mondta: "Hadd próbáljam meg!', aztán különféle kiegészítésekkel tett a forgatókönyvhöz, amikről azt gondoltam: nagyszerűek."

Végül itt van az újonc Garrett Hedlund (Trója, Eragon), aki Harlant alakítja, a kissé naiv fiút, aki nem igazán tudja, mihez kezdjen Rachellel és azzal a vonzalommal, amit iránta érez. Hedlund az országnak azon a tájékán nevelkedett, ahol az Anya, lánya, unokája is játszódik, így nem volt nehéz beleélnie magát a farmer srác szerepébe. Rachellel való bimbózó szerelmét így kommentálta: "A lány vörös zóna Harlan számára, tiltott gyümölcs. Van egy barátnője, akivel épp össze akarnak házasodni. Ez neki amolyan kötelezettségeken kívüli terület."
 

Jane Fonda volt az, aki képes volt a legjobban összefoglalni azt, hogy miért ragaszkodott annyira a szereplőgárda és a stáb egyaránt ehhez a történethez: "Képzeljék el ezt a csendes, álmos Idaho-i kisvárost, egy helyet, ahol mindenki ismer mindenkit. A fiúk szüzek maradnak, amíg meg nem házasodnak. Azután pedig odébbállnak a misszióval, hogy a Mormon Egyházat szolgálják. Majd hirtelen megjelenik a világűrből ez a teremtmény. Senki sem látott még olyan lányt, mint ő, és nehezen tudnak vele mit kezdeni, mivel az ifjú hölgy egyszerre okos, vicces, provokatív és felháborító."
 

48 FOK ÁRNYÉKBAN:
AZ ANYA, LÁNYA, UNOKÁJA FORGATÁSA
 

Rachel a filmben az egész nyarat édesanyja egykori szobájában tölti. Georgia a sok év alatt sem változtatott lánya szobáján, mely most a falakon lévő Janis Joplin és The Doors poszterekkel, valamint a Lilly által gyűjtött temérdek babával már egyfajta emlékhely lett a lányának, aki valaha ott lakott. Fonda megjegyezte: "A film egyik nagy sztárja maga a kisvárosi Amerika. Néhányan klausztrofób hangulatba kerülnek itt, ám én úgy gondolom, hogy valóságos csodát tesz ezzel a lánnyal, aki annyira elveszett."
A film másik, ám kevésbé üdvözölt sztárja a hatalmas hőség volt, amely a forgatás alatt szintén állandó stábtaggá vált. Lindsay Lohan nevetve mesélt a film nyitójelenetéről: ?48 fok volt odakint! Én mezítláb sétálok egy iszonyatosan forró úton a sivatagban, Felicity eközben jelenete szerint ücsörög egy légkondis Mercedesben." Felicity Huffman egyetértett filmbeli lányával a tomboló hőséget illetően: ?48 fok volt árnyékban! Fel kellett küzdeni magunkat a hegyláncra, nem csoda, ha mindenki haldokolt. Aztán ott volt Garry, kezében a jégkrémjével, fel-alá rohangált napi 15 órán keresztül, és közben mellesleg fantasztikusan rendezett."
E filmje iránti bizalmának tükrében Garry Marshall így nyilatkozott: "Évekkel ezelőtt forgattam egy filmet Alma a fájától címmel Jackie Gleasonnal és Tom Hanks-szel, mely egy apa-fia kapcsolatról szólt. Akárhova utaztam, az emberek azt mondták: 'Képzeld, láttam a filmed, és utána felhívtam az apámat. Igaz, nem beszéltem vele már vagy tíz éve, de felhívtam az apámat.' Remélem, hogy az Anya, lánya, unokája egy kicsit közelebb hozza majd egymáshoz a családokat. Hívd fel a nagymamád! Hívd fel az anyukád! Hívd fel a lányod!"
 

A SZEREPLŐK
 

JANE FONDA (Georgia)
Jane Fonda már több mint 45 éve része a Hollywoodi csillogásnak, épp 1960-ban jött ki első filmje, a Képtelen történet, melyben 23 évesen alakította a főszerepet Anthony Perkins oldalán. A szintén színészlegenda Henry Fonda lánya sosem gyártotta futószalagon a filmeket, pályafutása alatt mindössze 38 filmet jegyez, igaz, azokat főbb szerepekben. A mai napig két Oscar-díjat kapott (a Klute-ért, valamint a Hazatérésért) és további öt jelölést gyűjtött be (a Lovakat lelövik, ugye?, a Júlia, a Kína-szindróma, az Aranytó, valamint a Másnap reggel című filmekért). Filmográfiájában olyan további híres/hírhedt ékköveket találunk, mint a Cat Ballou legendája, a Mezítláb a parkban, a Barbarella, Az üldözők, a Kaliforniai lakosztály, a Mókás páros (a Dick és Jane trükkjének eredetije) és az Isten báránya. 1990 és 2005 között nem szerepelt mozifilmben, két éve tért vissza a nagyvászonra az Anyád napja című filmjével, mely 154.7 millió dollárt hozott világszerte.
 

LINDSAY LOHAN (Rachel)
Az ifjú színésznőről cikkeznek manapság leginkább a bulvárlapok. Bulizós életvitele mellett azonban sokat dolgozik is az idén 21. életévét betöltött Lohan. 1998-ban tűnt fel A két Lotti amerikai remake-jében, az Apád-anyád idejöjjön!-ben. A készítők ikerlányok helyett a trükköt hívták segítségül, így Lohan egyszerre két szereppel debütálhatott a nagyvásznon. A film sikeres volt, Lindsay azonban öt évig nem folytatta a filmezést, és csak 2003-ban jelentkezett új alkotással, méghozzá a Nem férek a bőrödbe című vígjátékkal, ami szintén nagy sikert aratott. Ezután sorra jelentek meg sikeres és kevésbé sikeres filmjei, úgymint az Egy hisztérika feljegyzései, a Bajos csajok, a Kicsi kocsi - Tele a tank!, Az utolsó adás, a Just My Luck és a Bobby. Idén három filmet is jegyez, az Anya, lánya, unokája után feltűnik még a Chapter 27, valamint az I Know Who Killed Me című thrillerben is.
 

FELICITY HUFFMAN (Lilly)
Született feleségek. Felicity Huffman szinte teljes egészében e nagy sikerű sorozatnak köszönheti karrierjét, noha kisebb szerepek erejéig olyan filmekben is feltűnt már, mint A szerencse forgandó, a Magnólia és a Kelekótya karácsony. A Született feleségeknek köszönhetően figyelt fel rá Duncan Tucker rendező, aki ráosztotta Transamerica című filmjének férfi (!!) főszerepét. Huffman ezt a kedvességet az év egyik legjobb alakításával hálálta meg, melyért még a Legjobb női (!!) főszereplő Oscar-díjáért folyó versengésben is részt tudott venni egy elengedhetetlen jelöléssel. Következő filmtervei: a 2008-as The Politician?s Wife, valamint a 2009-es Phoebe in Wonderland című alkotások.
 

DERMOT MULRONEY (Simon)
A 44 éves Dermot Mulroney ritkán szabadul ki a mellékszereplői béklyóból, ám ez egyáltalán nem kisebbíti pompás karakterszínészi képességeit. Ő az egyik ügyeletes középkorú szépfiú, aki 1988-ban tűnt fel a Naplemente és A vadnyugat fiai című filmjeivel. A színész 1990-ben kötött házasságot Catherine Keenerrel (A John Malkovich-menet), ám idén sajnos beadták a válópert. Mulroney fontosabb filmjei: A bérgyilkosnő, Rosszlányok, Csapnivaló, A szerelem színei, Tökéletes másolat, Kansas City, Álljon meg a nászmenet!, Pénzt és életet, Schmidt története, Kőkemény család, Zodiákus. Előjegyzési naptárában három film szerepel jelenleg: a Jolene, a Flash of Genius, valamint a Six Bullets from Now című művek.
 

CARY ELWES (Arnold)
Cary Elwes számtalanszor alakított már hőst, ugyanakkor a tenyérbe mászó és gonosz karakterek is nagyon jól állnak neki. Első filmje az 1984-es Another Country volt. Fontosabb filmjei: A herceg menyasszonya, Az 54. hadtest, Mint a villám, Nagy durranás, Drakula, Robin Hood - A fuszeklik fejedelme, A hajsza, A dzsungel könyve, Twister, Hanta Boy, A gyűjtő, Broadway 39. utca, A vámpír árnyékában, Fűrész. Következő filmjei és filmtervei: Psych: 9,  The Alphabet Killer, Sakura: Blue-Eyes Samurai, Ye Olde Times.
 

GARRETT HEDLUND (Harlan)
Az idén 23 éves színészifjonc épp három éve tűnt fel először egy nem mindennapi alkotásban. Wolfgang Petersen Trója című eposzában Brad Pitt, azaz Akhilleusz unokaöccsét, Patrokloszt alakította. Még ugyanabban az évben szerepet kapott a Péntek esti fények című sikeres sportfilmben, majd egy évre rá a Négy tesó egyikét játszotta. Tavaly az Eragonban láthattuk egy mellékszerepben. Következő filmje a Death Sentence, melyben Kevin Bacon partnere lesz.
 

AZ ALKOTÓK
 

GARRY MARSHALL (rendező)
A vígjátékok egyik éllovasa egyszerre színész, író, producer és rendező. A hetvenes években tévésorozatok rendezőjeként vált ismertté, majd következett az első mozifilm is, az 1982-es Ágyak és vágyak. Legsikeresebb filmje eddig a Micsoda nő! volt, melynek kapcsán megajándékozta Julia Robertset a világhírnévvel. További filmjei: A flamingó kölyök, A vasmacska kölykei, Alma a fájától, Barátnők, The Lottery, Krumplirózsa, Irány az éden!, Égi posta, Carla új élete, Oltári nő, Neveletlen hercegnő, Kisanyám, avagy mostantól minden más, valamint a Neveletlen hercegnő 2. - Eljegyzés a palotában. Következő filmtervei a 2008-ra ütemezett Valentine's Day és a Senior Class.
 

MARK ANDRUS (forgatókönyvíró)
Noha 1991-ben kezdte karrierjét a nem túl ismert Az utolsó vacsora című szkriptjével, Mark Andrus csak 1997-ben csapott bele a lecsóba, hiszen James L. Brooks mellett társszerzője volt a Lesz ez még így se! című filmnek, melyért Oscar-díjra jelölték. A nomináció óta nem sokat dolgozott, ő jegyzi Az élet háza (2001), valamint a Vagány nők klubja (2002) című filmek forgatókönyveit.

 

KARL WALTER LINDENLAUB (operatőr)
A kiváló német operatőrt Roland Emmerich hozta át Hollywoodba, hiszen Lindenlaub már Emmerich egyik német filmjének, az 1990-es Űrkalózoknak is operatőre volt. Azóta olyan ismert filmeket fényképezett, mint a Tökéletes katona, a Csillagkapu, A függetlenség napja (szintén Emmerich filmek), a Rob Roy, A hírek szerelmesei, a Vörös sarok, A Sakál, Az átok, az Érzéki csalódás, a Neveletlen hercegnő, Az igazság órája, az Álmomban már láttalak és A csajom apja ideges. Következő filmje pedig nem más, mint a Narnia Krónikái második része, a Prince Caspian 2008-ban.

 

JAMES G. ROBINSON (producer)
James G. Robinson a Morgan Creek stúdió feje. A vállalat a nyolcvanas és kilencvenes években olyan nagy sikerű filmeket hozott tető alá, mint A vadnyugat fiai, a Robin Hood - A tolvajok fejedelme, Az utolsó mohikán, a Tiszta románc, az Ace Ventura - Állati nyomozoo, valamint az Ace Ventura - Hív a természet.

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK