Archivum
A Bourne ultimátum
{slimbox album="bourne"}images/stories/programajanlo/film/bourne/1.jpg{/slimbox} {slimbox album="bourne"}images/stories/programajanlo/film/bourne/2.jpg{/slimbox} {slimbox album="bourne"}images/stories/programajanlo/film/bourne/3.jpg{/slimbox} {slimbox album="bourne"}images/stories/programajanlo/film/bourne/4.jpg{/slimbox}
{slimbox album="bourne"}images/stories/programajanlo/film/bourne/5.jpg{/slimbox} {slimbox album="bourne"}images/stories/programajanlo/film/bourne/6.jpg{/slimbox} {slimbox album="bourne"}images/stories/programajanlo/film/bourne/7.jpg{/slimbox} {slimbox album="bourne"}images/stories/programajanlo/film/bourne/8.jpg{/slimbox}
A UNIVERSAL PICTURES bemutatja
a KENNEDY / MARSHALL produkciójában
az MP BETA PRODUCTIONS
és a LUDLUM ENTERTAINMENT
közreműködésével
PAUL GREENGRASS filmjét
A Bourne ultimátum
Executive Producer
JEFFREY M. WEINER
HENRY MORRISON
DOUG LIMAN
Producer
FRANK MARSHALL
PATRICK CROWLEY
PAUL L. SANDBERG
ROBERT LUDLUM
Regényéből
TONY GILROY
ötlete alapján
A forgatókönyvet írta, TONY GILROY, OTT Z. BURNS, GEORGE NOLFI
Rendezte
PAUL GREENGRASS
Jason Bourne MATT DAMON
Nicky Parsons JULIA STILES
Noah Vosen DAVID STRATHAIRN
Ezra Kramer SCOTT GLENN
Simon Ross PADDY CONSIDINE
Paz EDGAR RAMIREZ
Dr. Albert Hirsch ALBERT FINNEY
Pam Landy JOAN ALLEN
"Az első két filmben a válaszok még nem voltak teljesek. A Bourne-ultimátum végére azonban mindenki megérti majd, hogyan lett Jason Bourne-ból az általunk ismert Jason Bourne."
Paul Greengrass rendező
Jason Bourne a 2002-es A Bourne-rejtélyben megpróbálta kideríteni, ki is ő valójában. 2004-ben A Bourne-csapdában bosszút követelt azért, amit tettek vele. Most hazaér - és már mindenre emlékszik.
MATT DAMON (Jason Bourne) A Bourne ultimátumban ismét veszedelmesen ügyes kémet alakít. A világszerte nagy sikerű, a mozikban több mint 500 millió dollárt hozó, és csak Amerikában 20 millió példányban eladott A Bourne-rejtély és A Bourne-csapda folytatásával PAUL GREENGRASS (A Bourne-csapda rendezője) ismét lélegzetelállító thrillert készített, amellyel a nézők bejárhatják a világot - s végigkísérhetik, hogy a főhős miként válik kémmé. A Bourne ultimátum váratlan fordulatokkal és meglepetésekkel bombázza a nézőket. Ráadásul Matt Damon mellett számos díjnyertes alkotó is szerepel a stáblistán. A nemzetközi hírnévnek örvendő, Oscarra jelölt Greengrass szerint a közönség nemcsak egyszerűen egy okos történetet kíván magának, hanem egy olyan filmet is, amelyben a szívszorító érzelmek mellett az izgalmas akciójeleneteknek is helye van. A Bourne-filmek kielégítik ezt az igényt.
A történetben Bourne-t olyan embernek ismerjük meg, aki múlt nélkül éli az életét. Kemény kiképzést kapott, de nem emlékszik rá, s olyan emberek változtatták szuperkémmé, akiket nem ismer. Bourne bevetésre kész emberi fegyverré vált - egyben a CIA legveszélyesebb célpontjává. Amióta néhány évvel ezelőtt Olaszország partjaira ért, Bourne azt kutatja, ki is ő valójában, és ki tanította meg ölni. Bourne-t csak a bosszú vezérli, amióta szerelmével, Marie-val egy kém golyója végzett.
Próbálja elfeledni, hogy ellopták az életét. Ám egy londoni napilap vezércikke egy emberi fegyver létezését firtatja, és Bourne ráébred: ismét célponttá vált.
A Treadstone, a szupertitkos program, mely őt, a szuperkémet létrahozta, már hibásan működik. A Védelmi Minisztérium azonban létrehozott egy új gyilkosgyártó programot, a Blackbriart, amely a világ szeme elől elrejtve képez újabb és újabb gyilkosokat. Számukra Bourne egy 30 millió dollárt érő fenyegetés, amelyet egyszer s mindenkorra ki kell iktatni. Bourne számára ők viszont az egyetlen kapcsolat ahhoz az élethez, amelyet hiába próbált elfelejteni.
Bourne most elérte útja végét: ezúttal nem elégszik meg egykori mestereinek üres ígéreteivel, vagy kegyetlen üldözőinek megölésével. Mivel már nincs mit vesztenie, a kiképzésen tanult összes fogást alkalmazva minden gyilkos ösztönét azok ellen fordítja, akik valaha a mesterei lehettek.
Küldetése Moszkván, Párizson, Madridon és Londonon keresztül Tangierbe viszi, s utazása során nemcsak a Blackbriar emberei, de szövetségi ügynökök és rendőrök is útjába állnak. Őt azonban nem lehet megállítani. Bourne útja végül ott ér véget, ahol minden elkezdődött, és ahol be is kell fejeződnie történetének: New York utcáin.
MATT DAMON mellett visszatérő szereplő JULIA STILES, akit Bourne kolléganője, Nicky Parsons ügynök szerepében látunk, valamint a háromszor Oscar-díjra jelölt JOAN ALLEN, aki a CIA belső nyomozóját, Pamela Landyt alakítja.
A trilógiában új színészként tűnik fel DAVID STRATHAIRN, aki Noah Vosent, a Blackbriar program főnökét alakítja; SCOTT GLENN Ezra Kramert, a CIA igazgatóját játssza; PADDY CONSIDINE Simon Ross angol riporterként tűnik fel, aki kész tálalni a Blackbriar sztorit. EDGAR RAMIREZ Paz szerepében látható, és az ötszörös Oscar-díjas ALBERT FINNEY Dr. Albert Hirsch karakterét formálja meg.
A FILMRŐL
Jason Bourne hazatér:
itt A Bourne ultimátum
Az elmúlt öt évben a mozilátogatók izgatottan kísérték figyelemmel Bourne veszélyes utazásait. Amikor 2002-ben A Bourne-rejtélyt bemutatták, a nézőket lenyűgözte a film független látásmódja, amely egy hidegháborús kémet az ezredforduló viszonyai közé helyezett.
A Bourne-sorozat második részének, A Bourne-csapdának megrendezését egy angol rendezőre, Paul Greengrassra bízták, akinek dokumentumfilmjéért és játékfilmjeiért lelkesedtek a nézők. Bár hozzá kellett szoknia a nagy költségvetésű film kereteihez, Greengrass keze nyoma ott van a filmen: a kézikamerás felvételek és a világítási stílus jelentős hangsúlytöbbletet adtak a történetnek. A Bourne-csapda a kritikusok elismerését is meghozta: Peter Travers a Rolling Stone-ban lenyűgöző, stílusos, okos és humoros filmként jellemezte az alkotást.
A Bourne ultimátumban a főhős a végső válaszokat keresi. A lezárás szükségessége vonzotta a rendezőt a filmben: "Bourne valós ember egy való világban, aki a válaszait keresi. Vajon Bourne eredendően gyilkos, vagy csak azzá tették? Van bennünk egy olyan érzés, hogy ő közülünk való, és 'előlük' menekül. Próbálja meglelni a választ, és nem bízik 'bennük'."
A Bourne-trilógia nem lett volna teljes a főhőst alakító Oscar-díjas Matt Damon nélkül. A színész nagyon örült, hogy Greengrass irányítása alatt dolgozhat. "Paul Greengrass igazi mesélő, akinek a stílusa tökéletesen illik ehhez a filmhez, mert nem túl teátrális." Greengrass élvezte a Damonnal való munkát, lenyűgözte Matt pontossága: "Van benne valami, amitől az embernek az az érzése, hogy ő csak jófiú lehet, ugyanakkor Damon akkor is hiteles, amikor a figura sötét oldalát mutatja be." A rendező szerint a főszereplővel mindketten ösztönösen ráéreztek a film lényegére.
Frank Marshall producer úgy véli, Matt Damon jófiús külsejével tökéletesen megtestesíti a Ludlum által megálmodott karaktert. Bár a Bourne-trilógia alapjául szolgáló Robert Ludlum-regények a hidegháború közepén keletkeztek, a téma nem idegen senkitől: az összeesküvés- elméletek világszerte mindig aktuálisak lesznek. Érdekesség, hogy mind Ludlumnak, mind Greengrassnak van némi köze a titkosszolgálathoz: az írót sokáig gyanúsították azzal, hogy belső kapcsolatai vannak a CIA-nál, míg a rendező társszerzője volt egy MI5-ös titkosügynökről szóló alkotásnak. (Az MI5 a brit titkosszolgálat kémelhárító részlege - a ford.)
A Bourne-trilógia első részeiben a kém már megtudott néhány részletet a múltjáról, arról, hogy ki is ő. Ám azzal, hogy elvesztette a szerelmét, minden megváltozik, Damon így nyilatkozik erről: „Marie jelentette a mentőövet Bourne számára, hiszen tudott a férfi sötét múltjáról, ugyanakkor segített neki megérteni, mit cselekedett, és mit jelent valójában embernek lenni. Marie halálával azonban Bourne számára már nem maradt semmi, amit elveszíthetne.” Bourne azt hitte, hogy Ward Abbot CIA-ügynök meggyilkolásával lezárta múltját A Bourne-csapda végén. Azonban külső fenyegetés továbbra is fennállt, ezért a CIA vezetői Treadstone-projekt helyett létrehozták a Blackbriar-programot. „Mostanra tanultak a hibáikból, és továbbfejlesztették a módszereiket, így hatásosabb agymosást alkalmaznak, mint Bourne-nál” – magyarázza Damon.
A sorozat harmadik részében nemcsak a legkorszerűbb technikai megoldásokat és a lenyűgőző akciójeleneteket csodálhatják a nézők, de körbe is utazhatják a világot. Greengrass szerint egyetlen Bourne-film sem lehet teljes világkörüli utazás nélkül. Ebben a részben a rendező új helyszíneket keresett – így a mozivásznon Londontól Tangierig, Párizstól Moszkváig egészen New Yorkba követhetjük nyomon a főhőst.
Ki vagyok én?
Kémek és árulók szereplőválogatása
2001. szeptember 11-e után a kémfilmek helyzete is megváltozott: "Már nincs jó oldal és rossz oldal, a hős nem csak a jó oldalt képviseli, ahogy a rendszer sem egyszerűen csak korrupt."
A harmadik részben két színésznő is visszatér: Joan Allen, aki Pamela Landyt, a CIA nyomozóját alakítja; és Julia Stiles Nicolett (Nicky) Parsons képében, aki Madridban várja Bourne-t.
Joan Allen visszatérését nemcsak a nézők követelték, Greengrass is szeretett volna vele dolgozni: "Joan hűvös intelligenciát kölcsönzött Landy ügynöknek, érezni belőle az éberséget." A Bourne-ultimátumban Landy Noah Vosent (akit az Oscar-díjra jelölt David Strathairn alakít) is beveszi a csapatba. Allen elmondása szerint Landy nem tartozik a hagyományos CIA-ügynökök közé: "Visszaküldték, hogy segítsen megkeresni Bourne-t, hiszen ő igazi 'Bourne-szakértő'. A férfi titok számára, és szánja is őt, de meg akarja fejteni a rejtélyt, hogy mi történt vele." Emiatt össze is vitatkozik Vosennel, aki viszont mindenáron végezni akar Bourne-nal.
'Nicky A Bourne-rejtélyben nem tudja pontosan, mit cselekszik" - magyarázza Stiles a szerepét. - Most pedig újabb útkereszteződéshez érkezett. Tudja, hogy a Blackbriarrel a helyzet csak rosszabbodott, és már ki akar szállni. Két tűz közé került, hiszen életben akar maradni, de nem tud elmenekülni, hiszen túl sokat tud."
David Strathairn alakítja Vosent, a Blackbriar-program irányítóját. Strathairn nagyon büszke arra, hogy a Bourne-trilógia részese lehetett. Crowley, aki az L.A. Confidential című filmben dolgozott először együtt a színésszel, azt mondja róla: "Minden munkáját mélyen áthatja az intelligencia."
Scott Glenn alakítja a CIA igazgatóját, Ezra Kramert. Paul Sandberg producer véleménye szerint, mivel a karakter új ember a CIA-nél, az ő szemszögéből látunk minden eseményt. "Ehhez a feladathoz nagyon jó színészre volt szükségünk, és Scott ideális volt a szerepre."
A Bourne-cselszövők közt eddig láthattuk már Clive Owent Professzorként a Bourne- rejtélyben és Karl Urbant Kirillként A Bourne-csapdában. Ebben a részben a Blackbriar-gyilkosok sorába a venezuelai származású Edgar Ramirez lép be, aki Pazt alakítja. Dinamikus szereplő, aki valahol mindig jelen van a filmben.
A nemzetközi stáb tagjai közt szerepel Paddy Considine, aki Simon Ross angol újságírót alakítja. Ő indítja el a film cselekményét azzal, hogy a CIA-től kiszivárogtatott híreket kap Bourne-ról, és egy nevet is megtud: Blackbriar. "Ross el van ragadtatva Bourne létezésétől. Csak megkaparta a felszínt, és sokkal többet talált, mint amire számított. Túl sokat tud, ezért harcolnia kell azért, hogy életben maradjon" - kommentálja Considine a szerepét.
Neal Danielst, Ross CIA-s informátorát Colin Stinton alakítja. Bourne-t ő vezeti el munkatársához, dr. Albert Hirschhez (Albert Finney), és az e két embertől kapott információk alapján Bourne elkezdi kitölteni a lyukakat, amik hiányoznak a Treadstone-t megelőző emlékeiből. Bourne célja, hogy eljusson Tangierbe, és megkeresse Danielst, hogy elmondja neki, mit tud a programról. "Ez a kulcs a múltjához" - mondja Sandberg. Főhősünket nyomozása Londonból Madridba viszi, majd Tangierbe.
Merre jár Jason Bourne?
Világ körüli forgatás
"Ez egy izgalmas, meglepő fordulatokkal teli thriller, sok kiváló akciójelenettel - mondja Greengrass, a rendező. - A világ számos pontján kellett forgatni, és a cselekményszövés sok helyen kézikamerás felvételeket igényelt. A film a nemzetközi stab kiváló összmunkájának eredménye." A stáb egy része már a másik két Bourne-filmben is dolgozott: Oliver Wood mindhárom rész operatőre volt, és Christopher Rouse pedig a második rész vágója. Crowley szerint ez biztosítja az egyes részek közti vizuális folytonosságot.
Tangier - Észak-Afrikában Tangiernél találkozik a Földközi-tenger az Atlanti-óceánnal. A 40-es és 50-es években ez a hely nemzetközi övezetnek számított: titkosügynökök találkozóhelye volt. Ideális helyszín tehát A Bourne ultimátum számára!
London - A HUB, a kormány által alapított CRI (Controlled Resources International) épülete lett a Vosen/Landy cselekményszál helyszíne, ahol az eseményeket a képernyőkön figyelhetjük meg. "Ez az a hely, ahonnan a Blackbriar-ügynököket irányítják - magyarázza Wenham látványtervező. - A térfigyelő kamerákon olyan képeket láthatunk, amiket a világ számos pontján vettünk fel. Sőt! Néhány képernyőn valódi adatok futnak."
Párizs, Madrid és Berlin - Párizsban került sor annak a jelenetnek a felvételére, amikor Bourne megérkezik a Gare du Nordra és felkészül a Marie bátyjával való nehéz találkozóra, ahol tájékoztatnia kell őt testvére haláláról.
Bourne Madridba megy, hogy megtalálja Neal Danielst, aki az egyetlen valódi kapcsolat a múltjával.
Berlinben a moszkvai jeleneteket forgatták, hogy A Bourne-rejtéllyel való folytonosság megmaradjon.
New York - Crowley szerint azért volt szükség a New York-i forgatásra, mert haza kellett hozniuk Bourne-t: "Szerintem New York a legjobb város, ami leginkább megmutatja, hogy Bourne az Egyesült Államokban van." A zsúfolt metropoliszban való forgatás azonban számos nehézség elé állította a stábot.
A SZEREPLŐKRŐL
MATT DAMON (Jason Bourne) Oscar-díjas forgatókönyvíró, ráadásul színészként is elismert művész. Utoljára Martin Scorsese Oscar-díjas filmjében, A téglában (The Departed) láthattuk. A Good Will Hunting című filmnek nemcsak főszereplője, de társszerzője is volt. Filmbeli alakításáért Oscar-díjra és Arany Glóbuszra jelölték, de végül a forgatókönyvért kapta meg ezeket a díjakat. A tehetséges Mr. Ripley (The Talented Mr. Ripley) című filmben nyújtott alakításáért ismét Arany Glóbuszra jelölték. Ben Affleckkel régi jó barátok, közös produkciós cégük a LivePlanet, mely többek között a három Emmy-díjra jelölt Project Greenlight című alkotás készítésében is résztvett. Első akciófilm-szerepe A Bourne-rejtély (The Bourne Identity) volt 2002-ben.
Fontosabb filmjei: Jó pásztor (The Good Shepherd), Pizzavarázs (Mystic Pizza) Geronimo: Az amerikai legenda (Geronimo: An American Legend), A bátrak igazsága (Courage Under Fire), Az esőcsináló (The Rainmaker), Képtelen képregény (Chasing Amy), Ryan közlegény megmentése (Saving Private Ryan), Pókerarcok (Rounders), Dogma, Bagger Vance legendája (The Legend of Bagger Vance), Vad lovak (All the Pretty Horses), Ocean’s Eleven, Ocean’s Twelve, Ocean’s Thirteen, Sziriána (Syriana), Grimm (The Brothers Grimm), Egy veszedelmes elme vallomásai (Confessions of a Dangerous Mind).
JULIA STILES-t (Nicky Parsons) Hollywood egyik legtehetségesebb színésznőjeként tartják számon, akit a magyar nézők leginkább a Mona Lisa mosolya (Mona Lisa Smile) című alkotásból ismerhetnek. Julia Stiles a 2001-ben bemutatott Bosszúálló nők (The Business of Strangers) című filmben nyújtott alakításáért számos nagyszerű kritikát kapott, sőt az MTV Filmdíjára is jelölték. Az Ennyi! (State and Main) című moziban William H. Macy, Alec Baldwin, Philip Seymour Hoffman és Sarah Jessica Parker partnereként játszott. Az 1998-as Sundance Filmfesztiválon bemutatott Wicked című alkotásban bemutatott játékáért kitűnő kritikákat kapott. Jelenleg a Sylvia Plath írónő életéről készített filmet forgatja és az Elle magazin számára rendez és ír rövidfilmet Raving címmel.
Fontosabb filmjei: Az ördög maga (The Devil’s Own), Csillagvirágok (I Love You, I Love You Not), Nyitott szemmel (Wide Awake), Én és a hercegem (The Prince & Me); Edmond, Út a mennyországba (A Little Trip to heaven), Ómen (The Omen), Othello; 10 dolog, amit utálok benned (10 Things I Hate About You).
JOAN ALLEN (Pamela Landy) háromszor Oscar-díjra jelölt színésznő Magyarországon legismertebb filmjei A Bourne-csapda mellett az Ál/Arc (Face/Off és a Pleasantville.
Fontosabb filmjei: Yes, A manipulátor (The Contender), Jégvihar (The Ice Storm), Nixon, A salemi boszorkányok (The Crucible), Előre a múltba (Peggy Sue got Married), Az embervadász (Manhunter), Leszakad az ég (When the Sky Falls).
DAVID STRATHAIRN (Noah Vosen) a Good Night, and Good Luck című filmért nyerte el többek között a Velencei Filmfesztivál díját, az Oscar-jelölést, a Arany Glóbusz-jelölést. Jelenleg Wong Kar-Wai My Blueberry Nights című filmjében és a A Spiderwick krónikák című alkotásban dolgozik.
Fontosabb filmjei: A cég (The Firm), Return of the Secaucus 7. , A remény városa (City of Hope), Szerelemhal (Passion Fish), Limbo, Silkwood, Iceman, Lőtávolban (At Close Range), Szigorúan bizalmas (L.A. Confidential).
SCOTT GLENN (Ezra Kramer) neve számos westerfilm hőseként lett ismert. A magyar nézők leginkább A bárányok hallgatnak (The Silence of the Lambs) és az Apokalipszis, most (Apocalypse Now) című filmekben láthatta.
Fontosabb filmjei: Városi cowboy (Urban Cowboy), Silverado, Lánglovagok (Backdraft), Jég és föld között (Vertical Limit), Kiképzés (Training Day) Vadászat a Vörös Októberre (The Hunt for Red October), A bátrak igazsága.
EDGAR RAMIREZ (Paz) venezuelai származású színész finom, de férfias stílusával Hollywood feljövőben levő ifjú csillagai közé tartozik. A Bourne ultimátum mellett legközelebb a Vantage Point című filmben találkozhatnak vele a nézők, ahol Forest Whitaker és Dennis Quaid partnere lesz.
Fontosabb filmjei: Domino, El Don (The Boss), 21 gramm (21 grams), El Nudo (The Knot).
ALBERT FINNEY (Dr. Albert Hirsch) az angol színházi világból került a filmszakmába: először a Szombat este, vasárnap reggel (Saturday Night and Sunday Morning) és a Tom Jones című filmekben nyújtott emlékezets alakítást. A háromszor Oscar-díjra jelölt sztár olyan filmekben játszott, mint a Gyilkosság az Orient expresszen (Murder on the Orient Express) vagy az Erin Brockovich – Zűrös természet.
Fontosabb filmjei: Az öltöztető (The Dresser), A vulkán alatt (Under the volcano), Gomolygó viharfelhők (The Gathering Storm), Scrooge, Nagy Hal (Big Fish).
AZ ALKOTÓKRÓL
PAUL GREENGRASS rendezőt BAFTA-díjjal és Oscar-díjra jelöléssel jutalmazták a 2006-ban készült A United 93-as (United 93) elkészítéséért. Mint a film írója, rendezője és producere megkapta a Legjobb Eredeti Forgatókönyvért járó díjat a Writers Guild of Americától (Amerikai Forgatókönyvírók Kamarája), s számos más díjban is részesült. Majd megrendezte a Bourne-sikersorozat második részét, A Bourne-csapdát, mely a premier hétvégéjén több mint 50 millió dollárt hozott az amerikai mozikban, és 175 millió dolláros bevételt hozott a nemzetközi vetítésekből.
Greengrass írta és rendezte a kritikusok által magasztalt dokumentarista stílusú filmet, a Véres vasárnapot (Bloody Sunday), amely az 1972-ben Észak-Írországban történt tragikus eseményeket dolgozza fel. A filmet a Berlini Filmfesztiválon Arany Medve-díjjal tüntették ki 2002-ben, ugyanebben az évben megkapta érte a Sundance Filmfesztivál World Cinema Audience- díját s a British Independent Film Awards legjobb rendezőnek járó díját is.
Greengrass további játékfilmjei: Omagh (Legjobb Dráma, BAFTA, 2005), The Murder of Stephen Lawrence (Legjobb Film, BAFTA, 2000; A zsűri különdíja, BANFF TV Festival, 2000), Megbundázott mérkőzések (The Fix), A repülés elmélete (The Theory of Flight – Legjobb Külföldi Film, Brüsszeli Film Fesztivál, 1999) és a Resurrected (Interfilm and OCIC zsűri díja a Berlini Filmfesztiválon,1989).
Greengrass számos dokumentumfilmet is rendezett, többek között a Live Aid segélykoncertről szólót, Food, Trucks and Rock and Roll címen.
TONY GILROY (eredeti ötlet, forgatókönyvíró) a forgatókönyvírója a trilógia mind a három részének. Számos film forgatókönyvírójaként ismert, s Taylor Hackford rendezővel három filmet is készített közösen: a Dolores Claiborne-t, Az ördög ügyvédjét (The Devil’s Advocate) és a Túszharcot (Proof of life), melyben Russell Crowe és Meg Ryan játszották a főszerepet. Társírója volt a The Cutting Edge, a Holtomiglan-holtodiglan (For Better and Worse), Halálos terápia (Extreme Measures) és a Bait című alkotásoknak. Gilroy a Pulitzer-díjas Frank D. Gilroy drámaíró, rendező, forgatókönyvíró fia. Rendezőként a Michael Clayton című thrillerrel debütált, melyben George Clooney játszik, s melynek forgatókönyvét ő maga írta.
SCOTT Z. BURNS forgatókönyvíró, legújabb műve a The Half Life of Timofey Berezin című film. Burns producerként jegyzi a Kellemetlen igazság (An Inconvenient Truth) című Oscar-díjas dokumentumfilmet.
GEORGE NOLFI forgatókönyvíró írta az Ocean’s Twelve című film forgatókönyvét is, melynek rendezője Steven Soderbergh volt, és olyan sztárok játszottak benne, mint George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Julia Roberts és Catherine Zeta-Jones. Nolfi a szerzője A testőr (The Sentinel) című film forgatókönyvének is, melyben Michael Douglas, Kim Basinger és Kiefer Sutherland szerepelt.
ROBERT LUDLUM volt a szerzője a film alapjául szolgáló regényeknek. Mind a 21 krimije szerepelt a New York Times bestseller-listáján. Könyveiből több mint 210 millió példány fogyott, és 32 nyelvre fordították le műveit. 2001 márciusában hunyt el.
FRANK MARSHALL producer több mint ötven film elkészítésében vett részt. Több filmje is Oscar-jelölést kapott. Több alkalommal rendezett is (Arachnophobia, Életben maradtak, (Alive) Congo). Mindhárom Bourne- film producere.
Fontosabb filmjei: Az elveszett frigyláda fosztogatói (Raiders of the Lost Ark), Indiana Jones és a Végzet Temploma (Indiana Jones and the Temple of Doom), Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag (Indiana Jones and the Last Crusade), Szörnyecskék (Gremlins), Hatodik érzék (The Sixth Sense), Hook.
PATRICK CROWLEY producer sok éves tapasztalattal rendelkezik. Mindhárom Bourne-film producere. Fontosabb filmjei: A szerelem hullámhosszán (Sleepless in Seattle), Szenvedélyek viharában (Legends of the Falls), Charlie angyalai 2. (Charlies Angels: Full Throttle), Szigorúan bizalmas, Harcosok klubja (Fight Club), Ha ölni kell (A Time to Kill), Az ördög ügyvédje, Angyalok városa (City of Angels), Szemtől szemben (Heat).
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Látogatási korlátozás a zalaegerszegi kórházbanA Caffé Parco lett a legkedveltebb kávézóSzalagkorlátnak csapódott egy autó az M7-es autópályán, NagykanizsánálTisztújítás a zalaegerszegi FidelitasnálMilliós értékű, védett fajnak számító kockásliliomot károsítottak meg ZalábanÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanForgalmi akadály van a 74-es úton, Nekeresd közelében Még lehet jelentkezni a Keresztury SzavalógáláraMűszakilag hibás sparhelt miatt izzott a korom egy becsvölgyei kéménybenBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os úton -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Egy korszak vége: megszűnt a Betti cukrászdaJól sikerült jubileumi évet zárt a BogáncsFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozÚj gyalogosátkelő és buszmegálló a Baross ligetnélLegyen-e Petőfi-szobor Zalaegerszeg belvárosában?A lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélTakács Ágnes alkotásai a páterdombi műterembenÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os úton