2025.01.17., péntek - Antal, AntóniaZalaegerszeg időjárása

Archivum

"Testedzés és életöröm" - Zalai sportok

2010. november 23. kedd, 07:44
Címkék:

A sport, akár szeretjük, akár nem, akár műveljük, akár nem, szoros kapcsolatban áll társadalmunk egészével. Szinte mindenki ismer egy-egy sportolót vagy csapatot.

 

Balatoni Múzeum
8360 Keszthely, Múzeum utca 2.
Telefon: 83-312-351
Web: www.balatonimuzeum.hu
E-mail: info@balatonimuzeum.hu
 2010. november 13. Egész nap - 2011. április 30.

A sport, akár szeretjük, akár nem, akár műveljük, akár nem, szoros kapcsolatban áll társadalmunk egészével. Szinte mindenki ismer egy-egy sportolót vagy csapatot. Nagyon sok család őriz valamiféle emléket, fotót, a gyermek érmét, kupáját, még ha kevéssé esztétikus is, fenn áll a szekrény tetején vagy a vitrinben.

Sokan töltenek el izgalommal teli órákat mérkőzéseken, sportpályákon, terepen, földön, vízen, levegőben, ahol a versenyzők a legjobbat próbálják nyújtani a győzelemért.

Ha nincs módunk sportolni, akkor is tudjuk, hogy a testedzés, mozgás, akár egy kiadós séta, úszás, torna, valóban összefügg az életörömmel. Agyunk tornáztatása, a szellemi sportok, a játékok pedig lelki kondícióinkat erősítik.
Kiállításunk főként a zalai múzeumokban őrzött tárgyakat, dokumentumokat és fotográfiákat, valamint jeles sportolók, gyűjtők relikviáit vonultatja fel. A múlt és közelmúlt emléktárgyait egy térben jelenítjük meg, a muzeális gyűjteményt privát tárgyakkal ötvözve.
A zalai sport gazdag tárgyi és írásos emléktárának csupán kis részét, sajátos válogatását mutathatjuk be. Ezért rendeztünk be egy ún. információs sarkot, ahol a megjelent kiadványok, sportolók saját dokumentációinak sora adhat számot sokoldalú sportéletünkről.

Tárlatunk legrégibb darabja a reformkort idézi, Széchenyi István által a magyar lótenyésztés és lóversenyzés felvirágoztatására alapított versenydíj 1830-ból származik: a díszes kard a Teleki család révén került először a megyei levéltárba, majd a Göcseji Múzeumba. A Festeticsek könyvtára őrzi a Gyepkönyveket, melyekbe a lóversenyek eredményeit jelentették meg. Ugyancsak ők vásárolták meg 1827-ben Szilasy János Budán kiadott neveléstani kötetét, melyben a testedzésre, mint a testi és lelki egészség megőrzésének segítőjére tekint. A Zala Megyei Levéltárban őrzik a nagykanizsai Markbreiter nyomdában készült plakátot: az olimpia nevével fémjelzett, lovas mutatványra hívó cirkuszi hirdetés olyan sportembereket reklámozott, akik akrobataként keresték kenyerüket. 1878-ból származik a nagykanizsai Korcsolya Egyesület jelvénye, a kiegyezés utáni korszak polgári-társasági életet élénkítő, egyesületi sportjának míves emléktárgya. A zalaegerszegi MOVE érem vagy a levente jelvény a két világháború közötti időszakot idézi. Az ideológia és tárgyi kultúra változásait is végigkísérhetjük a következő évtizedekből származó dokumentumoknak és tárgyaknak köszönhetően.

A hétköznapi hősök emlékei mellett világbajnokok, Európa bajnokok, labdarúgók, olimpikonok relikviáit, sporteszközöket, sportruházatokat mutatunk be. Kiállításunk a gazdag múltú, izgalmas jelenség, a sport zalai történetét idézi fel. Mindemellett tiszteletadás a pedagógusok, a sportszakemberek, a sportolók előtt, kiknek eredményei túlmutatnak a megye, sőt az ország határain is.

Míg a felnőttek a relikviák között búvárkodnak, amatőr és profi filmeket, fotókat néznek, a gyerekek Török László jóvoltából nyeregbe ülhetnek, a Keszthelyi Jacht Clubnak köszönhetően pedig az Optimist nevű, oktató vitorlás hajót próbálhatják ki, bár szárazon. Megismerkedhetnek a tájfutás pontérintési rendszerének változásaival, az edzőtermet imitáló sarokban egy 30 esztendős szobabiciklire pattanhatnak, dámázhatnak és sakkozhatnak.

A kiállítás a zalaegerszegi Göcseji Múzeumból érkezik Keszthelyre.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK