Archivum
Tintába esett Nagyapó meséi
Egy szép családi együttműködés eredménye a Griff Bábszínházban közelmúltban bemutatott "Kék nagyapó története" című bábjáték, melyet Jámbor József rendezett; a fiatalabb. Az eredeti mesét a rendező nagynénje, a most nyolcvanöt esztendős Jámbor Zsuzsánna írta hét éves korában, egy kunhegyesi tanyán.
Premier és könyvbemutató családi "vállalkozásban"
A kedves meséket aztán testvére (Bátyus), Jámbor József (aki a rendező édesapja) illusztrálta. Jóval később, mikor szerző hetvenhét éves lett, hozzáírt még a mesékhez, kiegészítve a történeteket. Kék nagyapó kalandjait sokáig csak családi összejöveteleken mesélték egymásnak, aztán a kézirat id. Jámbor József másik gyermekének, Jámbor Ildikónak a jóvoltából a Cédrus Művészeti Alapítványhoz került. Zsuzsó néni meséi nyertek is pályázaton, így a sokáig fiókokban porosodó kéziratok most könyv alakban is megjelenhettek.
A "Kék nagyapó története" című mesekönyvet a bábelőadás premierjével egy napon mutatták be a Hevesi Sándor Színház nézőtéri büféjében, melyen három generáció is képviseltette magát a családból. A beszélgetést Bak Anita - harmadik Jámbor-testvér, Julianna unokája -, a Kossuth Rádió szerkesztője vezette. Elhangzott: Kék nagyapó ugyan nem valós figura, de Zsuzsó néni a család tagjainak személyiségéből, és jellemző tulajdonságaiból gyúrta össze a karaktert. A mese nagykunsági nyelven íródott, és a bábszínház előadásán is így szólalnak meg a szereplők.
A darab miről is szólhatna másról, mint Nagyapóról, aki belepottyant a tintába, ezért kék lett. Addig kell egy varázstollal mesét írnia, míg az összes kékséget ki nem írj magából, vagyis le nem kopik bőréről. A történetek a 30-as években játszódnak, főleg a Hortobágyon, de az alföldi libavadászat után, hirtelen akár Afrikában is találhatjuk magunkat.
Jámbor József rendező elmondta: a bábelőadás, bár azonos című a könyvvel, mégsem teljesen az eredeti szöveget köveit a történet. A bábjátékhoz ugyanis más dramaturgiai struktúrát kellett választania, hogy kerek egésszé váljon a több, apró verses-mesékből álló alapsztori. Kék Nagyapó alakját Farkas Attila jeleníti meg, gyermekeit pedig Benkő Zsuzsanna és Szilinyi Arnold játsszák.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Tojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá idejeÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanVersíró pályázatot hirdetett a Deák-technikumZalaegerszegi könyvadomány a baróti iskola könyvtáránakA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumZajlik a Landorhegyi úton a vízvezeték kiváltása -
rovatunk hírei
Horváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi GalériábanBudaházi Tibor jubileumi kiállítása a Göcseji MúzeumbanVárosi Farsang 2025 - ZalaegerszegMágia a műanyag világban - Dana Puhosh tárlataElkezdődik a volt HEMO felújítása„Az én babám lakodalmast játszik” - népviseleti babák kiállításaÉvindító sajtótájékoztató és ajándékozás a levéltárbanTakács Ágnes alkotásaiból nyílt emlékkiállítás Drabik és Drabik top 10
Nagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseitBemutatta Mintha repülnék című kötetét Szálinger BalázsÖsszefogás a barlahidai barokk orgona megmentéséért