Archivum
Szakrális tárgyak kiállítása
Vallásos tartalmú, többségében népművészeti tárgyakat állítottak ki a zalaegerszegi Öveges ÁMK-ban február 26-án, Kiss István pedagógus műgyűjteményének felhasználásával. A tárlat március 20-ig látható.
Kevés család örökíti
Egy évvel korábban pásztorbot faragásos összeállítását tárta a nyilvánosság elé a gyűjtő, most pedig szakrális jellegű alkotásokat (faragások, feszületek, festmények) mutatott be. Felidézte, egykor minden otthonban megvolt az úgynevezett házi oltár, itt tartották a vallással kapcsolatos tárgyakat, melyek jelenléte önmagában is nevelő erővel bírt, ahogy az iskolákban meglévő feszületek is. Ma egyik sem jellemző, tette hozzá sajnálkozva.
Prokné Tirner Gyöngyi a gébárti Kézművesek Háza vezetője a megnyitó alkalmával a néprajz viszonyát a szakrális tárgyakkal érintette röviden. Elmondta, kezdetben a magyar ősvallás szellemiségét kutatták, majd az első világháború után nagyobb lendülettel vizsgálták a tárgyi alkotásokat is. A munkának a második világháború utáni miliő erős gátat vetett, de a szankciók ellenére a '70-es évektől megkezdődtek a komolyabb kutatások.
- A szakrális tárgyaknak adott helye volt a lakásban, általában erre a célra kialakított sarokban, ahol semmilyen más dolgot nem tartottak. Ez a hétköznapokon egy-egy odafordulás során is emlékeztetett a vallás jelentőségére. Hétvégén aztán mindenki megjelent a templomban, imakönyvvel, olvasóval, melyet szintén ezeken a házi oltárokon tartottak. Régen hagyományozódott a családban a vallásos lelkület és az ehhez kapcsolódó népművészet is. Ma kevés család örökíti ezt, újra kell tanulni, ezért sem lesz céltalan talán ez a kiállítás, itt az iskolában - mondta Prokné Tirner Gyöngyi.
A kiállítás megnyitón részt vett Kornél ferences testvér, aki méltatta a kiállított tárgyak egyszerűségét, tisztaságát, mélységét.
A programon közreműködött az Igazgyöngy Hagyományőrző Egyesület egyházi népi énekekkel, valamint Szabó Judit és Molnár Csaba néptánccal.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Tojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá idejeÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanVersíró pályázatot hirdetett a Deák-technikumZalaegerszegi könyvadomány a baróti iskola könyvtáránakA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumZajlik a Landorhegyi úton a vízvezeték kiváltása -
rovatunk hírei
Horváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi GalériábanBudaházi Tibor jubileumi kiállítása a Göcseji MúzeumbanVárosi Farsang 2025 - ZalaegerszegMágia a műanyag világban - Dana Puhosh tárlataElkezdődik a volt HEMO felújítása„Az én babám lakodalmast játszik” - népviseleti babák kiállításaÉvindító sajtótájékoztató és ajándékozás a levéltárbanTakács Ágnes alkotásaiból nyílt emlékkiállítás Drabik és Drabik top 10
Nagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseitBemutatta Mintha repülnék című kötetét Szálinger BalázsÖsszefogás a barlahidai barokk orgona megmentéséért