Archivum
Formában írni nem trendi?
A kortárs irodalom egyik "rendhagyó jelensége", Szálinger Balázs volt a Keresztury Irodalmi Kör és a Deák Ferenc Megyei Könyvtár vendége a közelmúltban. A zalai születésű költő már jelentős irodalmi díjakkal is büszkélkedhet; többek között a József Attila-díjjal is kitüntették.
Szálinger Balázs a hexameterekről
A könyvhétre készülődve, a megyei könyvtárban beszélt pályája kezdetéről, "erdélyiségéről", a hexameterek fontosságáról, valamint legfrissebb kötetéről, a Köztársaságról. A költővel Tóth Imre és dr. Gyenes Imre könyvtárosok beszélgettek.
Szálinger Balázs tizennyolc éves koráig élt Zalában, majd jogi pályára készült, ám tanulmányait az irodalom kedvéért abbahagyta. Húsz éves kora körül - egy civil szervezet rendezvényén - találkozott erdélyi költőkkel, és az Előretolt Helyőrség folyóirattal, s ekkor döntötte el végleg: ő is költő lesz. Nagyváradra, Budapestre majd Kolozsvárra költözött. Már az első fél évben két kötete is megjelent. A kortárs hazai irodalomban főleg azért számítanak egyedinek versei, mert más hangot üt meg, mint a jelenlegi szerzők többsége; visszatért a klasszikus formához, s időmértékes verselésben ír.
Szálinger Balázs
Hogy miért választotta ezt a 18-19. századi formát? Gyenes Imre kérdésére azt felelte: ha ugyanezt a kérdést Erdélyben tennénk fel, valószínűleg furcsán néznének, hiszen ott nem számít ritkaságnak a klasszikus verselés. Sőt, a határon túl a formánál kezdődik a költészet. Persze van szabad vers is, de ahhoz is mindenekelőtt meg kell tanulni a formát, hiszen csak akkor tudja a költő, hogy mi az amit a szabad versben nem használ. Mivel Erdélyben kezdte pályáját, nem tudta, hogy formában írni Magyarországon nem "trendi", hiszen nem figyelte az aktuális áramlatokat. A másik ok is nagyon egyszerű: ehhez ért. Kell neki a ritmus, a rím, emiatt nehezen ír például prózát. Ahogy mondja: őt valamennyire összetartják a formák, s a hagyományok soha nem halnak ki teljesen. Nem lehet azt mondani, hogy a hexameter Homérosztól Keresztury Dezsőig tartott, hiszen minden visszatér egyszer.
A Köztársaság című, könyvhétre megjelenő új kötetében három műnemen - lírán, drámán, epikán - keresztül részesülhetünk egy költői körutazásban. A Római birodalmon át egészen a jövő Budapestjéig tart az út. A nyilvánosság és közélet, privát, sőt intim szféra, egyén és közösség kérdéseit járja körbe a kötet, illetve a versbe szedett történet. Amiben ráadásul még a III. világháború is kirobban.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Tojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá idejeÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanVersíró pályázatot hirdetett a Deák-technikumZalaegerszegi könyvadomány a baróti iskola könyvtáránakA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumZajlik a Landorhegyi úton a vízvezeték kiváltása -
rovatunk hírei
Horváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi GalériábanBudaházi Tibor jubileumi kiállítása a Göcseji MúzeumbanVárosi Farsang 2025 - ZalaegerszegMágia a műanyag világban - Dana Puhosh tárlataElkezdődik a volt HEMO felújítása„Az én babám lakodalmast játszik” - népviseleti babák kiállításaÉvindító sajtótájékoztató és ajándékozás a levéltárbanTakács Ágnes alkotásaiból nyílt emlékkiállítás Drabik és Drabik top 10
Nagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseitBemutatta Mintha repülnék című kötetét Szálinger BalázsTehetség és munka címmel nyílt kiállítása a művészeti gimnazistáknak