Archivum
Buday Mihály jubileumi tárlata
Néhány hónapja ünnepelte 60. születésnapját Buday Mihály festőművész, akinek a jeles alkalomból jubileumi tárlata nyílt a Hevesi Sándor Színház emeleti galériájában. A Zentáról 1994-ben áttelepült alkotót, és családját a város részéről Gecse Péter, az oktatási és kulturális bizottság elnöke köszöntötte.
Valóságon túli világ
Buday Mihály jelenleg Zalaszentgyörgyön él, ahol tagja az ottani önkormányzat képviselőtestületének. Ez is azt jelzi, hogy a művészeti tevékenység mellett mindig fontos volt számára a közösségi élet. Számos alkotótábort szervezett az utóbbi években, s gondot fordított a fiatal tehetségek támogatására is. Zalaegerszegen galériát is működtet, ahol hazai és külföldi művészeknek is lehetőségük van a bemutatkozásra.
A mostani Metamorfózis című tárlatot dr. Kostyál László művészettörténész, a Göcseji Múzeum igazgatóhelyettese ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. Mint fogalmazott: Buday Mihály művészetére a szürrealizmus jellemző, ám egy mai, vagy más szóval neo-szürrealizmusról van szó. A tárlat bemutatja az elmúlt évtizedek útkeresését, hiszen a magas színvonalú technikai tudás ellenére eleinte nem volt egyértelmű, hogy milyen irányba mozdul el művészete. A régi, és az új alkotások között ezért nagy a különbség.
Bár, Kostyál László szerint a mai festmények hangulati és stílusbeli csírája már a korábbi alkotásain is fellelhető. Buday mindig szívesen nyúlt történelmi, bibliai és mitológiai témák felé. Képei mégis egyfajta valóságon túli világba viszik el a nézőt. Ez a világ azonban történelmi múltunkon, hiedelmeinken alapszik. Olyan intellektuális művészt köszönthetünk személyében, akinek munkáit nem egyszerű dekódolni, annyi jelet és szimbólumot sűrít egy-egy festményébe. Azonban mindenütt látszik, hogy az alkotó számára fontos az identitás, a lokálpatriotizmus, és a múlt.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Tojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá idejeÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanVersíró pályázatot hirdetett a Deák-technikumZalaegerszegi könyvadomány a baróti iskola könyvtáránakA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumZajlik a Landorhegyi úton a vízvezeték kiváltása -
rovatunk hírei
Horváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi GalériábanBudaházi Tibor jubileumi kiállítása a Göcseji MúzeumbanVárosi Farsang 2025 - ZalaegerszegMágia a műanyag világban - Dana Puhosh tárlataElkezdődik a volt HEMO felújítása„Az én babám lakodalmast játszik” - népviseleti babák kiállításaÉvindító sajtótájékoztató és ajándékozás a levéltárbanTakács Ágnes alkotásaiból nyílt emlékkiállítás Drabik és Drabik top 10
Nagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseitBemutatta Mintha repülnék című kötetét Szálinger BalázsÖsszefogás a barlahidai barokk orgona megmentéséért