Archivum
"Kivonulás" és osztályidegenség
Létezhet- e híd Zalaegerszeg és Nagybánya között? Művészeti értelemben igen, különösen ha Udvardy Ignác Ödön festőművészről van szó. Az 1961-ben elhunyt alkotónak a közelmúltban nyílt emlékkiállítása a Keresztury VMK-ban, melyet dr. Kostyál László művészettörténész nyitott meg.
Színek és törések Udvardy Ignác festészetében
A festőművész 1877-ben Zalaegerszegen született, édesapja Udvardy Ignác iskolaigazgató és a lapalapító, a Zalavármegye című hetilap főszerkesztője volt. Az ifjabbik Udvardy rajztehetsége már korán megmutatkozott, így került érettségi után a budapesti Országos Magyar Királyi Mintarajziskola és Rajztanárképző iskolába. Tanította többek között Székely Bertalan is. Pedagógusként Nagváradra került, ahol hamar csatlakozott a Holnap szellemi körhöz; baráti viszony fűzte többek között Juhász Gyulához. 1924-től Nagybányán dolgozott, ahol tagja lett a Nagybányai Festők Társaságának; ekkor már több önálló kiállítása is nyílt. Külföldi tanulmányutak, és rövid budapesti tartózkodás után 1943-tól véglegesen visszatelepült Zalaegerszegre, ahol 1961-ben bekövetkezett halálig élt és dolgozott.
Kostyál László szerint Udvardynak sikerült hidat építeni a zalai megyeszékhely, és Nagybánya között. Ez azért fontos, mert Zalaegerszeg akkoriban egy fehér folt volt az ország művészeti térképén, Nagybánya viszont a szellemi élet egyik központjának számított. Ez a kis erdélyi bányavidék volt ugyanis a hazai szecesszió első jelentős állomása. A szecessziót ebben az esetben szó szerint kell érteni. Jelentése kivonulás, vagyis a nagybányai művészek kivonultak az akadémia hivatalos művészeti közegéből.
Ehhez csatlakozott Udvardy, viszont hazatérve épp ez okozott problémát is neki. Itt ugyanis mások voltak az elvárások, nem folytathatta azt, amit Nagybányán elkezdett. Ez a törés a most bemutatott képein is jól látszik. A nagybányai korszakra inkább erős expresszivitás jellemző, míg a szép, krétával színezett tollrajzai a zalai időszakban születtek. Egységes színvonalú, nívós grafikai sorozatot készített, melyben fellelhető Zalaegerszeg akkori arculata is. A művészettörténész utalt arra is, hogy a zalaegerszegi időszak nehéz évtizedeket hozott a festőművész számára. Míg korábban elismert, keresett - bár a nagybányai iskola többi alkotóját tekintve "másodvonalas" - művésznek számított, addig itthon anyagi gondokkal küzdött. Osztályidegenként tartották számon. Művészi és emberi nagyságához tartozik, hogy vállalta az itteni nehézségeket, és a próféta szerepét.
Udvardy Ignác Ödön munkásságát a rendszerváltozás után kezdték el jobban kutatni és megismerni. A 90-es évek elején a Göcseji Múzeumban már volt egy emlékkiállítása, 1996-ban pedig a nagybányai művésztelep alapításának 100. évfordulójára rendezett tárlatra az ő néhány alkotását is beválogatták.
A mostani tárlat nem kronológiai, hanem inkább tematikus elrendezésben mutatja be Udvardy művészetét: a különböző stílusban és technikával készült táj- és város képeit, grafikai sorozatait, a kezdetektől egészen az utolsó évekig.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Tojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá idejeÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanVersíró pályázatot hirdetett a Deák-technikumZalaegerszegi könyvadomány a baróti iskola könyvtáránakA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumZajlik a Landorhegyi úton a vízvezeték kiváltása -
rovatunk hírei
Horváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi GalériábanBudaházi Tibor jubileumi kiállítása a Göcseji MúzeumbanVárosi Farsang 2025 - ZalaegerszegMágia a műanyag világban - Dana Puhosh tárlataElkezdődik a volt HEMO felújítása„Az én babám lakodalmast játszik” - népviseleti babák kiállításaÉvindító sajtótájékoztató és ajándékozás a levéltárbanTakács Ágnes alkotásaiból nyílt emlékkiállítás Drabik és Drabik top 10
Nagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseitBemutatta Mintha repülnék című kötetét Szálinger BalázsÖsszefogás a barlahidai barokk orgona megmentéséért