Archivum
Dombormű, konferencia és kiállítás
Szeptembertől újabb programokkal folytatódik a Keresztury Emlékév. A részleteket dr. Gyimesi Endre, a Keresztury Emlékbizottság elnöke, és Szemes Béla, a társaság titkára ismertette. A városházán rendezett sajtótájékoztatón többek között részt vett Kiss Gábor könyvtárigazgató is, hiszen a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár az egyik társszervezője a soron következő rendezvényeknek.
Folytatódik a Keresztury Emlékév
Dr. Gyimesi Endre elmondta: 110 évvel ezelőtt született Zalaegerszegen Keresztury Dezső költő, akadémikus, a város díszpolgára, ezért ebben az esztendőben egy emlékévvel tisztelegnek a tudós előtt. A programok januártól zajlanak; sor került már szavalógálára, iskolai szavalóversenyekre és vetélkedőkre, sőt a költő halálának napjára emlékezve virrasztást is tartottak. A nyári szünet után a programok szeptembertől folytatódnak.
Szeptember 4-én fél 10-kor Keresztury szülőházának (Kazinczy tér - Mártírok utca sarka) egyik vakablakában felállításra kerül Németh János keramikusművész új domborműve, mely kifejezetten az emlékévre készült. Az alkotás a szülőföldhöz való kötődést szimbolizálja, és a Dunántúli hexameterek című versciklus utolsó sora olvasható majd rajta. A domborműavatás után a Díszteremben egy tudományos konferenciára kerül sor, melyen a zalaiak mellett országos hírű előadók (például Pomogáts Béla irodalomtörténész) is részt vesznek.
Szintén szeptember 4-én egy kiállítás is nyílik a Keresztury VMK Gönczi Galériájában, mely rengeteg dokumentum, fotográfia és sok más érdekesség segítségével tárja a látogató elé a költő és akadémikus munkásságát. A kiállítás szervezője a megyei könyvtár, az anyagok összegyűjtésében pedig Nyakasné Túri Klára, a Bartók Béla úti Keresztury-emlékház vezetője, és az emlékbizottság alapítója nyújtott segítséget.
A programsorozat szeptember 5-én a Zrínyi-gimnáziumban folytatódik, ahol az iskola jubileumi (120 éves) ünnepségének keretében emlékeznek meg Kereszturyról. Szeptember 8-án pedig Budapestre utaznak az emlékbizottság tagjai, ahol két koszorúzásra is sor kerül.
Szemes Béla elmondta: a konferenciára gimnazistákat is várnak, annál is inkább, mert az érettségi tételek között lehet regionális kultúra témakört választani. Szeretnék, ha idén Keresztury Dezső bekerülhetne a "regionális tételek" közé.
Az eseményeket támogatja a város önkormányzata, a programok koordinálásába pedig a Keresztury VMK, a Pannon Írók Társasága és a Keresztury Dezső Alapítvány is bekapcsolódott.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Tojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá idejeÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanVersíró pályázatot hirdetett a Deák-technikumZalaegerszegi könyvadomány a baróti iskola könyvtáránakA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumZajlik a Landorhegyi úton a vízvezeték kiváltása -
rovatunk hírei
Horváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi GalériábanBudaházi Tibor jubileumi kiállítása a Göcseji MúzeumbanVárosi Farsang 2025 - ZalaegerszegMágia a műanyag világban - Dana Puhosh tárlataElkezdődik a volt HEMO felújítása„Az én babám lakodalmast játszik” - népviseleti babák kiállításaÉvindító sajtótájékoztató és ajándékozás a levéltárbanTakács Ágnes alkotásaiból nyílt emlékkiállítás Drabik és Drabik top 10
Nagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseitBemutatta Mintha repülnék című kötetét Szálinger BalázsÖsszefogás a barlahidai barokk orgona megmentéséért