Archivum
A gyülekezeti ének szolgálatában
Orgonát szenteltek vasárnap a zalaegerszegi református templomban. Az újonnan épült hangszer az orgonaszentelő istentiszteleten szólalt meg először, melyen Somogyi-Tóth Dániel orgonaművész adott rövid ünnepi koncertet.
Orgonaszentelés a zalaegerszegi református templomban
Steinbach József, a Dunántúli Református Egyházkerület püspöke igehirdetésében azt hangsúlyozta, ahogy az ige, úgy az új orgona Isten magasztalására szólítja fel a gyülekezetet. Magasztalni és áldani az Urat nemcsak örömben, hálaadás idején, hanem amikor terheket hordozunk, kemény próbatételek előtt állunk, akkor is kell.
Szakál Péter, az Őrségi Református Egyházkerület esperese Isten áldását kérte a gyülekezetre és az új orgonára, mely a gyülekezeti ének szolgálatában áll.
Somogyi-Tóth Dániel orgonaművész-karmester, a Kodály Filharmónia Debrecen igazgatója, művészeti vezetője – aki nem először látogatott a zalai megyeszékhelyre – örömét fejezte ki, hogy a helyi református gyülekezet életének nagy eseményén adhat a koncertet. Mint mondta, az új orgona szépen szól, melynek megépítése mások mellett Békés Balázs orgonaépítő mester valamint Ágoston István belsőépítész munkáját dicséri.
Török Zoltán, a Zalaegerszegi Református Egyházközség lelkésze a koncertet követően ismertette az építés történetét. Elmondta, a presbitérium jegyzőkönyvébe 1942-ben azt jegyezték fel, hogy az orgonaépítésére még néhány évet várni kell. Ebből néhány évtized lett, hiszen az Ausztriában használtan vásárolt, első pneumatikus orgonát 1996-ban állították szolgálatba. 2011-ben a presbitérium úgy döntött, hogy a teljes felújítás helyett inkább újat vásárolnak dr. Dóra János presbiter és Lőrincz Tamás támogató kezdeményezésére. A több tízmillió forint értékű új orgonát Farkas Rozália hagyatékából, a hívek adományaiból, Zalaegerszeg önkormányzata, a Nemzeti Erőforrások Minisztériuma és az Őrségi Református Egyházmegye támogatásából vásárolták meg. A régi orgona az adományozó kérésére szülőfalujába, Becsvölgye templomába került. A mechanikus fujtatással működő, 960 sípot tartalmazó orgonát a dunakeszi orgonaüzemben készítették el.
Gyutai Csaba, Zalaegerszeg polgármestere azt mondta, jó helyre került a város adománya, hiszen a református templom nemcsak a gyülekezet, az ige otthona, hanem fontos kulturális színtér. Éppen ezért a csodálatos hangszert bemutató koncertek tovább színesíthetik a város kulturális életét.
Dr. Gyimesi Endre úgy értékelt, hogy az új orgona megépítésével ismét egy közösen elhatározott cél teljesült. Az országgyűlési képviselő tolmácsolta Orbán Viktor miniszterelnök jókívánságait; aki a közeljövőben ellátogat majd Zalaegerszegre. Elfoglaltsága miatt szintén nem tudott eljönni Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, református lelkész. Levelében azt hangsúlyozta, hogy az új hangszer a megújulás üzenetét hordozza a zalaegerszegi gyülekezet számára.
Az orgonaszentelő szentmise végén Farkas Ferenc szobrászművész által készített plaketteket ajándékoztak az új orgona építésében és beszerzésében közreműködőknek.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Tojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá idejeÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanVersíró pályázatot hirdetett a Deák-technikumZalaegerszegi könyvadomány a baróti iskola könyvtáránakA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumZajlik a Landorhegyi úton a vízvezeték kiváltása -
rovatunk hírei
Horváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi GalériábanBudaházi Tibor jubileumi kiállítása a Göcseji MúzeumbanVárosi Farsang 2025 - ZalaegerszegMágia a műanyag világban - Dana Puhosh tárlataElkezdődik a volt HEMO felújítása„Az én babám lakodalmast játszik” - népviseleti babák kiállításaÉvindító sajtótájékoztató és ajándékozás a levéltárbanTakács Ágnes alkotásaiból nyílt emlékkiállítás Drabik és Drabik top 10
Nagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseitBemutatta Mintha repülnék című kötetét Szálinger BalázsÖsszefogás a barlahidai barokk orgona megmentéséért